«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային կարգավորման մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-241-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի ութերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխվող ճանաչված օտարերկրյա ֆիզիկական անձի կամ փախստականի, հարկադիր տեղահանվածի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձի անձնական օգտագործման ապրանքներ` նշված անձանց պատկանող օգտագործված ապրանքներ (բացառությամբ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների), որոնք նախատեսված են ֆիզիկական անձի` ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման հետ չկապված անձնական, ընտանեկան, տնային եւ այլ կարիքների համար, ձեռք են բերվել օտարերկրյա ֆիզիկական անձին մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ ճանաչելու փաստը հաստատող փաստաթղթի կամ այդ անձի կողմից, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան, փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ստանալու փաստը հաստատող փաստաթղթի տրման օրվանից առաջ եւ չեն գերազանցում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված բնաիրային չափերը, եւ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոց հանդիսացող ավտոտրանսպորտային եւ մոտոտրանսպորտային միջոցներ, դրանց կցորդներ` յուրաքանչյուր տեսակից մեկ միավորից ոչ ավելի քանակի, որոնք գրանցված են եղել եւ գտնվել են օտարերկրյա այն ֆիզիկական անձի սեփականության ներքո նախկին բնակության երկրում առնվազն վեց ամսվա ընթացքում` նախքան ֆիզիկական անձին Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխվող ճանաչելու փաստը հաստատող կամ փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ունենալու փաստը հաստատող փաստաթղթի տրամադրման օրը, որը ճանաչվել է մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ կամ Հայաստանի Հանրապետությունում ստացել է փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը ութերորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«անձնական օգտագործման ապրանքներ` ապրանքներ, որոնք նախատեսված են ֆիզիկական անձանց` ձեռնարկատիրական գործունեության իրականացման հետ չկապված անձնական, ընտանեկան, տնային եւ այլ կարիքների համար եւ Միության մաքսային սահմանով տեղափոխվում են ուղեկցվող կամ չուղեկցվող ուղեբեռով, միջազգային փոստային առաքանիներով առաքման կամ այլ եղանակով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 249-րդ հոդվածի 10-րդ մասում «մշտական բնակության նպատակով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող անձանց կողմից ներմուծվող անձնական օգտագործման գույքը» բառերը փոխարինել «սույն օրենքի 249.1-ին հոդվածում նշված անձանց անձնական օգտագործման ապրանքները» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 249-րդ հոդվածի 11-23-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 249.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 249.1. Մի շարք ֆիզիկական անձանց կողմից ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների մաքսային վճարների արտոնությունները
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածք մշտական բնակության տեղափոխվող ճանաչված կամ փախստականի, հարկադիր տեղահանվածի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց կամ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետություն ժամանումը առնվազն 12 ամիս օտարերկրյա պետությունում ժամանակավորապես բնակված Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական անձանց կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած գործունեության ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատանքի թույլտվություն ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց կողմից ներմուծվող անձնական օգտագործման ապրանքների նկատմամբ կիրառվում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի սահմանած մաքսային վճարների արտոնություններ` «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի ընդունման մասին» 2017 թվականի ապրիլի 11-ի պայմանագրով ընդունված` Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի (այսուհետ` ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգիրք) 266-րդ հոդվածի 8-րդ մասին համապատասխան:
2. Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխվող օտարերկրյա ֆիզիկական անձ է ճանաչվում, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն կամ Հայաստանի Հանրապետության հատուկ կամ Հայաստանի Հանրապետության մշտական (երկարաժամկետ) կացության կարգավիճակ կամ միջազգային պայմանագրով սահմանված դեպքում դրանց հավասարեցված կարգավիճակ ունեցող այն ֆիզիկական անձը, որին բնակչության պետական ռեգիստրը վարող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը տրամադրել է Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխման փաստի ճանաչումը հաստատող փաստաթուղթ:
3. Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխման փաստի ճանաչումը հաստատող փաստաթուղթը տրամադրվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված այն ֆիզիկական անձին, որը այդ փաստաթուղթն ստանալու նպատակով նույն մասում հիշատակված լիազոր մարմին դիմելու օրվան նախորդող 1825 օր ժամանակահատվածում առնվազն 915 օր բացակայել է Հայաստանի Հանրապետությունից:
4. Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխվող ճանաչված կամ փախստականի, հարկադիր տեղահանվածի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձինք կարող են արտոնությամբ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծել իրենց անձնական օգտագործման ապրանքները, եթե Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմիններ են ներկայացնում համապատասխան կարգավիճակը հաստատող` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի տրամադրած փաստաթուղթը եւ նախորդ բնակության երկրում բնակվելու փաստը հաստատող փաստաթուղթը հետեւյալ պայմանների միաժամանակյա ապահովման դեպքում.
1) նախորդ բնակության երկրից Միության մաքսային տարածք ներմուծումն իրականացվում է ոչ ուշ, քան օտարերկրյա ֆիզիկական անձին մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ ճանաչելու փաստը հաստատող փաստաթղթի կամ այդ անձի կողմից, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան` փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ստանալու փաստը հաստատող փաստաթղթի տրման օրվանից 18 ամսվա ընթացքում.
2) անձնական օգտագործման ապրանքները ձեռք են բերվել օտարերկրյա ֆիզիկական անձին մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ ճանաչելու փաստը հաստատող փաստաթղթի կամ այդ անձի կողմից, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան, փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ստանալու փաստը հաստատող փաստաթղթի տրման օրվանից առաջ, ընդ որում` անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցներ հանդիսացող ավտոտրանսպորտային եւ մոտոտրանսպորտային միջոցները, ավտոտրանսպորտային եւ մոտոտրանսպորտային միջոցների կցորդները գրանցված են եղել եւ գտնվել են օտարերկրյա այն ֆիզիկական անձի սեփականության ներքո, որը ճանաչվել է մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ կամ ստացել է փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ նախկին բնակության երկրում առնվազն վեց ամսվա ընթացքում` օտարերկրյա այդ ֆիզիկական անձին մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ ճանաչելու փաստը հաստատող փաստաթղթի կամ այդ ֆիզիկական անձի կողմից, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան, փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ստանալու փաստը հաստատող փաստաթղթի տրման օրվանից առաջ.
3) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան` այդ ֆիզիկական անձին մշտական բնակության համար Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված անձ ճանաչելու կամ նրա կողմից փախստականի, հարկադիր տեղահանված անձի կարգավիճակ ստանալու հետ կապված` Միության մաքսային տարածք մաքսատուրքերի, հարկերի վճարումից ազատմամբ անձնական օգտագործման ապրանքներ այդ ֆիզիկական անձի կողմից նախկինում չեն ներմուծվել.
4) Հայաստանի Հանրապետություն մշտական բնակության տեղափոխվող ճանաչված կամ փախստականի, հարկադիր տեղահանվածի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձի անձնական օգտագործման ապրանքները չեն գերազանցում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած բնաիրային չափերը:
5. Հայաստանի Հանրապետություն օտարերկրյա ֆիզիկական անձի մշտական բնակության տեղափոխման փաստի ճանաչումը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից բացակայելու հանգամանքը եւ ժամանակահատվածը որոշում է բնակչության պետական ռեգիստրը վարող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը` տվյալ ֆիզիկական անձի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու տեղեկատվության հիման վրա:
6. Սույն հոդվածին համապատասխան` որպես Հայաստանի Հանրապետության տարածք մշտական բնակության տեղափոխված անձ ճանաչված օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փախստականի, հարկադիր տեղահանվածի կարգավիճակ ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձանց նկատմամբ արտոնության կիրառման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից բացակայած լինելու հանգամանքը եւ ժամանակահատվածն ստուգելու, անձին մշտական բնակության փաստի ճանաչումը հաստատող փաստաթուղթ տրամադրելու կարգերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
7. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնակության վայր ունեցող եւ ժամանակավորապես օտարերկրյա պետությունում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական անձը կարող է առանց մաքսատուրքերի, հարկերի վճարման ուղեկցվող եւ (կամ) չուղեկցվող ուղեբեռով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծել 5000 եվրոն չգերազանցող արժեքով անձնական օգտագործման ապրանքներ, բացառությամբ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների եւ անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների թափքի, եթե նախքան Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելը դիտարկվող ժամանակահատվածում առնվազն 12 ամիս բնակվել է օտարերկրյա պետությունում:
8. Սույն հոդվածի 7-րդ մասի իմաստով` դիտարկվող ժամանակահատված է համարվում անձի կողմից ուղեկցվող եւ (կամ) չուղեկցվող ուղեբեռի տեղափոխման փաստով պայմանավորված` Հայաստանի Հանրապետություն ժամանման օրվան նախորդող 420 օր տեւողությամբ ժամանակահատվածը:
9. Սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված արտոնության տրամադրման նպատակով անձը պարտավոր է Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելու օրվան հաջորդող 60 օրվա ընթացքում գրավոր դիմում ներկայացնել մաքսային մարմին` դիմումին կցելով օտարերկրյա պետությունում բնակվելու փաստը հաստատող փաստաթուղթ:
10. Սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված արտոնությունից անձը կարող է օգտվել երեք տարվա ընթացքում մեկ անգամ:
11. Սույն հոդվածի 4-րդ եւ 7-րդ մասերում նշված անձինք միաժամանակ չեն կարող օգտվել սույն հոդվածում նշված մեկից ավելի արտոնությունից:
12. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած գործունեության ոլորտներում աշխատանքի թույլտվություն ստացած օտարերկրյա ֆիզիկական անձը կարող է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու ժամանակահատվածում ուղեկցվող եւ (կամ) չուղեկցվող ուղեբեռում, մաքսատուրքերի, հարկերի վճարումից ազատմամբ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել օգտագործված անձնական օգտագործման ապրանքներ` աշխատանքի այդ թույլտվությունը ներկայացնելու պայմանով:
13. Սույն հոդվածով սահմանված մաքսային վճարների արտոնություններով ձեւակերպված ապրանքների մաքսատուրքերը, հարկերը վճարելու պարտավորության առաջացումը եւ դադարումը, դրանց վճարման ժամկետներն ու հաշվարկումը կարգավորվում են ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի 268-րդ եւ 269-րդ հոդվածներով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ”
Статья 1. Абзац восьмойчасти 1 статьи 5 Закона Республики Армения “О таможенном регулировании” от 17 декабря 2014 года ЗР-241-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“товары для личного пользования иностранного физического лица или беженца, иностранного физического лица, получившего статус вынужденного переселенца, признанные переселяющимися на постоянное проживание в Республику Армения, - принадлежащие указанным лицам бывшие в употреблении товары (за исключением транспортных средств для личного пользования), предусмотренные для личного, семейного, домашнего пользования и иных нужд физического лица, которые не связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, приобретенные до дня предоставления документа, подтверждающего факт признания иностранного физического лица переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом, или документа, подтверждающего факт получения таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Армения, и не превышающие установленные Правительством Республики Армения натуральные размеры, и авто- и мототранспортные средства для личного пользования, прицепы к ним – не более одной единицы каждого вида, которые минимум в течение шести месяцев до дня предоставления документа, подтверждающего факт признания физического лица переселяющимся на постоянное проживание в Республику Армения, или документа, подтверждающего факт получения статуса беженца, вынужденного переселенца, были зарегистрированы и находились в стране предыдущего проживания в собственности иностранного физического лица, признанного переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом или получившего статус беженца, вынужденного переселенца в Республике Армения.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 5 Закона после абзаца восьмого дополнить новым абзацем следующего содержания:
товары для личного пользования – товары, предусмотренные для личного, семейного, домашнего пользования и иных нужд физических лиц, которые не связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, и перемещаемые через таможенную границу Союза в сопровождаемом или несопровождаемом багаже, доставляемые в международных почтовых отправлениях или иным способом;”.
Статья 3. В части 10 статьи 249 Закона слова “имущество личного пользования, ввозимое лицами, прибывающими в Республику Армения с целью постоянного проживания” заменить словами “товары для личного пользования лиц, указанных в статье 249.1 настоящего Закона”.
Статья 4. Части 11-23 статьи 249 Закона признать утратившими силу.
Статья 5. Закон дополнить статьей 249.1 следующего содержания:
Статья 249.1. Льготы по таможенным платежам за товары для личного пользования, ввозимые рядом физических лиц
1. В отношении товаров для личного пользования, ввозимых иностранными физическими лицами, признанными переселившимися на постоянное проживание на территорию Республики Армения или получившими статус беженца, вынужденного переселенца, либо физическими лицами Республики Армения, временно проживающими в иностранном государстве не менее 12 месяцев до прибытия в Республику Армения, либо иностранными физическими лицами, получившими разрешение на работу в Республике Армения в сферах деятельности, установленных Правительством Республики Армения, применяются установленные Евразийской экономической комиссией льготы по таможенным платежам в соответствии с частью 8 статьи 266 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Таможенный кодекс ЕАЭС), принятого договором от 11 апреля 2017 года “О принятии Таможенного кодекса Евразийского экономического союза”.
2. Иностранным физическим лицом, переселяющимся на постоянное проживание в Республику Армения, признается физическое лицо, имеющее согласно законодательству Республики Армения гражданство Республики Армения или специальный статус пребывания в Республике Армения, или статус постоянного (долгосрочного) пребывания в Республике Армения, или в установленном международным договором случае приравненный к ним статус, которому уполномоченный орган Правительства Республики Армения, ведущий государственный регистр населения, предоставил документ, подтверждающий признание фактаего переселения на постоянное проживание в Республику Армения.
3. Документ, подтверждающий признание факта переселения на постоянное проживание в Республику Армения, предоставляется указанному в части 2 настоящей статьи физическому лицу, который в течение 1825 дней, предшествующих дню обращения в упомянутыйв той же частиуполномоченный орган с целью получения такого документа, минимум 915 дней отсутствовал из Республики Армения.
4. Иностранные физические лица, признанные переселяющимися на постоянное проживание в Республику Армения или получившие статус беженца, вынужденного переселенца, могут ввозить в Республику Армения товары для своего личного пользования с льготой, если они представляют в таможенные органы Республики Армения предоставленный уполномоченным органом Правительства Республики Армения документ, подтверждающий соответствующий статус, и документ, подтверждающий факт проживания в стране предыдущего места жительства, при одновременном обеспечении следующих условий:
1) ввоз на таможенную территорию Союза из страны предыдущего проживания осуществляется не позднее 18 месяцев со дня выдачи документа, подтверждающего факт признания иностранного физического лица переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом, или документа, подтверждающего факт получения таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Армения;
2) товары для личного пользования приобретены до дня выдачи документа, подтверждающего факт признания иностранного физического лица переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом, или документа, подтверждающего факт получения таким лицом статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Армения, при этом авто- и мототранспортные средства для личного пользования, прицепы к авто- и мототранспортным средствам минимум в течение шести месяцев до дня выдачи документа, подтверждающего факт признания такого иностранного физического лица переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом, или документа, подтверждающего факт получения им статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Армения, были зарегистрированы и находились в стране предыдущего проживания в собственности иностранного физического лица, признанного переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицом, или получившего статус беженца, вынужденного переселенца;
3) таким физическим лицом ранее не осуществлялся ввоз на таможенную территорию Союза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов в связи спризнанием такого физического лица переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения лицомили получением им статуса беженца, вынужденного переселенца в соответствии с законодательством Республики Армения;
4) товары для личного пользования иностранного физического лица, признанного переселившимся на постоянное проживание в Республику Армения или получившего статус беженца, вынужденного переселенца, не превышают натуральные размеры, установленные Правительством Республики Армения.
5. Признание факта переселения иностранного физического лица на постоянное проживание в Республику Армения, а также обстоятельство и период его нахождения на территории Республики Армения или отсутствия с территории Республики Армения определяются уполномоченным органом Правительства Республики Армения, ведущим государственный регистр населения, на основании информации о данном физическом лице относительно пересечения им Государственной границы Республики Армения.
6. В соответствии с настоящей статьей порядок применения льготы в отношении иностранных физических лиц, признанных в качестве лиц, переселившихся на постоянное проживание на территорию Республики Армения, или иностранных физических лиц, получивших на территории Республики Армения статус беженца, вынужденного переселенца, порядок проверки обстоятельства и периода их отсутствия с территории Республики Армения, порядок предоставления лицу документа, подтверждающего признание фактапостоянного проживания, устанавливаются Правительством Республики Армения.
7. Физическое лицо Республики Армения, имеющее постоянное место жительства в Республике Армения и временно проживающее в иностранном государстве, может в установленном законодательством Республики Армения порядке ввозить в Республику Армения в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже без уплаты таможенных пошлин, налогов товары для личного пользования, стоимость которых не превышает 5000 евро, за исключением транспортных средств для личного пользования и кузова транспортных средств для личного пользования, если за рассматриваемый период он проживал в иностранном государстве не менее 12 месяцев до прибытия в Республику Армения.
8. По смыслу части 7 настоящей статьи рассматриваемым периодом считается период продолжительностью 420 дней до дня прибытия в Республику Армения, обусловленный фактом перевозки лицом сопровождаемого и (или) несопровождаемого багажа.
9. В целях предоставления предусмотренной частью 7 настоящей статьи льготы лицо обязано в течение 60 дней, следующих за днем прибытия в Республику Армения, представить в таможенный орган письменное заявление с приложением к заявлению документа, подтвержающего факт проживания в иностранном государстве.
10. Лицо может пользоваться льготой, предусмотренной частью 7 настоящей статьи, один раз в течение трех лет.
11. Лица, указанные в частях 4 и 7 настоящей статьи, не могут одновременно пользоваться более чем одной льготой, указанной в настоящей статье.
12. Иностранное физическое лицо, получившее разрешение на работу в сферах деятельности, установленных Правительством Республики Армения, в период нахождения на территории Республики Армения может ввозить на территорию Республики Армения в сопровождаемом и (или) несопровождаемом багаже с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов бывшие в употреблении товары для личного пользования - с условием предъявления такого разрешения на работу.
13. Возникновение и прекращение обязательства по уплате таможенных пошлин, налогов за товары, оформленные с установленными настоящей статьей льготами по таможенным платежам, сроки их уплаты и исчисление регулируются статьями 268 и 269 Таможенного кодекса ЕАЭС.”.