Ընդունվել է 06.03.2020
Հոդված  1.  Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 159-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3.1-ին մասով.
«3.1. Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների՝ Կառավարության հաստատած մասնագիտություններով առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայում, ասպիրանտուրայում եւ օրդինատուրայում սովորող (ուսանող) վարձու աշխատողի ուսման վարձը փոխհատուցվում է ուսումնական տարվա ավարտից հետո` սույն Օրենսգրքի 160.1-ին հոդվածով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 2.  Օրենսգիրքը  լրացնել  հետեւյալ  բովանդակությամբ 160.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 160.1.  Վճարված եկամտային հարկի գումարներից ուսման վարձի փոխհատուցման նպատակով վարձու աշխատող հանդիսացող  ֆիզիկական անձի կողմից վճարվող ուսման վարձի գումարի վերադարձը
1. Վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձանց աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների մասով Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված (այդ թվում` հարկային գործակալի միջոցով) եկամտային հարկը ուսման վարձավճարի փոխհատուցման նպատակով վերադարձվում է մեկ տարվա ընթացքում ֆիզիկական անձի աշխատավարձի եւ դրան հավասարեցված վճարումների մասով հաշվարկված եկամտային հարկի գումարի չափով, բայց ոչ ավելի, քան Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների՝ Կառավարության հաստատած մասնագիտություններով առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայում, ասպիրանտուրայում եւ օրդինատուրայում սովորողի (ուսանողի) ուսման համար վճարված գումարը:
2. Եկամտային հարկի հաշվարկման եւ վճարման հաշվետու նույն ժամանակաշրջանում սույն հոդվածով եւ Օրենսգրքի 160-րդ հոդվածով սահմանված արտոնություններից միաժամանակ օգտվելու իրավունք ունեցող ռեզիդենտ ֆիզիկական անձը կարող է օգտվել դրանցից միայն մեկից:
3. Սույն օրենքով նախատեսված փոխհատուցման իրավունքից՝
1) կարող են օգտվել  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները.
2) վարձու աշխատող հանդիսացող սովորող (ուսանող) ֆիզիկական անձը կարող է օգտվել միայն մեկ մասնագիտություն ձեռք բերելու համար:
4. Սույն հոդվածի նկատմամբ կիրառելի են Օրենսգրքի 160-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերը եւ 5-րդ մասը:
5. Սույն հոդվածով սահմանված` վարձու աշխատող հանդիսացող ֆիզիկական անձանց` ուսման վարձավճարի փոխհատուցման նպատակով եկամտային հարկի գումարների վերադարձման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
2. Վերադարձման ենթակա եկամտային հարկի գումարը հաշվարկվում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:
3. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված եկամտային հարկի գումարների վերադարձման կարգը, ինչպես նաեւ համապատասխան մասնագիտությունների ցանկը Կառավարությունը սահմանում է օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. Статью 159 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее - Кодекс) дополнить частью 3.1 следующего содержания:
''3.1. Плата за обучение наемного работника, очно обучающегося по утвержденным Правительством специальностям в магистратуре, аспирантуре и ординатуре высших учебных заведений, аккредитованных в Республике Армения, возмещается по окончании учебного года в порядке, установленном статьей 160.1 настоящего Кодекса.''.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 160.1 следующего содержания:
''Статья 160.1. Возврат уплачиваемой физическим лицом-наемным работником суммы платы за обучение из уплаченных сумм подоходного налога в целях возмещения платы за обучение
1. Подоходный налог, исчисленный (в том числе через налогового агента) в установленном Кодексом порядке в части заработной платы физических лиц-наемных работников и приравненных к ней платежей, в целях возмещения платы за обучение возвращается в течение одного года в размере суммы подоходного налога, исчисленного в части заработной платы физического лица и приравненных к ней платежей, но не более суммы, уплаченной за обучение лица, очно обучающегося по утвержденным Правительством специальностям в магистратуре, аспирантуре и ординатуре высших учебных заведений, аккредитованных в Республике Армения.
2. Физическое лицо-резидент, имеющее право на одновременное пользование установленными статьей 160 Кодекса и настоящей статьей льготами в тот же отчетный период исчисления и уплаты подоходного налога, может пользоваться только одной из них.
3. Пользоваться правом на предусмотренное настоящим Законом возмещение:
1) могут граждане Республики Армения;
2) может обучающееся физическое лицо-наемный работник для приобретения только одной специальности.
4. К настоящей статье применимы пункты 2, 3 части 3 и часть 5 статьи 160 Кодекса.
5. Установленный настоящей статьей порядок возврата сумм подоходного налога в целях возмещения физическим лицам-наемным работникам платы за обучение устанавливается Правительством.''.
2. Подлежащая возврату сумма подоходного налога исчисляется с 1 сентября 2020 года.
3. Установленный статьей 2 настоящего Закона порядок возврата сумм подоходного налога, а также перечень соответствующих специальностей устанавливаются Правительством в трехмесячный срок после вступления Закона в силу.