«ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-245-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 2-րդ կետը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» ենթակետով.
«է. էլեկտրոնային համակարգերի նախագծում, թեստավորում եւ արտադրություն, համակարգչային անիմացիա եւ մոդելավորում, ինչպես նաեւ ինտեգրալային սխեմաների նախագծում եւ թեստավորում.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  11-րդ կետով.
«11) Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր` համարվում են Հայաստանի Հանրապետության այն ռեզիդենտ իրավաբանական անձինք կամ անհատ ձեռնարկատերերը, որոնց գործունեության բոլոր տեսակներից իրացման շրջանառության  առնվազն 70%-ը ձեւավորվել է սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված գործունեության տեսակներից, ինչպես նաեւ սույն օրենքով սահմանված կարգով հավաստագրման համար դիմելու իրավունք ունեցող կամ հավաստագրված տնտեսավարող սուբյեկտները, որոնց վրա տարածվում են սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Ծրագիրը մշակում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը եւ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «Ծրագիրը մշակում եւ հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պետական կառավարման համակարգի մարմինը» բառերով, իսկ «Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:» բառերը հանել:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Հավաստագրվող եւ հավաստագրված տնտեսավարող սուբյեկտներին ներկայացվող պահանջները
1. Հավաստագրումն իրականացվում է կամավորության սկզբունքով:
2. Հավաստագրման համար կարող են դիմել հետեւյալ տնտեսավարող սուբյեկտները.
1) Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած առեւտրային կազմակերպությունները, բացառությամբ տնտեսական ընկերակցությունների եւ դուստր ընկերությունների, օտարերկրյա իրավաբանական անձանց մասնաճյուղերի եւ ներկայացուցչությունների.
2) Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված անհատ ձեռնարկատերերը:
3. Հավաստագրման համար դիմող տնտեսավարող սուբյեկտները պետք է բավարարեն հետեւյալ պահանջները.
3) բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը չի հանդիսացել սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի լուծարված ընկերության բաժնետեր կամ մասնակից կամ գործունեությունը դադարեցրած (պետական հաշվառումից հանված) անհատ ձեռնարկատեր.
4) բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը չի հանդիսանում սույն օրենքի պահանջներին համապատասխան հավաստագրված այլ ընկերության բաժնետեր կամ մասնակից կամ անհատ ձեռնարկատեր.
5) բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը կամ հավաստագրման համար դիմած անհատ ձեռնարկատերը չի հանդիսանում սնանկության գործընթացում գտնվող այլ տնտեսավարող սուբյեկտի բաժնետեր կամ մասնակից.
6) աշխատողների թիվը չի գերազանցում 30-ը.
7) հավաստագրման համար չեն կարող դիմել այն կազմակերպությունները, որոնց բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը դիմելու օրվան նախորդող երեք տարվա ընթացքում եւ ?կամ? դիմելու պահին հանդիսանում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացրած ?իրականացնող? այլ կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր կամ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացրած ?իրականացնող? այլ կազմակերպության բաժնետեր կամ մասնակից.
8) հավաստագրման համար չի կարող դիմել այն անհատ ձեռնարկատերը, որը դիմելու օրվան նախորդող երեք տարվա ընթացքում հանդիսացել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացրած եւ գործունեությունը դադարեցրած (պետական հաշվառումից հանված) անհատ ձեռնարկատեր.
9) հավաստագրման համար չեն կարող դիմել այն կազմակերպությունները, որոնց բաժնետերերի 20 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասը պատկանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի այլ կազմակերպության, կամ որոնց բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկին պատկանում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի այլ կազմակերպության 20 եւ ավելի տոկոս բաժնեմասը:
4. Հավաստագրի գործողության ընթացքում հիմնական միջոցների օտարումը, ինչպես նաեւ համատեղ գործունեության պայմանագրի կնքումը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված գործունեության տեսակներից դուրս իրականացվող այլ գործունեություն է:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 6-րդ կետով սահմանված աշխատողների թիվը հավաստագրի գործողության ընթացքում չի կարող գերազանցել 30-ը:
6. Հավաստագրված անձինք՝
1) պարտավոր են հավաստագրի գործողության ընթացքում պահպանել սույն հոդվածի 2-5-րդ մասերում նշված պահանջները.
2) չեն կարող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող այլ տնտեսավարող սուբյեկտներին օտարել սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով սահմանված գործունեության արդյունքները, բացառությամբ կրթական ծրագրերի իրականացման դեպքերի:»:
Հոդված 4. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 4-րդ մասերում «8-րդ հոդվածի 2-րդ մասում» բառերը փոխարինել «8-րդ հոդվածի 3-րդ մասում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1.1-ին մասը «հանդիսանալ» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ, 5-րդ կետերով եւ 7-9-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի՝» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «8-րդ հոդվածի 5-րդ մասով» բառերը փոխարինել «8-րդ հոդվածի 6-րդ մասով» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասը «Հավաստագրված» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ հավաստագրի համար դիմած եւ մերժված» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «2017» թիվը փոխարինել «2022» թվով, եւ 3-րդ մասը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Մինչեւ 2018 թվականի փետրվարի 1-ը սույն օրենքով տրամադրված հավաստագրերը գործում են դրանց տրամադրման օրվանից 5 տարի ժամկետով, իսկ 2018 թվականի փետրվարի 1-ից հետո տրամադրվող հավաստագրերը գործում են մինչեւ 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:»:
Հոդված 9. Անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով փոփոխված Օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ եւ 7-9-րդ մասերի պահանջները տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հավաստագրվող տնտեսավարող սուբյեկտների վրա:
2. 2017 թվականի դեկտեմբերի 1-ից հետո մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը պետական գրանցում ստացած (հաշվառված) տնտեսավարող սուբյեկտները կարող են հավաստագրման համար դիմել սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք ամսվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОМ СОДЕЙСТВИИ В СФЕРЕ ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ”
В части 1 статьи 3 Закона Республики Армения “О государственном содействии в сфере информационных технологий” от 17 декабря 2014 года ЗР-245-Н (далее – Закон):
1) пункт 2 дополнить подпунктом “ж” следующего содержания:
“ж. проектирование, тестирование и производство электронных систем, компьютерная анимация и компьютерное моделирование, а также проектирование и тестирование интегральных схем;”;
2) часть дополнить  пунктом 11 следующего содержания:
“11) организацией или индивидуальным предпринимателем в сфере информационных технологий – считаются юридические лица-резиденты или индивидуальные предприниматели-резиденты Республики Армения, у которых не менее чем 70% оборота по реализации от всех видов деятельности сформирован по установленным пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона видам деятельности, а также имеющие право обращаться с заявлением на сертификацию хозяйствующие субъекты или сертифицированные хозяйствующие субъекты, на которых распространяются требования части 3 статьи 8 настоящего Закона.”.
Статья 2. В части 1 статьи 6 Закона слова “Программа разрабатывается уполномоченным Правительства Республики Армения органом государственного управления и утверждается Правительством Республики Армения” заменить словами “Программа разрабатывается и утверждается органом системы государственного управления Правительства Республики Армения”, а слова “Программа осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.” исключить.
“Статья 8. Требования, предъявляемые к сертифицируемым и сертифицированным хозяйствующим субъектам
1. Сертификация осуществляется по принципу добровольности.
2. С заявлением на сертификацию могут обращаться следующие хозяйствующие субъекты:
1) коммерческие организации, получившие государственную регистрацию в Республике Армения, за исключением экономических ассоциаций и дочерних компаний, филиалов и представительств иностранных юридических лиц;
2) индивидуальные предприниматели, поставленные на учет в Республике Армения.
3. Хозяйствующие субъекты, обращающиеся с заявлением на сертификацию, должны отвечать следующим требованиям:
1) созданы исключительно в целях осуществления деятельности из состава видов деятельности, установленных пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона;
2) не созданы в результате реорганизации другого хозяйствующего субъекта;
3) ни один из акционеров (участников) после вступления в силу настоящего Закона не являлся акционером или участником, или прекратившим деятельность (снятым с государственного учета) индивидуальным предпринимателем ликвидированной компании в сфере информационных технологии;
4) ни один из акционеров (участников) не является акционером или участником, или индивидуальным предпринимателем сертифицированной в соответствии с настоящим Законом другой компании;
5) ни один из акционеров (участников) или обратившийся с заявлением на сертификацию индивидуальный предприниматель не являются акционером или участником другого хозяйствующего субъекта, находящегося в процессе банкротства;
6) численность  работников не превышает 30 человек;
7) не могут обращаться с заявлением на сертификацию такие организации, один из акционеров (участников) которых в течение трех лет, предшествующих дню обращения, и (или) на момент обращения является другой организацией или другим индивидуальным предпринимателем, осуществивших (осуществляющих) деятельность в сфере информационных технологий, или акционером или участником другой организации, осуществившей (осуществляющей) деятельность в сфере информационных технологий;
8) не может обращаться с заявлением на сертификацию такой индивидуальный предприниматель, который в течение трех лет, предшествующих дню обращения, являлся осуществившим деятельность в сфере информационных технологий и прекратившим деятельность  (снятым с государственного учета) индивидуальным предпринимателем;
9) не могут обращаться с заявлением на сертификацию такие организации, 20 и более процентов долей акционеров которых принадлежат другой организации в сфере информационных технологий, или одному из акционеров (участников) которых принадлежит 20 и более процентов долей другой организации в сфере информационных технологий.
4. Отчуждение основных средств, а также заключение договора о совместной деятельности в течение действия сертификата является другой деятельностью, осуществляемой вне видов деятельности, установленных пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона.
5. Установленная пунктом 2 части 2 настоящей статьи численность работников в течение действия сертификата не может превышать 30 человек.
6. Сертифицированные лица:
1) обязаны соблюдать в течение действия сертификата требования, указанные в частях 2-5 настоящей статьи;
2) не могут отчуждать другим хозяйствующим субъектам-резидентам Республики Армения, осуществляющим деятельность в сфере информационных технологий, результаты установленной пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона деятельности, за исключением случаев осуществления образовательных программ.”.
Статья 4. В частях 2 и 4 статьи 11 Закона слова “в части 2 статьи 8” заменить словами “в части 3 статьи 8”.
Статья 5. Часть 1.1 статьи 12 Закона после слов “Основанием для отклонения заявления о предоставлении сертификата” дополнить словами “, за исключением пунктов 4, 5 части 3 и частей 7-9 статьи 8,“.
Статья 6. В пункте 3 части 1 статьи 13 Закона слова “частью 5 статьи 8” заменить словами “частью 6 статьи 8”.
Статья 7. Часть 1 статьи 15 Закона после слов “Список сертифицированных лиц” дополнить словами “, а также лиц, обратившихся с заявлением на сертификацию и  заявление которых отклонено,”.
Статья 8. В части 2 статьи 18 Закона число “2017” заменить числом “2022”, и часть 3 изложить в следующей редакции:
“3. Предоставленные настоящим Законом до 1 февраля 2018 года сертификаты действуют 5 лет со дня их предоставления, а предоставляемые после 1 февраля 2018 года сертификаты действуют до 31 декабря 2022 года включительно.”.
Статья 9. Переходные положения
1. Требования пунктов 4 и 7-9 части 3 статьи 8 Закона, измененной статьей 3 настоящего Закона, распространяются на хозяйствующие субъекты, сертифицируемые после вступления в силу настоящего Закона.
2. Хозяйствующие субъекты, которые до вступления в силу настоящего Закона получили государственную регистрацию (были поставлены на учет) после 1 декабря 2017 года, могут обращаться с заявлением на сертификацию в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего Закона.
Статья 10. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.