Ընդունվել է 22.01.2020
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի ՀՕ-528-Ն քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 222-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «կամ բանդայի կողմից կատարվող հարձակումներին մասնակցելը» բառերը.
2) 2-րդ մասը «Բանդայում մասնակցությունը» բառերից հետո լրացնել «կամ բանդայի կողմից կատարվող հարձակումներին մասնակցելը» բառերով.
«3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են՝
2) անչափահասի ներգրավմամբ,
3) քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից՝
պատժվում են ազատազրկմամբ՝ տասներկուսից  քսան տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
4. Իր կողմից բանդայում մասնակցելու մասին քրեական հետապնդման մարմիններին կամովին հայտնած եւ դրա գործունեության խափանմանը նպաստած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրա գործողություններն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «Հանցավոր համագործակցություն ստեղծելը» բառերից հետո լրացնել «կամ ղեկավարելը» բառերով.
պատժվում են ազատազրկմամբ՝ տասից տասնհինգ տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:».
3) 4-րդ մասի «հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու կամ ղեկավարելու կամ» բառերը հանել, իսկ «պետական» բառը փոխարինել «քրեական հետապնդման» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 223.1-223.4-րդ  հոդվածներով.
«Հոդված 223.1.  Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալը կամ ստանալը կամ պահպանելը
1. Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ  տալը կամ ստանալը կամ պահպանելը՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ յոթից տասը տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
2. Սույն գլխի իմաստով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող (օրենքով գող կամ քրեական հեղինակություն) է համարվում այն անձը, որը, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման  սահմանած եւ ճանաչած վարքագծի կանոնների համաձայն, համարվում է հեղինակություն եւ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացման համար տալիս է հրահանգներ, ինչպես նաեւ կազմակերպում է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման  հավաքներ կամ մասնակցում է դրանց կամ կազմակերպում կամ իրականացնում է դրամական միջոցների հավաքագրում (այդ թվում՝ մոլախաղերի միջոցով) կամ տնօրինում է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման  միջոցով ստացված անօրինական օգուտը կամ կատարում է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման  հետապնդած նպատակների իրականացմանն ուղղված այլ գործողություններ:
Հոդված 223.2. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելը կամ ղեկավարելը
1. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելը կամ ղեկավարելը՝ սույն օրենսգրքի 222-րդ կամ 223-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշների բացակայության դեպքում՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
1) քրեակատարողական հիմնարկում պահվող անձի կողմից,
2) պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
3) զինված ուժերում կամ այլ զորքերում ծառայողի կողմից,
4) անչափահասի ներգրավմամբ,
5) քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ ութից տասներկու տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
3. Սույն գլխի իմաստով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում (գողական աշխարհ) է համարվում քրեական աստիճանակարգությամբ ու միջանձնային հիերարխիկ հարաբերություններով օժտված անձանց միավորումը, որը գործում է իր սահմանած եւ ճանաչած վարքագծի կանոնների համաձայն, որոնք չեն համապատասխանում պետության սահմանած վարքագծի համապարտադիր կանոններին կամ դրանց իրացման իրավաչափ ձեւերին, եւ որի  նպատակը հանցագործություն կատարելն է կամ հանցագործության կատարումը հովանավորելը կամ այլ անձանց հանցավոր արարքի կատարմանը ներգրավելը կամ բռնության, սպառնալիքի, հարկադրանքի կամ անօրինական այլ գործողությունների միջոցով հանրային կամ մասնավոր հարցերին առնչվող վեճերը (խնդիրները) լուծելը կամ անօրինական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալը:
Հոդված 223.3. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը  կամ ներգրավելը
1. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելը կամ դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելը կամ քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հավաքներ կազմակերպելը կամ դրանց մասնակցելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
2. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը բռնության, սպառնալիքի կամ հարկադրանքի այլ եղանակներով ներգրավելը`
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են`
5) քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից`
պատժվում են ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
4.  Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու մասին քրեական հետապնդման մարմիններին կամովին հայտնած եւ դրա գործունեության խափանմանը նպաստած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրա գործողություններն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:
Հոդված 223.4. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելը
1. Քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ  ունեցող անձին դիմելը՝ նրա անօրինական ազդեցությունն օգտագործելու միջոցով նյութական կամ ոչ նյութական օգուտ կամ այլ առավելություն ստանալու կամ իրական կամ ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու համար՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից վեցհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:»:

Статья 1. В статье 222 Уголовного кодекса Республики Армения от 18 апреля 2003 года, ЗР-528-Н (далее - Кодекс):
1) в части 1 исключить слова «или участие в преступлениях, совершаемых бандой»;
2) часть 2 после слов «Участие в банде» дополнить словами «или участие в преступлениях, совершаемых бандой»;
3) Статью дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
«3. Деяния, предусмотренные частью 1 или 2 настоящей статьи, которые совершены:
1) с использованием должностного положения,
2) с вовлечением несовершеннолетнего,
3) лицом, имеющим высший статус в уголовной иерархии, - наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.
4) Лицо, добровольно сообщившее органам уголовного преследования об участии в банде, и способствовавшее пресечению его деятельности, освобождается от уголовной ответственности, если его действия не содержат иного состава преступления.».
Статья 2. В статье 223 Кодекса:
1) заглавие после слов «Создание преступного сообщества» дополнить словами «или руководство им,»;
2) часть 3 изложить в следующей редакции;
«3. Деяния, предусмотренные частью 1 или 2 настоящей статьи, которые совершены: которые совершены:
3) лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии,
- наказываются лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет, с конфискацией имущества или без таковой.»;
3) в части 4 исключить слова «о создании им преступного сообщества, или о руководстве преступным сообществом», а слова «государственным органам» заменить словами  «органам уголовного преследования».
Статья 3. Кодекс дополнить статьями 223.1-223.4 следующего содержания:
«Статья 223.1. Предоставление или получение, или сохранение высшего статуса в криминальной иерархии
1. Предоставление или получение, или сохранение высшего статуса в криминальной иерархии,-
наказываются лишением свободы на срок от семи до десяти лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. По смыслу настоящей главы лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии (вор в законе или криминальный авторитет), признается лицо, которое считается авторитетом согласно правилам поведения, установленным и признанным группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, и дающее инструкции по осуществлению целей, преследуемых группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры, а также организует собрания  группировки, являющейся носителе криминальной субкультуры, или участвует в них либо организует или осуществляет сбор денежных средств (в том числе посредством азартных игр), или распоряжается незаконной выгодой, полученной при посредстве группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или совершает иные действия, направленные на осуществлении целей, преследуемых группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры.
Статья 223.2. Создание группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или руководство ею
1. Создание группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры или руководство ею при отсутствии признаков преступления, предусмотренных статьями 222 и 223 настоящего Кодекса,-
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. Предусмотренное частью первой настоящей статьи деяние, совершенное:
1) лицом, содержащимся в уголовно-исполнительном учреждении;
2) с использованием должностного положения;
3) военнослужащим в Вооруженных Силах или других войсках;
4) с вовлечением несовершеннолетнего;
5) лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии, -
наказываются лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.
3. По смыслу настоящей главы группировкой, являющейся носителем криминальной субкультуры (воровской мир), считается объединение лиц, имеющих согласно криминальной иерархии межличностные иерархические отношения, которая действует согласно установленным и признанным ею правилам поведения, которые не соответствуют установленным государством всеобщим правилам поведения или правомерным формам из реализации и целью которой является совершение преступления или покровительство совершению преступления, или вовлечение в совершение преступного деяния других лиц, или решение споров (проблем), связанных с общественными или частными вопросами посредством насилия, угроз, принуждения или иных насильственных действий, или получение незаконной выгоды или других преимуществ.».
Статья 223.3. Участие в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, или влечение в нее
1. Участие в группировке, являющейся носителем криминальной субкультуры, или вовлеченность в осуществление преследуемых ею целей или организация собраний группировки, являющейся носителе криминальной субкультуры, или участие в них,-
наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. Вовлечение в группировку, являющуюся носителем криминальной субкультуры, путем насилия, угрозы или других способов принуждения,-
наказываются лишением свободы на срок от пяти до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой.
3. Предусмотренное частью первой или второй настоящей статьи деяния, совершенные:
5) лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии, -наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества или без таковой.
4. Лицо, добровольно сообщившее органам уголовного преследования об участии в группировку, являющейся носителем криминальной субкультуры, или вовлеченности в нее и способствовавшее пресечению его деятельности, освобождается от уголовной ответственности, если его действия не содержат иного состава преступления.
Статья 223.4. Обращение к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицу, имеющему высший статус в уголовной иерархии
1. Обращение к участнику группировки, являющейся носителем криминальной субкультуры, или к лицу, имеющему высший статус в уголовной иерархии, за получением при посредстве его незаконного влияния материальной или нематериальной выгоды или других преимуществ либо для осуществления реальных или предполагаемых прав,-
наказывается штрафом от двухсоткратного до шестисоткратного размера минимальной заработной платы или арестом максимум на срок в два месяца, или лишением свободы максимум на срок до трех лет.».