Ընդունվել է 23.09.2019
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 10-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» ենթակետով.
«է. մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ն ավարտված հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված՝ ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկներով (այդ թվում՝ ճշտված) առաջացած՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի գումարներից եւ դեբետային գումարներից.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «հաշվին» բառից հետո լրացնել  «, ինչպես նաեւ մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ն ավարտված հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված՝ ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկներով (այդ թվում՝ ճշտված) առաջացած՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի գումարների հաշվին,» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 348-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «եռամսյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի,» բառերից հետո լրացնել «Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումարի,» բառերով.
2) 7-րդ մասը «փոխհատուցվող գումարի» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումարի» բառերով.
3) 8-րդ մասի «իսկ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի հաշվարկն՝ այդ ժամկետի դրությամբ» բառերը փոխարինել «իսկ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին կամ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված՝ յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի կամ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումարի հաշվարկը՝ այդ ժամկետի դրությամբ» բառերով.
4) 10-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Կառավարության սահմանած չափանիշները բավարարող հարկ վճարողների ներկայացրած՝ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով, ինչպես նաեւ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին կամ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված դեպքերում յուրաքանչյուր հաշվետու կիսամյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարի կամ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումարի մինչեւ 40 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ԱԱՀ-ի գումարների մուտքագրումը միասնական հաշվին կատարվում է Կառավարության սահմանած պարզեցված ընթացակարգով եւ ժամկետներում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 456-րդ հոդվածում՝
1) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8. Եթե Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գծով հարկային պարտավորությունների մարումից հետո հարկային մարմին ներկայացվող՝ ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով կամ ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկներով պակասեցվում են նախկինում հարկային մարմին ներկայացված համապատասխան հաշվարկով հայտարարագրված հարկային պարտավորությունները, ապա հարկ վճարողի անձնական հաշվի քարտում առկա դեբետային գումարների կամ մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ը հաշվետու ժամանակաշրջանների համար ներկայացված՝ ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկներով (այդ թվում՝ ճշտված) առաջացած՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի գումարների հաշվին մարված գումարը կրկին վերականգնվում է հարկ վճարողի անձնական հաշվի քարտում՝ որպես դեբետային գումար կամ որպես բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի գումար (չի մուտքագրվում միասնական հաշվին):»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  7-րդ մասով.
«7. Եթե մինչեւ Օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելը որեւէ կիսամյակին հաջորդող ամսվա 21-ի դրությամբ հարկ վճարողն ունի հաշվետու ժամանակաշրջանում հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների՝ հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները գերազանցող գումար (սույն մասի կիրառության իմաստով՝ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումար), ապա այդ գումարն օրենքով սահմանված կարգով պետական գրանցում (հաշվառում) ունեցող հարկ վճարողի գրավոր դիմումի հիման վրա Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված կարգով իրականացվող ստուգման կամ ուսումնասիրության արդյունքներով հիմնավորվելու դեպքում մուտքագրվում է միասնական հաշվին, բացառությամբ օրենքով սահմանված դեպքերի: Սույն մասի դրույթները տարածվում են յուրաքանչյուր կիսամյակի հաշվետու ժամանակաշրջանների համար հարկային մարմին ներկայացված ԱԱՀ-ի հաշվարկներով առաջացած՝ հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարների՝ հարկվող շրջանառության նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները գերազանցող գումարի (բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումար) վրա:»:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ եւ 4-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2020 թվականի հունվարի 1-ից: Սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրվա դրությամբ առկա՝ Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված՝ մինչեւ 5 միլիոն դրամը ներառյալ բյուջեից հաշվանցման ենթակա ԱԱՀ գումարի մնացորդը մուտքագրվում է օրենքով սահմանված կարգով պետական գրանցում (հաշվառում) ունեցող հարկ վճարողի միասնական հաշվին՝ առանց հարկ վճարողի կողմից դիմումի  ներկայացման եւ Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված կարգով իրականացվող ստուգման կամ ուսումնասիրության:

Статья 1. Пункт 10 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить подпунктом “ж” следующего содержания:
“ж. от подлежащих зачету из бюджета сумм НДС или акцизного налога, образовавшихся по расчетам (в том числе уточненным) по НДС или акцизному налогу, представленным за истекшие до 1 января 2018 года отчетные периоды, и дебетовых сумм;”.
Статья 2. Часть 4 статьи 325 Кодекса после слов ”данного вида налога,” дополнить словами “а также за счет подлежащих зачету из бюджета сумм НДС или акцизного налога, возникших по расчетам (в том числе уточненным) по НДС или акцизному налогу, представленным за истекшие до 1 января 2018 года отчетные периоды,”.
Статья 3. В статье 348 Кодекса:
1) часть 1 после слов “ возмещаемой суммы НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом,” дополнить словами “подлежащей зачету из бюджета суммы НДС, установленной частью 7 статьи 457 Кодекса , ”;
2) часть 7 после слов “возмещаемой суммы НДС и (или) акцизного налога” дополнить словами “, а также подлежащей зачету из бюджета суммы, установленной частью 7 статьи 457 Кодекса,”;
3) в части 8 слова “а исчисление возмещаемой суммы НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом, - по состоянию на этот срок” заменить словами “а исчисление возмещаемой суммы НДС или подлежащей зачету из бюджета суммы НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом или каждым установленным частью 7 статьи 457 Кодекса полугодием , - по состоянию на этот срок”;
“10. Зачисление на единый счет сумм НДС на основании представленных отвечающими установленным Правительством критериям налогоплательщиками заявок до 40 миллионов драмов по сделкам, облагаемым НДС по нулевой ставке, а также по возмещаемой сумме НДС по состоянию на 21 число месяца, следующего за каждым отчетным кварталом, или в случаях, установленных частью 7 статьи 457 Кодекса, - за каждым отчетным полугодием, или по подлежащей зачету из бюджета суммы НДС производится по упрощенным процедурам и в сроки, которые установлены Правительством.”.
Статья 4. В статье 456 Кодекса:
1) часть 7 признать утратившей силу;
2) часть 8 изложить в следующей редакции:
“8. Если после погашения налоговых обязательств по НДС и (или) акцизному налогу в порядке, установленном частью 4 статьи 325 Кодекса, по представляемым в налоговый орган единому расчету по НДС и акцизному налогу или расчетам по НДС или акцизному налогу налоговые обязательства, задекларированные по соответствующему расчету, представленному ранее в налоговый орган, уменьшаются, то сумма, погашенная за счет дебетовых сумм, имеющихся на карточке лицевого счета налогоплательщика, или за счет подлежащих зачету из бюджета сумм НДС или акцизного налога, возникших по представленным за отчетные периоды до 1 января 2018 года расчетам (в том числе уточненным) по НДС или акцизному налогу, вновь восстанавливаются на карточке лицевого счета налогоплательщика в качестве дебетовой суммы либо подлежащей зачету из бюджета суммы НДС или акцизного налога (не зачисляется на единый счет).”.
Статья 5. Статью 457 Кодекса дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Если налогоплательщик до вступления Кодекса в силу имеет по состоянию на 21 число месяца, следующего за каким-либо полугодием, сумму, превышающую исчисленные с облагаемого оборота суммы НДС относительно сумм НДС, подлежащих зачету в отчетный период (по смыслу применения настоящей части сумма НДС, подлежащая зачету из бюджета), то эта сумма на основании письменного заявления налогоплательщика, имеющего в установленном законом порядке государственную регистрацию (состоящего на учете), в случае обоснования по результатам проверки или изучения, проводимых в установленном разделом 17 Кодекса порядке, зачисляется на единый счет, за исключением случаев, установленных законом. Положения настоящей части распространяются на сумму, превышающую исчисленные с облагаемого оборота суммы НДС относительно подлежащих зачету сумм НДС, образовавшихся по представленным в налоговый орган расчетам по НДС за отчетный период каждого полугодия (сумма НДС, подлежащая зачету из бюджета).”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его опубликования, за исключением статей 2 и 4 настоящего Закона, которые вступают в силу с 1 января 2020 года. Имеющийся по состоянию на десятый день, следующий за днем официального опубликования настоящего Закона, остаток предусмотренной частью 7 статьи 457 Кодекса подлежащей зачету из бюджета суммы НДС до 5 миллионов драмов включительно, зачисляется на единый счет налогоплательщика, имеющего государственную регистрацию (состоящего на учете) в установленном законом порядке, без представления налогоплательщиком заявления и без проводимых в установленном разделом 17 Кодекса порядке проверки или изучения.