«ՀԱՆՐԱՔՎԵԻ ՄԱՍԻՆ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրաքվեի մասին» 2018 թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-155-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք)  6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-5-րդ մասերով.
«3. Այն դեպքում, երբ ռազմական կամ արտակարգ դրությունը հայտարարվել է սույն օրենքով նախատեսված հանրաքվեն նշանակվելուց հետո, ապա մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրություն հայտարարելը սկսված հարցը հանրաքվեի դնելու հետ կապված բոլոր գործողություններն ու ժամկետները կասեցվում են իրավունքի ուժով: Ռազմական կամ արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո` 12 ժամվա ընթացքում, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հանդես է գալիս հանրաքվեի գործընթացը կասեցնելու մասին հայտարարությամբ:
4. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու վերաբերյալ որոշումը, որի հիման վրա նշանակված հանրաքվեն չի անցկացվել ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով, կարող է ուժը կորցրած ճանաչվել «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով:
5. Եթե մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվեի դնելու մասին որոշումն ուժը կորցրած չի ճանաչվել, ապա հանրաքվեի գործընթացը վերսկսվում է սույն օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5.Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված` ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված հանրաքվեն, եթե մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվե անցկացնելու մասին որոշումն ուժը կորցրած չի ճանաչվել, ապա անցկացվում է ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից ոչ շուտ, քան 50, եւ ոչ ուշ, քան 65 օր հետո: Ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտից հետո` եռօրյա ժամկետում, Հանրապետության նախագահն ընդունում է հրամանագիր, որով նշանակվում է չանցկացված հանրաքվեն` քվեարկության օրը պետք է լինի կիրակի:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իրավասու է պատճառաբանված որոշմամբ փոփոխելու առանձին գործողությունների կատարման ժամկետների հաշվարկը` պայմանավորված վերսկսված հանրաքվեի պատշաճ կազմակերպման անհրաժեշտությամբ, եւ սահմանելու վերսկսված հանրաքվեի գործընթացի նախապատրաստման եւ անցկացման հիմնական միջոցառումների նոր ժամանակացույց:»:
Հոդված 3. Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-1.4-րդ մասերով.
«1.1. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված` ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված հանրաքվեի դեպքում քարոզչության ֆինանսավորման հիմնադրամում մուտքերը սառեցվում են մինչեւ հանրաքվեի վերսկսումը: «ԱՅՈ» կամ «ՈՉ» քարոզչության կողմերի դիմումների հիման վրա Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը թույլ է տալիս հիմնադրամից վճարումներ կատարել մինչեւ հանրաքվեի կասեցումը կատարված գործարքների համար: Հանրաքվեի վերսկսումից հետո քարոզչության կողմերը կարող են օգտագործել իրենց հիմնադրամներում մնացած միջոցները:
Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված` ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված եւ վերսկսված հանրաքվեի «ԱՅՈ» կամ «ՈՉ» քարոզչության հիմնադրամների հաշվին կատարված մուծումների ընդհանուր գումարը չպետք է գերազանցի նվազագույն աշխատավարձի 150 000-ապատիկը: Ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված եւ վերսկսված հանրաքվեի հիմնադրամների հաշվին կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների կամ կուսակցությունների դաշինքների մուծումների ընդհանուր չափը քարոզչության հիմնադրամ յուրաքանչյուրի համար չի կարող գերազանցել նվազագույն աշխատավարձի 40 000-ապատիկը:
1.2. Եթե մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվել, ապա Ազգային ժողովի կողմից համապատասխան որոշման ուժի մեջ մտնելուց հետո` 10 օրվա ընթացքում, «ԱՅՈ» կամ «ՈՉ» քարոզչության կողմերն իրավունք ունեն կատարելու իրենց պայմանագրային պարտավորությունները: «ԱՅՈ» կամ «ՈՉ» քարոզչության կողմերն իրենց պայմանագրային պարտավորությունները կատարելու նպատակով իրավունք ունեն համալրելու հիմնադրամները սույն օրենքով սահմանված կարգով, բայց ոչ ավելի, քան նախատեսված է չկատարված պայմանագրային պարտավորություններով:
1.3. Մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվեի դնելու մասին որոշումն ուժը կորցրած ճանաչվելուց հետո` տասնմեկերորդ օրը, հիմնադրամների հաշիվների հետ կատարվող բոլոր գործառնությունները դադարեցվում են: Հիմնադրամներում մնացած միջոցները քարոզչության կողմերն անկանխիկ եղանակով կարող են օգտագործել բարեգործական նպատակներով` մեկամսյա ժամկետում: Հիմնադրամներում մնացած միջոցները չօգտագործելու դեպքում մնացած միջոցները փոխանցվում են պետական բյուջե:
1.4. Մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովի կողմից հանրաքվեի դնելու մասին որոշման ուժը կորցրած ճանաչվելու դեպքում ընտրական հանձնաժողովներն ու իրավասու մարմինները, ըստ անհրաժեշտության, ուժը կորցրած են ճանաչում ռազմական կամ արտակարգ դրության պատճառով չանցկացված հանրաքվեի կազմակերպման նպատակով ընդունված ենթաօրենսդրական իրավական ակտերը:»:
Հոդված 4. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
2. Սույն օրենքով սահմանված կարգավորումները տարածվում են նաեւ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների` 2020 թվականի ապրիլի 5-ին նշանակված հանրաքվեի գործընթացի վրա:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН «О РЕФЕРЕНДУМЕ»
Статья 1.статью 6 Конституционного закона «О референдуме» от 23 марта 2018 года, ЗР-155-Н (далее - Закон) дополнить частями 3-5 следующего содержания:
«3. В случае, если военное или чрезвычайное положение объявлено после назначения предусмотренного настоящим Законом референдума, то все начатые до объявления военного или чрезвычайного положения сроки и действия, связанные с вынесением вопроса на референдум, приостанавливаются в силу права. Центральная избирательная комиссия в течение 12 часов после объявления военного или чрезвычайного положения выступает с заявлением о приостановлении процесса референдума.
4. Постановление о внесении на референдум проекта изменений в Конституции, на основании которого назначенный референдум не проведен вследствие военного или чрезвычайного положения, может быть признано утратившим силу в порядке, установленном Конституционным законом «Регламент Национального Собрания».
5. Если постановление о вынесении Национальным Собранием проекта изменений в Конституцию на референдум не было признано утратившим силу до окончания военного или чрезвычайного положения, то процесс референдума возобновляется в порядке, установленном настоящим Законом.».
Статья 2. Часть 5 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
«5. Предусмотренный частью 3 статьи 6 настоящего Закона референдум, не проведенный вследствие военного или чрезвычайного положения, если постановление Национального Собрания о назначении референдума не было признано утратившим силу до окончания военного или чрезвычайного положения, проводится не ранее чем через 50 и не позднее чем через 65 дней после окончания военного или чрезвычайного положения. Президент Республики в трехдневный срок после окончания военного или чрезвычайного положения издает указ, по которому днем голосования на назначенном непроведенном референдуме должен быть воскресный день.
Центральная избирательная комиссия правомочна изменять мотивированным решением исчисление сроков совершения отдельных действий, что обусловлено необходимостью надлежащей организации проведения возобновленного референдума, и устанавливать новый график основных мероприятий по подготовке и проведению процесса возобновленного референдума.».
Статья 3. Статью 20 дополнить частями 1.1-1.4 следующего содержания:
«1.1. Взносы в фонд финансирования агитации в случае предусмотренного частью 3 статьи 6 настоящего Закона референдума, не проведенного вследствие военного или чрезвычайного положения, замораживаются до возобновления референдума. Центральная избирательная комиссия на основании заявлений сторон агитации «Да» или «Нет» разрешает произведение выплат из фонда по сделкам, совершенным до приостановления референдума. После возобновления референдума стороны агитации могут использовать средства, оставшиеся в своих фондах.
Общая сумма взносов, внесенных на счет фондов агитации «Да» или «Нет» предусмотренного частью 3 статьи 6 настоящего Закона референдума, не проведенного вследствие военного или чрезвычайного положения и возобновленного, не должна превышать 150000-кратный размер минимальной заработной платы. Общий размер взносов партий, общественных организаций или блоков партий на счет фондов референдума, не проведенного вследствие военного или чрезвычайного положения и возобновленного, для каждой из них в фонде агитации не может превышать 40000-кратный размер минимальной заработной платы.
1.2. Если постановление Национального Собрания о вынесении Национальным Собранием проекта изменений в Конституцию на референдум было признано утратившим силу до окончания военного или чрезвычайного положения, то стороны агитации «Да» или «Нет» в течение 10 дней после вступления в силу соответствующего постановления Национального Собрания имеют право выполнять свои договорные обязательства. Стороны агитации «Да» или «Нет» в целях выполнения своих договорных обязательств имеют право пополнять фонды в установленном настоящим Законом порядке, но не более чем по предусмотренным и не выполненным договорным обязательствам.
1.3. До окончания военного или чрезвычайного положения все операции, совершаемые со счетами фондов, на одиннадцатый день после признания постановления Национального Собрания о вынесении проекта изменений в Конституции на референдум приостанавливаются. Оставшиеся в фондах средства могут быть использованы сторонами агитации безналичным способом в благотворительных целях – в месячный срок. Оставшиеся в фондах средства в случае их неиспользования перечисляются в государственный бюджет.
1.4. В случае признания постановления Национального Собрания о вынесении проекта изменений в Конституции на референдум до окончания военного или чрезвычайного положения избирательные комиссии и компетентные органы по необходимости признают утратившими силу подзаконные правовые акты, принятые в целях организации референдума, не проведенного вследствие военного или чрезвычайного положения.».
Статья 4. Переходные и заключительные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего после его официального опубликования.
2. Установленное настоящим Законом регулирование распространяется также процесс референдума по изменениям в Конституцию Республики Армения, назначенного на 5 апреля 2020 года.