Ընդունվել է 22.04.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 401-րդ հոդվածի 1-ին մասում «0.075» թիվը փոխարինել «0.04» թվով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 430-րդ հոդվածի 1-ին մասը «500 հազար» բառերից առաջ լրացնել «1 միլիոն» բառերով:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ տարածվում է 2020 թվականի ապրիլի 21-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
2020 թվականի ապրիլի 21-ից ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար հարկ վճարողը կամ հարկային գործակալը տույժը վճարում է 0.04 տոկոսի չափով, այդ թվում` նաեւ այն դեպքում, եթե տույժերի հաշվարկն սկսվել է մինչեւ օրենքն ուժի մեջ մտնելը:
Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածին համապատասխան` Օրենսգրքի 430-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված չափը կիրառվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հարկ վճարողի գույքի վրա արգելանք կիրառելու համար:

Статья 1. В части 1 статьи 401 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее - Кодекс) число ''0,075'' заменить числом ''0,04''.
Статья 2. Часть 1 статьи 430 Кодекса после слова ''составляет'' дополнить словами ''1 миллион''.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие после 21 апреля 2020 года.
Налогоплательщик или налоговый агент начиная с 21 апреля 2020 года за каждый просроченный день уплачивает пеню в размере 0,04 процента, в том числе в случае, если расчет пеней был начат до вступления Закона в силу.
В соответствии со статьей 2 настоящего Закона размер, установленный частью 1 статьи 430 Кодекса, применяется после вступления в силу настоящего Закона с целью наложения ареста на имущество налогоплательщика.