Ընդունվել է 04.09.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 140-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «ողջամիտ ժամկետում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերի» բառերով.
«3. Վերաքննիչ դատարանը սույն օրենսգրքի 31.5-րդ գլխով նախատեսված գործերի քննության արդյունքում կայացված գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքը քննում եւ որոշում է կայացնում գործը ստանալու պահից երկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.5-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.5
ԿԱՐԱՆՏԻՆԻ ՊԱՅՄԱՆՆԵՐՈՒՄ ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ ԿԻՐԱՌՄԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ԸՆԴՈՒՆՎԱԾ ԱԿՏԵՐԻ ԻՐԱՎԱՉԱՓՈՒԹՅԱՆ ՎԻՃԱՐԿՄԱՆ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.13. Կարանտինի պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում ընդունված ակտերի իրավաչափության վիճարկման գործերի վարույթը
1. Վարչական դատարանին ընդդատյա են «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» եւ «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքներին համապատասխան սահմանված կարանտինի (այսուհետ սույն գլխում՝ կարանտին) պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում իրավասու մարմինների ընդունած վարչական ակտերի, գործողության (անգործության) վիճարկման վերաբերյալ գործերը:
2. Սույն գլխով սահմանված կանոնները չեն տարածվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով նախատեսված կարանտին սահմանելու մասին որոշմամբ կիրառվող սահմանափակումների խախտման դեպքում կայացված վարչական ակտերի, գործողության (անգործության) վիճարկման վերաբերյալ գործերի քննության վրա:
Հոդված 222.14. Կարանտինի պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում ընդունված ակտերի իրավաչափության վիճարկման վերաբերյալ դիմումը
1. Կարանտինի պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում ընդունված ակտերի իրավաչափության վիճարկման վերաբերյալ դիմումը կարող է ներկայացվել կարանտինի պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում իրավասու մարմինների ընդունած վարչական ակտերի կամ գործողության (անգործության) վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով իրազեկվելու պահից մեկամսյա ժամկետում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դիմումին ներկայացվում են սույն օրենսգրքի 73-րդ եւ 74-րդ հոդվածներով նախատեսված պահանջները:
Հոդված 222.15. Կարանտինի պայմաններում օրենքով սահմանված միջոցառումների կիրառման շրջանակներում ընդունված ակտերի իրավաչափության վիճարկման գործերի քննության կարգը եւ ժամկետները
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերի քննությունն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված գործի քննության ընդհանուր կանոնների համաձայն՝ այն հատուկ կանոնների պահպանմամբ, որոնք սահմանված են սույն գլխի դրույթներով:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում է գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ գործը վարչական դատարանի գնահատմամբ ձեռք է բերել հասարակական մեծ հնչեղություն, կամ դրա բանավոր դատաքննությունը կնպաստի գործի հանգամանքների առավել արագ բացահայտմանը:
3. Սույն գլխով նախատեսված գործերի բանավոր քննության դեպքում դատարանը կարող է թույլատրել դիմողին մասնակցելու դատական նիստին տեսաձայնային հեռահաղորդակցության միջոցների կիրառմամբ, եթե դատական նիստերի դահլիճում տեղադրված է նման հաղորդակցության հնարավորությունն ապահովող համակարգ: Տեսաձայնային հեռահաղորդակցության միջոցների կիրառմամբ չի կարող իրականացվել առերես հարցաքննություն:
4. Սույն գլխով նախատեսված գործերը քննվում են դիմումը վարույթ ընդունելու պահից տասնօրյա ժամկետում:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված գործի քննության ժամկետը կարող է երկարաձգվել մեկ անգամ` եւս տասը օրով:
Հոդված 222.16. Վարչական դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերը քննելու արդյունքում վարչական դատարանը կայացնում է հետեւյալ դատական ակտերից մեկը.
1) դիմումը մերժելու եւ իրավասու մարմնի վարչական ակտը կամ գործողությունը (անգործությունը) ուժի մեջ թողնելու վերաբերյալ.
2) ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն դիմումը բավարարելու եւ իրավասու մարմնի վարչական ակտը կամ գործողությունը (անգործությունը) ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն անվավեր ճանաչելու մասին:
2. Վարչական դատարանի՝ սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված գործն ըստ էության լուծող դատական ակտն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից եւ կարող է բողոքարկվել վերաքննության կարգով հրապարակման պահից տասնօրյա ժամկետում:»:

Статья 1. В статьей 140 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс):
1) часть 1 после слов “в разумный срок” дополнить словами “, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей”;
“3. Апелляционный суд рассматривает апелляционный протест на разрешающие дело по существу судебные акты, вынесенные в результате рассмотрения дел, предусмотренных главой 31.5 настоящего Кодекса,  и выносит решение в двухмесячный срок с момента получения дела.”.
Статья 2. Кодекс дополнить Главой 31.5 следующего содержания:
“ГЛАВА 31.5
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ ПРАВОМЕРНОСТИ  АКТОВ, ПРИНЯТЫХ В РАМКАХ ПРИМЕНЕНИЯ УСТАНОВЛЕННЫХ ЗАКОНОМ МЕРОПРИЯТИЙ В УСЛОВИЯХ КАРАНТИНА
Статья 222.13. Произврдство по делам об оспаривании правомерности актов, принятых в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина
1. Администратиному суду  подсудны дела об оспаривании приятых компетентными органами административных актов, их действий (бездействия) в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина (далее в настоящем главе - карантин), установленного в соответствии с законами “Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения”  и “О защите населения  в чоезвычайных ситуациях”.
2. Установленнные настоящей главой правила не распространяются на рассмотрение дел об оспаривании административных актов, вынесенных в случае нарушения ограничений, применяемых постановлением об установлении карантина, предусмотренного Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях, на оспаривание действия (бездействия).
Статья 222.14. Заявление об оспаривании правомерности актов, принятых в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина
1. Заявление об оспаривании правомерности актов, принятых в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина, может быть подано в месячный срок с момента уведомления в установленном законом порядке об административных актах, принятых компетентными органами  в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина, или о действии (бездействии).
2. К заявлению, предусмотренному частью 1 настоящнй статьи, предъявляются требования предусмотренные статьями 73 и 74 настоящего Кодекса.
Статья 222.15. Порядок и сроки произврдства по делам об оспаривании правомерности актов, принятых в рамках применения установленных законом мероприятий в условиях карантина
1. Рассмотрение предусмотренных настоящей главой дел осуществляется согласно общим правилам расмотрения дела, предусмотренных настоящим Кодексом, - с соблюдением специальных правил, установленных положениями настоящей главы.
2. Административный суд рассматривает предусмотренные настоящей главой дела по пиьменной процедуре, за исключением случаев, когда данное дело по оценке административного суда приобрело большое общественное звучание либо его устное судебное разбирательство будет способствовать наиболее скорому раскрытию обстоятельств дела.
3. Суд в случае устного рассмотрения предусмотренных настоящнй главой дел может разрешить участие заявителя в судебном заседании с применением средств аудиовизуальной коммуникации, если в зале судебных заседаний установлена система, обеспечивающая возможность такой коммуникации. Очная ставка не может осуществляться с применением средств аудиовизуальной коммуникации.
4. Предусмотренные настощей главой дела рассматриваются в десятидневный срок с момента принятия заявления к производству.
5. Срок рассмотрения дела, предусмотренного частью 3 настоящнй статьи, может быть продлен один раз – еще на десять дней.
Статья 222.16. Судебный акт административного суда, разрешающий дело по существу
1. Административный суд по результатам рассмотрения предусмотренных настоящей главой дел выносит один из следующих судебных актов:
1) об отклонении заявления и оставлении в силе административного акта  или действия (бездействия) компетентного органа;
2) об удовлетворении заявления полностью или частично и о признании недействительным административного акта или действия (бездействия) компетентного органа полностью или частично.
2. Судебный акт административного суда, разрешающий дело по существу дело, предусмотренное частью 1 настоящей статьи, вступает в силу с момента оглашения и может быть обжалован в апелляционном порядке в десятидневный срок с момента его оглашения.”.