«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԶԻՆԱՆՇԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի մասին» 2006 թվականի հունիսի 15-ի ՀՕ-148-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  4. Հայաստանի Հանրապետության  զինանշանի պատկերի գործածումը
1. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի գունավոր պատկերը գործածվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Հանրապետության նախագահի հրամանագրերի եւ կարգադրությունների, Ազգային ժողովի, Կառավարության, վարչապետի, Սահմանադրական դատարանի որոշումների, դատարանների որոշումների, վճիռների եւ դատավճիռների, Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրերի վրա, Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի, Կառավարության, վարչապետի, պետական կառավարման համակարգի մարմինների, դատարանների, դատախազության մարմինների, Կենտրոնական բանկի, Հաշվեքննիչ պալատի, ինքնավար եւ անկախ պետական մարմինների, պետական այլ մարմինների, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետարանի) ձեւաթղթերի վրա:
2. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի միագույն պատկերը գործածվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների անձնագրերի կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթերի, Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման այն մարմինների կնիքների եւ ձեւաթղթերի վրա, որոնց` Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերը գործածելու իրավունքը վերապահված է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերի տեղադրումը
1. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերը մշտապես տեղադրվում է Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի, Կենտրոնական բանկի նախագահի, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, պետական կառավարման համակարգի մարմինների, ինքնավար եւ անկախ պետական մարմինների, պետական այլ մարմինների ղեկավարների, դատավորների եւ դատախազների, մարզպետների եւ համայնքների ղեկավարների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետի) աշխատասենյակներում, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում, Կառավարության նիստերի դահլիճում, դատարանների դատական նիստերի դահլիճներում, քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման մարմինների հանդիսությունների սրահներում եւ շենքերի վրա, Հանրապետության նախագահի նստավայրի, Ազգային ժողովի, Սահմանադրական դատարանի, Կառավարության, դատախազության մարմինների, Կենտրոնական բանկի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, պետական կառավարման համակարգի մարմինների, ինքնավար եւ անկախ պետական մարմինների, պետական այլ մարմինների, մարզպետի աշխատակազմի եւ համայնքապետարանների (այդ թվում՝ Երեւանի քաղաքապետարանի), Հայաստանի Հանրապետության նոտարական գրասենյակների շենքերի վրա, օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայության մարմինների (Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունների, միջազգային կազմակերպություններում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունների, Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսական հիմնարկների),  օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության այլ պաշտոնական ներկայացուցչությունների շենքերի վրա եւ դրանց ղեկավարների աշխատասենյակներում, ուսումնական հաստատությունների սրահներից կամ նախասրահներից մեկում, Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական ինտերնետային կայքերում:
2. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերը տեղադրվում է նաեւ հիմնական սահմանային նշանների վրա, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի անցագրային կետերում:
3. Սույն օրենքով նախատեսված դեպքերից բացի, Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերի գործածման դեպքերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի ընդհանուր տեխնիկական պայմանները սահմանում է Կառավարությունը:»:
«Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանի պատկերի գործածումը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի կողմից
1. Հայաստանի Հանրապետության զինանշանը կարող է տեղադրվել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի, ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի, փրկարար ծառայության դրոշների վրա, Ոստիկանության զորքերի, քրեակատարողական ծառայողների, փրկարարական ծառայողների, զինծառայողների եւ Ոստիկանության շարքային ու ղեկավար կազմի տարբերանշանների վրա:»:

Герб Республики Армения
Статья 1. Статью 4 Закона “О Гербе Республики Армения” от 15 июня 2006 года ЗР – 148 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 4. Использование изображения Герба Республики Армения
1. Изображение Герба Республики Армения в цветном варианте используется на бланках законов Республики Армения, указов и распоряжений Президента Республики, постановлений Национального Собрания, Правительства, Премьер-министра, Конституционного Суда, постановлений, решений и приговоров судов, на официальных ведомостях Республики Армения, на бланках Президента Республики, Национального Собрания, Правительства, Премьер-министра, органов системы государственного управления, судов, органов Прокуратуры, Центрального банка, Аудиторской палаты, государственных автономных и независимых органов, других государственных органов, Защитника прав человека, органов территориального управления и местного самоуправления Республики Армения (в том числе мэрии Еревана).
2. Изображение Герба Республики Армения в одноцветном варианте воспроизводится на паспортах или иных документах, удостоверяющих личность гражданина Республики Армения, на печатях и бланках государственных органов и органов местного самоуправления Республики Армения, которым право использования изображения Герба Республики Армения предоставлено законодательством Республики Армения.”.
Статья 2. Статью 5 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 5. Размещение изображения Герба Республики Армения
1. Изображение Герба Республики Армения постоянно помещается в рабочих кабинетах Президента Республики, Председателя Национального Собрания, Премьер-министра, Председателя Конституционного Суда, руководителя Аппарата Президента Республики, руководителя Аппарата Национального Собрания, руководителя Аппарата Премьер-министра, Председателя Центрального банка, Председателя Аудиторской палаты, Защитника прав человека, руководителей органов системы государственного управления, государственных автономных и независимых органов, иных государственных органов, судей и прокуроров, марзпетов (губернаторов) и руководителей муниципалитетов (в том числе мэра Еревана), в Зале заседаний Национального Собрания, Зале заседаний Правительства, залах судебных заседаний судов, в церемониальных залах и на зданиях органов государственной регистрации актов гражданского состояния, на зданиях резиденции Президента Республики, Национального Собрания, Конституционного Суда, Правительства, органов Прокуратуры, Центрального банка, Защитника прав человека, органов системы государственного управления, государственных автономных и независимых органов, иных государственных органов, аппарата марзпета (губернатора) и муниципалитетов (в том числе мэрии Еревана), нотариальных контор Республики Армения, на зданиях органов дипломатической службы Республики Армения (посольств, постоянных представительств Республики Армения примеждународных организациях, консульских учреждений Республики Армения), иных официальных представительств Республики Армения в иностранном государстве и в рабочих кабинетах их руководителей, в одном из залов или вестибюлей учебных заведений, на официальных интернет-сайтах Республики Армения.
2. Изображение Государственного герба Республики Армения помещается также на основных пограничных знаках, а также в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Армения.
3. Случаи использования изображения Герба Республики Армения, а также общие технические условия Герба Республики Армения, кроме предусмотренных настоящим Законом случаев, устанавливаются Правительством.”.
Статья 7. Использование изображения Герба Республики Армения Вооруженными Силами и другими войсками Республики Армения
1. Герб Республики Армения может помещаться на знаменах Вооруженных Сил Республики Армения, Пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Армения, Спасательной службы Республики Армения, на знаках различия служащих войск Полиции, уголовно-исполнительных служащих, служащих Спасательной службы, военнослужащих и знаках различия рядового и руководящего состава Полиции.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 11 Закона признать утратившей силу.
Статья 5 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.