2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 1-2-Ը ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱԾ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ ՏՈՒԺԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.06.2019
1. Սույն օրենքով կարգավորվում են 2008 թվականի փետրվարի 19-ին  Հանրապետության նախագահի ընտրությունների արդյունքների կապակցությամբ բողոքի հավաքները ցրելու գործողությունների ընթացքում 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության տրամադրման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Աջակցություն ստանալու իրավունք ունեցող անձինք
1. Աջակցություն ստանալու իրավունք ունի՝
1) սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասում նշված գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը.
2) այն անձը, որի առողջությանը սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասում նշված գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս: Անձի առողջությանը հասցված վնասի բնույթը եւ ծանրության աստիճանը հաստատվում են դատաբժշկական փորձագետի եզրակացությամբ:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասում նշված գործողությունների ժամանակ ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում ծանր կամ միջին ծանրության վնաս ստացած անձն աջակցություն ստանալու իրավունք ունի, եթե նշված գործողություններին իր մասնակցության առնչությամբ չի ենթարկվել քրեական հետապնդման, ինչպես նաեւ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է արդարացնող հիմքով, կամ կայացվել է արդարացման դատավճիռ:
Հոդված 3. Աջակցության տրամադրումը
1. Աջակցության ձեւը, չափը եւ տրամադրման կարգը, ինչպես նաեւ աջակցության տրամադրման համար դիմումի ձեւը, կցվող փաստաթղթերի ցանկը եւ քննարկման կարգը սահմանվում են Կառավարության որոշմամբ:
2. Աջակցություն ստանալու իրավունք ունեցող անձինք դիմումը կարող են ներկայացնել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ Կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք տարվա ընթացքում:
2. Կառավարությունը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված  որոշումն ընդունում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:
3. Եթե սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նշված անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը շարունակվում է, ապա տվյալ անձին աջակցություն տրամադրելու համար դիմումը քննարկվում է նրա նկատմամբ քրեական հետապնդման հարցը որոշելուց հետո:

О СОДЕЙСТВИИ ЛИЦАМ, ПОСТРАДАВШИМ ВО ВРЕМЯ СОБЫТИЙ, ИМЕВШИХ МЕСТО В ГОРОДЕ ЕРЕВАНЕ 1-2 МАРТА 2008 ГОДА
Принят 04.06.2019
1. Настоящим Законом регулируются отношения, связанные с предоставлением содействия лицам, пострадавшим во время событий, имевших место в городе Ереване 1-2 марта 2008 года в ходе действий по разгону протестных митингов, связанных с итогами выборов Президента Республики 19 февраля 2008 года.
Статья 2.Лица, имеющие право на получение содействия
1. Право на получение содействия имеет:
1) лицо, имеющее в предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения порядке статус правопреемника лица, погибшего (умершего) вследствие травм, полученных во время указанных в части 1 статьи 1 настоящего Закона действий;
2) лицо, здоровью которого во время указанных в части 1 статьи 1 настоящего Закона действий причинен тяжкий или средней тяжести вред. Характер и степень тяжести вреда, причиненного здоровью лица, подтверждаются заключением судебно-медицинского эксперта.
2. Лицо, получившее в ходе выполнения служебных обязанностей во время действий, указанных в части 1 статьи 1 настоящего Закона, тяжкий или средней тяжести вред, имеет право на получение содействия, если в связи со своим участием в указанных действиях оно не подверглось уголовному преследованию, а также в его отношении не осуществлялось уголовное преследование либо уголовное преследование прекращено по оправдательным основаниям, либо вынесен оправдательный приговор.
Статья 3. Предоставление содействия
1. Вид, размер и порядок предоставления содействия, а также форма заявления для предоставления содействия, перечень прилагаемых документов и порядок рассмотрения устанавливаются постановлением Правительства.
2. Лица, имеющие право на получение содействия, могут представить заявление в течение трех лет после вступления в силу постановления Правительства, предусмотренного частью
1 настоящей статьи.
2. Правительство принимает постановление, предусмотренное частью 1 статьи 3 настоящего Закона, в трехмесячный срок после вступления настоящего Закона в силу.
3. Если уголовное преследование в отношении лица, указанного в части 2 статьи 2 настоящего Закона, продолжается, то заявление о предоставлении данному лицу содействия рассматривается после решения вопроса о его уголовном преследовании.