ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«ռեկրեացիոն գոտիներ՝ բնակլիմայական պայմանների եւ պատմամշակութային ներուժի հիման վրա ձեւավորվող ու ռեկրեացիայի նպատակով օգտագործվող բացօթյա (ցամաքային կամ ջրային) տարածքներ՝ նախատեսված հանգստի եւ տուրիզմի կազմակերպման համար, որոնք ներառում են բնական լանդշաֆտներ, բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ, բնության եւ պատմամշակութային հուշարձաններ եւ այլն:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 23-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Ռեկրեացիոն նպատակով գործունեություն ծավալող յուրաքանչյուր ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ ռեկրեացիոն գոտիներում ապահովում է ջրային ռեսուրսների հիդրոլոգիական, հիդրոմորֆոլոգիական եւ ջրաքիմիական պահպանության պահանջներ, որոնք ուղղված են մարդածին բացասական ներգործությունների (այդ թվում` աղտոտվածության) նվազեցմանը, նպաստում են ջրային էկոհամակարգերի ամբողջականության պահպանմանն ու բարելավմանը, չեն սահմանափակում ռեկրեացիոն նպատակով ջրային ռեսուրսներից օգտվող քաղաքացիների իրավունքները եւ վնաս չեն պատճառում մարդկանց առողջությանը:
Ռեկրեացիոն գոտիներում ջրային ռեսուրսների պահպանության պահանջները սահմանում է շրջակա միջավայրի նախարարը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 1-ին մասի 10-րդ կետում «հանգստի» բառը փոխարինել «ռեկրեացիայի» բառով:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում, ռեկրեացիոն գոտիներում ջրային ռեսուրսների պահպանության պահանջները սահմանում է շրջակա միջավայրի նախարարը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ВОДНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 1 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“рекреационные зоны – формируемые на основе природно-климатических условий и историко-культурного потенциала и используемые в целях рекреации открытые пространства (наземные или водные), предусмотренные для организации отдыха и туризма, которые включают природные ландшафты, особо охраняемые природные территории, природные и историко-культурные памятники и прочее.”.
Статья 2. Статью 23 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
“Каждое физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в целях рекреации, обеспечивает  в рекреационных зонах соблюдение гидрологических, гидроморфологических и водно-химических требований к водным ресурсам, которые направлены на уменьшение негативных антропогенных воздействий (в том числе загрязненности), способствуют сохранению и улучшению целостности водных экосистем, не ограничивают права граждан, пользующихся водными ресурсами в рекреационных целях, и не причиняют вреда здоровью человека.
Требования к охране водных ресурсов в рекреационных зонах устанавливаются министром окружающей среды.”.
Статья 3. В пункте 10 части 1 статьи 114 Кодекса слова “ в целях отдыха” заменить словами “в целях рекреации”.
Министр окружающей среды в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона устанавливает требования к охране водных ресурсов в рекреационных зонах.