Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի  9-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Սույն օրենսգրքով սահմանված կանոնները կիրառելի են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերի քննության, ինչպես նաեւ մինչեւ գործի հարուցումն առանձին դատավարական գործողությունների կատարման նկատմամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 350-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) Հայաստանի Հանրապետության եւ օտարերկրյա պետական մարմինները, եթե այդպիսի լիազորություն նախատեսված է օրենքով կամ միջազգային պայմանագրերով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 367-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը մերժելու, հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը մասնակի բավարարելու մասին դատարանի որոշման դեմ, եթե հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը ներկայացվել է հայցադիմումին կից կամ մինչեւ հայցադիմումի ներկայացումը` հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու միջնորդության դեպքում:»:

Статья 1. Статью 1 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) дополнить частью 2.1 следующего содержания:
«2.1. Установленные настоящим кодексом правила применимы для рассмотрения дел по конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, а также к совершению отдельных процессуальных действий до возбуждения дела, если Законом «О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение» не предусмотрено иное.».
Статья 2. Часть 2 статьи 350 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3) государственные органы Республики Армения и иностранные государственные органы, если такие полномочия предусмотрены законом или международными договорами.».
Статья 3. Часть 2 статьи 367 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4) на определение суда об отклонении ходатайства о применении меры по обеспечению иска, о частичном удовлетворении ходатайства о применении меры по обеспечению иска, если ходатайство о применении меры по обеспечению иска представлено при исковом заявлении или до подачи искового заявления – в случае ходатайства о применении меры по предварительному обеспечению иска.».