Ընդունվել է 18.06.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքում (այսուհետ` Օրենսգիրք) «ֆինանսական վարձակալություն (լիզինգ)» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «լիզինգ (տարատեսակներ)» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 20-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Լիզինգի (տարատեսակների) առարկան սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին անցնելու դեպքում` ակտիվի սկզբնական արժեք է համարվում այդ լիզինգի առարկայի համար սույն մասի 70-րդ կետին համապատասխան հաշվարկված սկզբնական արժեքը.».
2) 30-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Լիզինգի (տարատեսակների) առարկան սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին անցնելու դեպքում ակտիվի հաշվեկշռային արժեքը որոշելիս նվազեցվում են նաեւ այդ լիզինգի առարկայի հարկման նպատակով դրանից կատարված նվազեցումները` հաշվի առած նաեւ մինչեւ լիզինգի առարկան սեփականության իրավունքով լիզինգառուին անցնելը` լիզինգառուի կատարած` Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի
3-րդ մասի 1-ին կետով սահմանված կապիտալ ծախսերը.».
3) 41-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» ենթակետով.
«դ. լիզինգատուի կողմից լիզինգի առարկայի հանձնումը լիզինգառուին, եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսվում է, որ այդ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին.».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 69-71-րդ կետերով.
«69) լիզինգի առարկա` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված լիզինգի առարկան.
70) լիզինգի առարկայի սկզբնական արժեք` լիզինգառուի մոտ լիզինգի առարկայի ստացման փաստաթղթում արտացոլված արժեք, կառուցման կամ ստեղծման կամ մշակման ծախսերի (այդ թվում` չփոխհատուցվող եւ Օրենսգրքով սահմանված կարգով չհաշվանցվող (չնվազեցվող) հարկերի եւ վճարների), տեղափոխման, տեղակայման ծախսերի եւ (կամ) ձեռքբերման հետ անմիջականորեն կապված այլ ծախսերի հանրագումար` դրամական արտահայտությամբ.
71) լիզինգի առարկայի հաշվեկշռային արժեք` լիզինգառուի մոտ լիզինգի առարկայի սկզբնական արժեքի եւ հարկման նպատակով դրանից կատարված նվազեցումների (այդ թվում` մաշվածության կամ ամորտիզացիայի մասհանումների) տարբերություն` հաշվի առած Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով սահմանված կապիտալ ծախսերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսվում է, որ այդ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին, ապա լիզինգի առարկա հանդիսացող ապրանքի մատակարարման պահ է համարվում յուրաքանչյուր ամսվա վերջին օրը` տվյալ ամսվա ընթացքում ստացման ենթակա` լիզինգի առարկայի արժեքի համապատասխան գումարի չափով, եթե սույն մասի երկրորդ պարբերությամբ այլ բան սահմանված չէ: Եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով լիզինգի առարկան հանձնվել է սեփականության իրավունքով լիզինգառուին մինչեւ ամսվա վերջին օրը, ապա լիզինգի առարկա հանդիսացող ապրանքի մատակարարման պահ է համարվում լիզինգի առարկայի` սեփականության իրավունքով լիզինգառուին հանձնելու պահը` լիզինգի առարկայի սեփականության իրավունքով լիզինգառուին հանձնման ամսվա ընթացքում ստացման ենթակա` լիզինգի առարկայի արժեքի համապատասխան գումարի չափով, եթե սույն մասի երկրորդ պարբերությամբ այլ բան սահմանված չէ:
Լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսված` մինչեւ լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման պահը լիզինգի առարկայի արժեքի մաս կազմող նախնական վճար ստանալու դեպքում եկամտի ստացման իրավունքը համարվում է ձեռք բերված լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման պահին` մինչեւ այդ պահն ստացված` լիզինգի առարկայի արժեքի մաս կազմող նախնական վճարի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «եթե պայմանագրով չի նախատեսվում, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտին լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել վարձակալին» բառերը փոխարինել «եթե պայմանագրով չի նախատեսվում, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին կամ եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսվում է, որ այդ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին` լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով ստացման ենթակա տոկոսի գումարների մասով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման ակտ.».
2) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) 4.1-ին կետով սահմանված հաշվարկային փաստաթուղթը կիրառվում է լիզինգի առարկայի հանձնում-ընդունումը փաստաթղթավորելու համար:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման ակտում պարտադիր ներառվում են`
1) հաշվարկային փաստաթղթի սերիան ու համարը.
2) հաշվարկային փաստաթղթի դուրսգրման ամսաթիվը.
3) լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման ամսաթիվը.
4) ավելացված արժեքի հարկի դրույքաչափն ու գումարը` առանձին սյունով կամ տողով (ավելացված արժեքի հարկով հարկման ենթակա ապրանքների մատակարարման դեպքում).
5) լիզինգի առարկայի անվանացանկը, քանակը, միավորի գինը ու ընդհանուր արժեքը.
6) լիզինգատուի`
ա. հարկ վճարողի հաշվառման համարը, իսկ ավելացված արժեքի հարկ վճարողների դեպքում` նաեւ ավելացված արժեքի հարկ վճարողի հաշվառման համարը,
բ. կազմակերպության լրիվ անվանումը, գտնվելու եւ գործունեությունը փաստացի իրականացնելու վայրի հասցեները, լիզինգի առարկայի առաքման կամ հանձնման վայրի հասցեն, պաշտոնատար անձի անունը, ազգանունը եւ ստորագրությունը.
7) լիզինգառուի`
բ. կազմակերպության լրիվ անվանումը, գտնվելու եւ գործունեությունը փաստացի իրականացնելու վայրի հասցեները, լիզինգի առարկայի նշանակման վայրի հասցեն, պաշտոնատար անձի անունը, ազգանունը եւ ստորագրությունը,
գ. ֆիզիկական անձի անունը, ազգանունը, բնակության վայրի հասցեն, անձնագրի (կամ անձը նույնականացնող այլ փաստաթղթի) սերիան եւ (կամ) համարը, իսկ անհատ ձեռնարկատեր լինելու դեպքում` նաեւ գործունեությունը փաստացի իրականացնելու վայրի հասցեն, «անհատ ձեռնարկատեր» կամ «ԱՁ» նշումը, լիզինգի առարկայի նշանակման վայրի հասցեն (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ լիզինգի առարկան հանձնվում է առաքման կամ հանձնման վայրում), պաշտոնատար անձի անունը, ազգանունը եւ ստորագրությունը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա. ապրանքի` վարձակալության կամ օգտագործման տրամադրումը, ինչպես նաեւ գույքի` լիզինգով (տարատեսակներով) տրամադրումը` տոկոսի գումարների մասով,»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 62-րդ հոդվածի 19-րդ մասի 16-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«16) եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսվում է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին, ապա ԱԱՀ-ով հարկման բազա են համարվում հաշվետու ժամանակաշրջանում ստացման ենթակա` լիզինգի առարկայի արժեքի համապատասխան գումարի չափը եւ հաշվետու ժամանակաշրջանում պայմանագրով ստացման ենթակա տոկոսի գումարները, իսկ եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով չի նախատեսվում, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին, ապա ԱԱՀ-ով հարկման բազա են համարվում լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով ստացման ենթակա տոկոսի գումարները:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 47-րդ կետում`
1) «բ» ենթակետը «փոխառությունների» բառից հետո լրացնել «կամ գույքի լիզինգով (տարատեսակներով)» բառերով.
2) «ժե» ենթակետի «ավարտին» բառը փոխարինել «ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իա» ենթակետով.
«իա. լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների կողմից այն գույքի լիզինգով (տարատեսակներով) տրամադրումը, որի ձեռքբերման ժամանակ գույքի մատակարարման գործարքից ԱԱՀ-ն օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չի հաշվարկվել եւ չի վճարվել.»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ եւ 10-րդ կետերով.
«9) լիզինգատուի մոտ լիզինգի առարկայի օտարման գործարքից առաջացած` բյուջե վճարման ենթակա ԱԱՀ-ի եւ Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով վերաձեւակերպված ԱԱՀ-ի գումարների բացասական տարբերության չափով, եթե այդ լիզինգի առարկան մինչեւ օտարումը տրամադրված է եղել լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով, որով նախատեսված չի եղել, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին.
10) եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրերով ստացվել են թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներն օգտագործվում են վարձույթով տրամադրելու համար:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետը «տոկոսների» բառից հետո լրացնել «(այդ թվում` լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրերի շրջանակներում հաշվարկվող տոկոսի գումարների)» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «ֆինանսական վարձակալությամբ (լիզինգով) տրված» բառերը փոխարինել «լիզինգով (տարատեսակներով) տրված (եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսված է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին)» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ֆինանսական վարձակալությամբ (լիզինգով) ստացված» բառերը փոխարինել «լիզինգով (տարատեսակներով) ստացված (եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսվում է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին)» բառերով.
2) 1-ին մասի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Լիզինգի (տարատեսակների) առարկան սեփականության իրավունքով հարկ վճարողին անցնելու դեպքում սեփականության իրավունքով անցած այդ ակտիվի ամորտիզացիոն ժամկետի հաշվարկելու նպատակով ամորտիզացիոն ժամկետի սկիզբ է համարվում այդ հարկ վճարողի մոտ լիզինգի առարկայի ամորտիզացիայի հաշվարկման առաջին օրը.».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Եթե լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով նախատեսված է, որ այդ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտից հետո կամ մինչեւ դրա ավարտը լիզինգի առարկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքը կարող է անցնել լիզինգառուին, ապա լիզինգատուի մոտ լիզինգի առարկայի գծով յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանում ծախս է ճանաչվում լիզինգի պայմանագրով նախատեսված` լիզինգի առարկայի գծով այդ հաշվետու ժամանակաշրջանում որպես եկամուտ ճանաչված գումարի ու լիզինգի առարկայի ընդհանուր արժեքի հարաբերության եւ լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման պահին լիզինգի առարկայի հաշվեկշռային արժեքի արտադրյալը:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 225-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Եթե հարկման օբյեկտը լիզինգի առարկա է, ապա անշարժ գույքի հարկ վճարող է համարվում լիզինգառուն:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 231-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5) լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ անշարժ գույքի հարկի գծով հարկային պարտավորությունն առաջանում է լիզինգի առարկայի նկատմամբ լիզինգի իրավունքի պետական գրանցման ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից: Լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ անշարժ գույքի հարկի հաշվարկումը դադարում է լիզինգի (տարատեսակների) առարկայի նկատմամբ լիզինգի իրավունքի դադարման ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից.
6) լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար անշարժ գույքի հարկի գծով հարկային պարտավորությունը սույն մասի 5-րդ կետով սահմանված ժամանակահատվածում կատարում է լիզինգառուն, իսկ լիզինգատուի մոտ այդ նույն ժամանակահատվածում լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար անշարժ գույքի հարկի գծով հարկային պարտավորությունը չի հաշվարկվում:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմինը մինչեւ յուրաքանչյուր ամսվա 15-ը ներառյալ նախորդ ամսվա ընթացքում անշարժ գույքի լիզինգառուների, ինչպես նաեւ լիզինգի առարկա հանդիսացող անշարժ գույքի հաշվառման ու գնահատման տվյալների փոփոխությունների վերաբերյալ տեղեկությունները ներկայացնում է հաշվառող մարմիններին:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 240-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Եթե հարկման օբյեկտը լիզինգի առարկա է, ապա փոխադրամիջոցների գույքահարկ վճարող է համարվում լիզինգառուն:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 246-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5) լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ փոխադրամիջոցների գույքահարկի գծով հարկային պարտավորությունն առաջանում է լիզինգի առարկա հանդիսացող փոխադրամիջոցի նկատմամբ լիզինգի իրավունքի ծագման ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից: Լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ փոխադրամիջոցների գույքահարկի հաշվարկումը դադարում է լիզինգի (տարատեսակների) առարկա հանդիսացող փոխադրամիջոցի նկատմամբ լիզինգի իրավունքի դադարման ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից.
6) լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար փոխադրամիջոցների գույքահարկի գծով հարկային պարտավորությունը սույն մասի 5-րդ կետով սահմանված ժամանակահատվածում կատարում է լիզինգառուն, իսկ լիզինգատուի մոտ այդ նույն ժամանակահատվածում լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրով լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար փոխադրամիջոցների գույքահարկի գծով հարկային պարտավորությունը չի հաշվարկվում:»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 250-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) շարժական գույքի կադաստր վարող մարմինը մինչեւ յուրաքանչյուր ամսվա 15-ը ներառյալ նախորդ ամսվա ընթացքում փոխադրամիջոցների լիզինգառուների, ինչպես նաեւ լիզինգի առարկա հանդիսացող փոխադրամիջոցների հաշվառման տվյալների փոփոխությունների վերաբերյալ տեղեկությունները ներկայացնում է հաշվառող մարմիններ:»:
Հոդված 19. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2020 թվականի հուլիսի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 13-18-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2021 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի գործողությունը տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
Հոդված 20. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը պետական գրանցում ստացած` անշարժ գույք հանդիսացող լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ անշարժ գույքի հարկի գծով հարկային պարտավորությունն առաջանում է 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 21. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը պետական գրանցում ստացած` փոխադրամիջոց հանդիսացող լիզինգի առարկա համարվող հարկման օբյեկտների համար լիզինգառուի մոտ փոխադրամիջոցի գույքահարկի գծով հարկային պարտավորությունն առաջանում է 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 22. Անշարժ գույքի կադաստր վարող մարմինը մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 25-ը ներառյալ 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ անշարժ գույքի լիզինգառուների, ինչպես նաեւ լիզինգի առարկա հանդիսացող անշարժ գույքի հաշվառման ու գնահատման տվյալների վերաբերյալ տեղեկությունները ներկայացնում է հաշվառող մարմիններ:
Հոդված 23. Շարժական գույքի կադաստր վարող մարմինը մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 25-ը ներառյալ 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ լիզինգի առարկա հանդիսացող փոխադրամիջոցների լիզինգառուների, ինչպես նաեւ լիզինգի առարկա հանդիսացող փոխադրամիջոցների հաշվառման տվյալների վերաբերյալ տեղեկությունները ներկայացնում է հաշվառող մարմիններ:
Հոդված 24. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4.1-ին կետով սահմանված` լիզինգի առարկայի հանձնման-ընդունման ակտը մինչեւ 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ կարող է դուրս գրվել նաեւ ոչ էլեկտրոնային եղանակով:

Статья 1. В Налоговом кодексе Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) слова “финансовая аренда (лизинг)” в соответствующих грамматических формах заменить словами “лизинг (его разновидности)” в соответствующих грамматических формах.
Статья 2. В части 1 статьи 4 Кодекса:
1) пункт 20 дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае перехода к налогоплательщику права собственности на предмет лизинга (его разновидностей) первоначальной стоимостью актива считается первоначальная стоимость, исчисленная в соответствии с пунктом 70 настоящей части для этого предмета лизинга;”;
2) пункт 30 дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае перехода к налогоплательщику права собственности на предмета лизинга (его разновидностей) уменьшаются при определении балансовой стоимости актива также произведенные из нее вычетыв целях налогообложения этого предмета лизинга с учетом также установленных пунктом 1 части 3 статьи 121 Кодекса капитальных расходов, произведенных лизингоприобретателем до перехода к лизингоприобретателю права собственности на предмет лизинга;”;
3) пункт 41 дополнить подпунктом “г” следующего содержания:
“г. передача лизингодателем предмета лизинга лизингоприобретателю, если договором лизинга (его разновидностей) предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия этого договора;”;
4) часть дополнить пунктами 69-71 следующего содержания:
“69) предмет лизинга – предмет лизинга, установленный Гражданским кодексом Республики Армения;
70) первоначальная стоимость предмета лизинга – стоимость, отраженная у лизингоприобретателя в документе на получение предмета лизинга, совокупность расходов (в том числе невозмещаемых и в установленном Кодексом порядке не зачитываемых (не уменьшаемых) налоговов и платежей) на строительство или создание, или разработку, расходов на перемещение, установление и (или) других расходов, непосредственно связанных с его приобретением, – в денежном выражении;
71) балансовая стоимость предмета лизинга – разница у лизингоприобретателя между первоначальной стоимостью предмета лизинга и произведенными из нее в целях налогообложения вычетами (в том числе отчислениями на износ и амортизацию) с учетом капитальных расходов, установленных пунктом 1 части 3 статьи 121 Кодекса.”.
Статья 3. Часть 3 статьи 38 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3. Если по договору лизинга (его разновидностей) предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия этого договора, то моментом поставки товара, являющегося предметом лизинга, считается последний день каждого месяца – в размере соответствующей суммы стоимости предмета лизинга, подлежащей получению в течение данного месяца, если абзацем вторым настоящей части не установлено иное. Если по договору лизинга (его разновидностей) право собственности на предмет лизинга передается лизингоприобретателю до последнего дня месяца, то моментом поставки товара, являющегося предметом лизинга, считается момент передачи лизингоприобретателю права собственности на предмет лизинга – в размере соответствующей суммы стоимости предмета лизинга, подлежащей получению в течение месяца передачи лизингоприобретателю права собственности на предмет лизинга, если абзацем вторым настоящей части не установлено иное.
В случае получения до приема-передачи предмета лизинга предусмотренного договором лизинга (его разновидностей) предварительного платежа, составляющего часть стоимости предмета лизинга, право получения прибыли считается приобретенным в момент приема-передачи предмета лизинга – в размере полученного до этого момента предварительного платежа, составляющего часть стоимости предмета лизинга.”.
Статья 4. В части 2 статьи 40 Кодекса слова “еслидоговором не предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к арендатору по окончании срока действия договора” заменить словами “еслидоговором не предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора, или если договором лизинга (его разновидностей) предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или доокончания срока действия договора – в части суммы процентов, подлежащей получению по договору лизинга (его разновидностей)”.
Статья 5. В статье 55 Кодекса:
1) часть 2 дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) акт приема-передачи предмета лизинга;”;
2) часть 3 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) установленный пунктом 4.1 расчетный документ применяется для документирования акта приема-передачи предмета лизинга.”;
3) статью дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. В акт приема-передачи предмета лизинга в обязательном порядке включаются:
1) серия и номер расчетного документа;
2) дата выписки расчетного документа;
3) дата приема-передачи предмета лизинга;
4) ставка и сумма налога на добавленную стоимость – отдельным столбцом или отдельной строкой (в случае поставки товаров, подлежащих обложению налогом на добавленную стоимость);
5) перечень, количество, цена единицы и общая стоимость предмета лизинга;
6) лизингодатель:
а. учетный номер налогоплательщика-лизингодателя, а в случае плательщиков налога на добавленную стоимость – также учетный номер плательщика налога на добавленную стоимость,
б. полное наименование, адреса места нахождения и фактического осуществления деятельности организации-лизингодателя, адрес места поставки или передачи предмета лизинга, имя, фамилию и подпись ее должностного лица;
7) лизингоприобретатель:
а. учетный номер налогоплательщика-лизингоприобретателя, а в случае плательщиков налога на добавленную стоимость – также учетный номер плательщика налога на добавленную стоимость,
б. полное наименование, адреса места нахождения и фактического осуществления деятельности организации-лизингоприобретателя, адрес места назначения предмета лизинга, имя, фамилию и подпись ее должностного лица,
в. имя, фамилия, адрес места жительства, серия и (или) номер паспорта (или другого документа, идентифицирующего лицо) физического лица-лизингоприобретателя, а в случае индивидуального предпринимателя- лизингоприобретателя – также адрес фактического осуществления деятельности, отметка “индивидуальный предприниматель” или “ИП”, адрес места назначения предмета лизинга (за исключением случаев, когда предмет лизинга передается в месте поставки или передачи), имя, фамилия и подпись должностного лица.”.
Статья 6. Подпункт “а” пункта 2 части 1 статьи 60 Кодекса изложить в следующей редакции:
“а. предоставление товара в аренду или пользование, а также предоставление имущества в лизинг (его разновидности) – в части суммы процентов,”.
Статья 7. Пункт 16 части 19 статьи 62 Кодекса изложить в следующей редакции:
“16) если договором лизинга (его разновидностей)предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора, тоналогооблагаемой базой по НДС считаются размер соответствующей суммы стоимости предмета лизинга,подлежащей получению в отчетном периоде, и суммы процентов, подлежащей получению по договору в отчетном периоде, а если договором лизинга (его разновидностей) непредусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора,то налогооблагаемой базой по НДС считаетсясумма процентов, подлежащая получению по договору лизинга (его разновидностей).”.
Статья 8. В пункте 47 части 2 статьи 64 Кодекса:
1) подпункт “б” после слова “займов” дополнить словами “или имущества в лизинг”;
2) в подпункте “п” слова “по окончании срока действия договора” заменить словами “после окончания или до окончания срока действия договора”;
3) пункт дополнить подпунктом “х” следующего содержания:
“х. предоставление банками и кредитными организациями имущества в лизинг по договору лизинга (его разновидностей), при приобретении которого в установленном законодательством порядке не был исчислен и не был уплачен НДС по сделке на поставку имущества;”.
Статья 9. Часть 1 статьи 72 Кодекса дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
“9) в размере отрицательной разницы между подлежащей уплате в бюджет суммой НДС, образовавшейся у лизингодателя от сделки по отчуждению предмета лизинга, и суммой НДС, переоформленной в установленном частью 4 статьи 73 Кодекса порядке, если этот предмет лизинга до отчуждения был предоставлен по договору лизинга (его разновидностей), по которому не предусматривалось, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора;
10) если по договору лизинга (его разновидностей) получены легковые пассажирские автомобили, за исключением случаев, когда легковые пассажирские автомобили используются для предоставления в аренду.”.
Статья 10. В пункте 3 части 3 статьи 109 Кодекса после слов “в виде процентов” дополнить словами “(в том числе в виде суммы процентов, исчисляемой в рамках договоров лизинга /его разновидностей/)”.
Статья 11. В пункте 3 части 1 статьи 113 Кодекса слова “предоставленныхв финансовую аренду (лизинг)” заменить словами “предоставленныхв лизинг /его разновидности/ (если договором лизинга /его разновидностей/ предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора)”.
Статья 12. В статье 121 Кодекса:
1) в части 1 слова “полученных ими в финансовую аренду (лизинг)” заменить словами “полученных имив лизинг /его разновидности/ (если договором лизинга /его разновидностей/ предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия договора)”;
2) пункт 1 части 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “При переходе к налогоплательщику права собственности на предмет лизинга (его разновидностей) началом амортизационного срока считается первый день расчета амортизации предмета лизинга у этого налогоплательщика в целях исчисления амортизационного срокаэтого актива, перешедшего на праве собственности;”;
3) статью дополнить частью 9 следующего содержания:
“9. Если договором лизинга (его разновидностей) предусматривается, что право собственности на предмет лизинга может переходить к лизингоприобретателю после окончания или до окончания срока действия этого договора, то у лизингодателя расходом по предмету лизинга в каждом отчетном периоде признается произведение соотношения предусмотренной договором лизинга суммы, признанной в этом отчетном периоде в качестве дохода по предмету лизинга, и общей стоимости предмета лизинга и балансовой стоимости предмета лизинга на момент приема-передачи предмета лизинга.”.
Статья 13. Статью 225 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Если объектом налогообложения является предмет лизинга, то плательщиком налога на недвижимое имущество считается лизингоприобретатель.”.
Статья 14. Часть 3 статьи 231 Кодекса дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения налоговое обязательство по налогу на недвижимое имущество возникает у лизингоприобретателя с 1 числа месяца, следующего за месяцем государственной регистрации права на лизинг в отношении предмета лизинга. Для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения исчисление налога на недвижимое имущество прекращается у лизингоприобретателя с 1 числа месяца, следующего за месяцем прекращения права на лизинг в отношении предмета лизинга (его разновидностей);
6) для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения налоговое обязательство по налогу на недвижимое имущество исполняет лизингоприобретатель в установленный пунктом 5 настоящей части период, а для объектов налогообложения, считающихся предметом лизинга по договору лизинга (его разновидностей), налоговое обязательство по налогу на недвижимое имущество за тот же период у лизингодателя не исчисляется.”.
Статья 15. Часть 1 статьи 235 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, до 15 числа каждого месяца включительно представляет в органы по учету сведения об изменениях в течение предшествующего месяца лизингоприобретателей недвижимого имущества, а также данных учета и оценки недвижимого имущества, являющегося предметом лизинга.”.
Статья 16. Статью 240 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Если объектом налогообложения является предмет лизинга, то плательщиком налога на имущество для транспортных средств считается лизингоприобретатель.”.
Статья 17. Часть 3 статьи 246 Кодекса дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
“5) для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения налоговое обязательство по налогу на имущество для транспортных средств у лизингоприобретателя возникает с 1 числа месяца, следующего за месяцем возникновения права на лизинг в отношениитранспортного средства, являющегося предметом лизинга. Для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения исчисление налога на имущество для транспортных средств у лизингоприобретателя прекращается с 1 числа месяца, следующего за месяцем прекращения права на лизинг в отношениитранспортного средства, являющегося предметом лизинга (его разновидностей);
6) для считающихся предметом лизинга объектов налогообложения налоговое обязательство по налогу на имущество для транспортных средств лизингоприобретатель исполняет в установленный пунктом 5 настоящей части период, а для объектов налогообложения, считающихся предметом лизинга по договору лизинга (его разновидностей), налоговое обязательство по налогу на имущество для транспортных средств за тот же период у лизингодателя не исчисляется.”.
Статья 18. Часть 1 статьи 250 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) орган, ведущий кадастр движимого имущества, до 15 числа каждого месяца включительно представляет в органы по учету сведения об изменениях в течение предшествующего месяца лизингоприобретателей транспортных средств, а также о данных об учете транспортных средств, являющихся предметом лизинга.”.
Статья 19. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2020 года, за исключением статей 13-18 настоящего Закона, которые вступают в силу с 1 января 2021 года. Действие статьи 2 настоящего Закона распространяется на отношения, возникающие после 1 января 2018 года.
Статья 20. Для получивших государственную регистрацию до вступления в силу настоящего Закона считающихся предметом лизинга объектов налогообложения, являющихся недвижимым имуществом, налоговое обязательство по налогу на недвижимое имущество у лизингоприобретателя возникает с 1 января 2021 года.
Статья 21. Для получивших государственную регистрацию до вступления в силу настоящего Закона считающихся предметом лизинга объектов налогообложения, являющихся транспортным средством, налоговое обязательство поналогу на имущество для транспортного средства у лизингоприобретателя возникает с 1 января 2021 года.
Статья 22. Орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, до 25 декабря 2020 года включительно представляет в органы по учету сведения о лизингоприобретателях недвижимого имущества, а также о данных учета и оценки являющегося предметом лизинга недвижимого имущества по состоянию на 1 декабря 2020 года.
Статья 23. Орган, ведущий кадастр движимого имущества, до 25 декабря 2020 года включительно представляет в органы по учету сведения о лизингоприобретателях транспортных средств, являющихся предметом лизинга, а также о данных об учете являющихся предметом лизинга транспортных средств по состоянию на 1 декабря 2020 года.
Статья 24. Акт приема-передачи предмета лизинга, установленный пунктом 4.1 части 2 статьи 55 Кодекса, до 30 сентября 2020 года включительно может выписываться также неэлектронным способом.