«ՀԱՇՎԵՔՆՆԻՉ ՊԱԼԱՏԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈւԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈւԹՅՈւՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 03.10.2018
Հոդված 1. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի հունվարի 16-ի ՀՕ-58-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 26-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Գործունեության ծրագրի երկրորդ մասում ընդգրկված ծրագրային կետի՝
1) կատարման արդյունքում կազմված՝
ա. կատարողականի հաշվեքննության ընթացիկ եզրակացությունը ներառում է հաշվետվություն հաշվեքննության առարկայի տնտեսման եւ (կամ) նպատակային արդյունավետության եւ (կամ) ծախսային արդյունավետության վերաբերյալ,
բ. ֆինանսական եւ համապատասխանության հաշվեքննությունների ընթացիկ եզրակացությունները ներառում են սույն օրենքի 27-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի տեղեկատվությունը եւ 2-րդ կետի «ա» կամ «բ» կամ «գ» կամ «դ» ենթակետով նախատեսված կարծիքը.
2) կատարման արդյունքում կազմված ընթացիկ եզրակացությունը, ըստ անհրաժեշտության, ներառում է՝
ա. գրառում` անհամապատասխանություն կամ խեղաթյուրում չհայտնաբերելու մասին,
բ. գրառում` անհամապատասխանության կամ խեղաթյուրման վերաբերյալ,
գ. առաջարկություններ հաշվեքննության օբյեկտի ղեկավարությանը եւ այլ շահագրգիռ կողմերին,
դ. հաշվեքննության արձանագրությունների վերաբերյալ հաշվեքննության օբյեկտների ղեկավարների ներկայացրած առարկությունները եւ բացատրությունները,
ե. եզրակացություններ,
զ. այլ տեղեկատվություն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «տարեկան հաղորդումը Ազգային ժողով ուղարկվելուց առնվազն մեկ ամիս առաջ» բառերը փոխարինել «մինչեւ տվյալ տարվա ապրիլի 1-ը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Յուրաքանչյուր եռամսյակի առաջին երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հաշվեքննիչ պալատի նախագահն Ազգային ժողով է ուղարկում այդ եռամսյակի ընթացքում ներկայացվելիք ընթացիկ եզրակացությունների նախատեսվող ցանկը՝ բաշխված ըստ ամիսների:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ АУДИТОРСКОЙ ПАЛАТЕ”
Статья 1. Часть 5 статьи 26 Закона Республики Армения “Об аудиторской палате” от 16 января 2018 года ЗР – 58 – Н (далее-Закон) изложить в следующей редакции:
“5. По программному пункту, включенному в часть вторую Программы деятельности:
1) составленное по результату исполнения:
а.  текущее заключение аудита исполнения  включает отчет об экономичности и (или) о целевой эффективности или затратной эффективности предмета аудита,
б. текущее заключение финансового аудита и аудита соответствия включает  информацию по пункту 1 части 2 и мнение, предусмотренное подпунктом “а” или “б”, или “в”, или “г” пункта 2 части 2 статьи 27 настоящего Закона;
2) текущее заключение, составленное по результату исполнения, по необходимости включает:
а. запись о необнаружении несоответствия или искажения;
б.  запись о несоответствии или искажении;
в. предложения руководству  объекта аудита и другим заинтересованным сторонам;
г. возражения и разъяснения, представленные руководителями объектов аудита по протоколам аудита;
д. заключения;
е. другую информацию.”.
Статья 2. В части 2 статьи 28 Закона слова “минимум за месяц до направления годового сообщения в Национальное Собрание” заменить словами “до 1 апреля данного года”.
Статья 3. Часть 1 статьи 40 настоящего Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “ Председатель Аудиторской палаты в течение первых трех рабочих дней каждого квартала направляет в Национальное Собрание предусматриваемый перечень текущих заключений, подлежащих представлению в течение этого квартала - с разбивкой по месяцам.”.