Ընդունվել է 10.09.2019
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 63-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«63) հարկային գաղտնիք՝ հարկ վճարողի, հարկ վճարողի գործունեության վերաբերյալ հարկային մարմնի կամ հարկային ծառայողի ստացած ցանկացած տեղեկություն, բացառությամբ՝
ա. հարկ վճարողի կողմից կամ նրա համաձայնությամբ հրապարակված տեղեկությունների,
բ. հարկ վճարողի հաշվառման համարի վերաբերյալ տեղեկության,
գ. հարկ վճարողի կանոնադրության մեջ ներառվող տեղեկությունների,
դ. հարկային հարաբերությունները կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների խախտման եւ կիրառված պատասխանատվության միջոցների վերաբերյալ տեղեկությունների,
ե. հարկ վճարողի կամ հարկ վճարողի գործունեության վերաբերյալ միջազգային կամ միջգերատեսչական պայմանագրերի (համաձայնագրերի) հիման վրա այլ պետությունների հարկային կամ մաքսային մարմիններ ներկայացվող տեղեկությունների` այդ մարմիններ ներկայացնելու դեպքում,
զ. հարկ վճարողի կողմից հաշվետու ամսվա ընթացքում աշխատանքային եւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի հիման վրա հայտարարագրված աշխատողների թվի վերաբերյալ տեղեկատվության,
է. միասնական հաշվի միջոցով մարված պարտավորությունների, ինչպես նաեւ միասնական հաշվի միջոցով չմարվող հարկերի, վճարների եւ պետական տուրքի գծով պարտավորությունների մարման վերաբերյալ տեղեկատվության,
ը. հարկ վճարողի հարկման համակարգի վերաբերյալ տեղեկատվության,
թ. Օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով սահմանված եւ սույն կետում չնշված՝ հրապարակման ենթակա տեղեկությունների:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ կետով.
«13) հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների աշխատանքային օրվա ընթացքում հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների տարածքում այդ հաստատությունների սովորողներին եւ աշխատակիցներին սննդով ապահովում:»:

Статья 1. Пункт 63 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“63) налоговая тайна – любое сведение о налогоплательщике, деятельности налогоплательщика, полученное налоговым органом или налоговым служащим, за исключением:
а. сведений, опубликованных налогоплательщиком или с его согласия,
б. сведений об учетном номере налогоплательщика,
в. сведений, включаемых в устав налогоплательщика,
г. сведений о нарушении требований правовых актов, регулирующих налоговые отношения, и примененных мерах ответственности,
д. сведений о налогоплательщике или деятельности налогоплательщика, представляемых на основании международных или межведомственных договоров (соглашений) налоговым и таможенным органам других государств, - в случае представления этим органам,
е. информации о численности работников, заявленных налогоплательщиком в течение отчетного месяца на основании трудовых и гражданско-правовых договоров,
ж. информации о погашенных посредством единого счета обязательствах, а также о погашении обязательств по налогам, платежам и государственной пошлине, не погашаемых посредством единого счета,
з. информации о системе налогообложения налогоплательщика,
и. подлежащих опубликованию сведений, установленных статьей 308 Кодекса и не указанных в настоящем пункте.”.
Статья 2. Часть 3 статьи 380 Кодекса дополнить пунктом 13 следующего содержания:
“13) обеспечение питанием обучающихся и сотрудников общеобразовательных учебных заведений на территории этих заведений в течение рабочего дня общеобразовательных учебных заведений.”.