«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՍԱՆԻՏԱՐԱՀԱՄԱՃԱՐԱԿԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1992 թվականի նոյեմբերի 16-ի ՀՕ-43 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ կետով.
«10) հաստատում է սույն օրենքով սահմանված եզրակացությունների տրամադրման կարգերը:»։
«Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի լիազորությունները բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում
Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմինն իր իրավասության շրջանակներում իրականացնում է՝
1) բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում պետական քաղաքականության մշակումն ու դրա իրականացման ապահովումը.
2) մարդու եւ հանրության առողջության պահպանման, բնակչության առողջության բարելավման, հիվանդությունների կանխարգելման քաղաքականության մշակումն ու դրա իրականացման ապահովումը.
3) սանիտարական կանոնների մշակումն ու հաստատումը.
4) բնակչության առողջության վրա շրջակա միջավայրի գործոնների ազդեցության սոցիալ-հիգիենիկ դիտարկումների, ուսումնասիրությունների իրականացումը.
5) բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման կազմակերպական մեթոդական ղեկավարումը.
6) բժշկական ու հիգիենիկ գիտելիքների եւ առողջ ապրելակերպի մասին իրազեկումը:»:
«Հոդված 7. Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած՝ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի լիազորությունները
Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած՝ վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը (այսուհետ՝ Տեսչական մարմին) իրականացնում է`
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պետական սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողությունը.
վարակիչ եւ ոչ վարակիչ զանգվածային հիվանդությունների եւ թունավորումների կանխարգելման նպատակով սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների կազմակերպման նկատմամբ վերահսկողությունը.
սանիտարահիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողության իրականացման մեթոդական ղեկավարումը.
բնակչության առողջության վրա շրջակա միջավայրի գործոնների ազդեցության զննումների իրականացումը.
բժշկական ու հիգիենիկ գիտելիքների եւ առողջ ապրելակերպի մասին իրազեկումը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի վերնագրում եւ 1-ին մասում «Պատգամավորների շրջանային եւ հանրապետական ենթակայության քաղաքների քաղաքային խորհուրդների գործադիր կոմիտեներ» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 1-ին կետի «արտադրական վերահսկողություն» բառերը փոխարինել «հսկողություն» բառով.
2) 3-րդ կետի «Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայությանը» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնին» բառերով, «տեղական իշխանություններին» բառերը՝ «պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին» բառերով։
Հոդված 6. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետում «Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության մարմինների եւ» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնի» բառերով։
Հոդված 7. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11. Ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների եւ քաղաքացիների իրավունքների իրացման երաշխիքները
Պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց այն գործողությունը կամ անգործությունը, որը հանգեցրել է կամ կարող է հանգեցնել սույն օրենքի 9-րդ եւ 10-րդ հոդվածներով նախատեսված իրավունքների խախտման, կարող է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բողոքարկվել վարչական կամ դատական կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքային, ավանային եւ գյուղական» բառերը.
2) 2-րդ մասի «միայն Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության համապատասխան մարմնի դրական եզրակացության առկայության դեպքում» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնի կողմից» բառերով.
«Բնակելի շենքերի շինարարության, վերակառուցման եւ կառուցապատման նախագծային եւ նորմատիվային փաստաթղթերի վերաբերյալ դրական եզրակացություն տրամադրում է լիազորված մարմինը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 13-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենքի 14-րդ հոդվածում «պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության համապատասխան մարմնի» բառերը փոխարինել «լիազոր մարմնի» բառերով։
Հոդված 11. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «սանիտարական կանոններին դրանց համապատասխանության մասին Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության» բառերը փոխարինել «լիազոր մարմնի» բառերով.
2) 3-րդ մասի «համապատասխան գլխավոր պետական սանիտարական բժշկի» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնի» բառերով։
Հոդված 12. Օրենքի 16-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «Քաղաքների եւ այլ բնակավայրերի բնակիչներն ապահովվում են մարդու» բառերը փոխարինել «Համայնքն ապահովում է բնակիչների» բառերով.
2) 5-րդ մասի «պատգամավորների տեղական խորհուրդների գործադիր կոմիտեների» բառերը փոխարինել «պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների» բառերով.
3) 6-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնի» բառերով։
Հոդված 13. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Պատգամավորների տեղական խորհուրդները, նրանց գործադիր կոմիտեները» բառերը փոխարինել «պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 19-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 3-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության դրական եզրակացության առկայության դեպքում,» բառերը:
Հոդված 15. Օրենքի 20-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «փաստաթղթերի» բառից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ սանիտարական կանոնների» բառերով.
2) 2-րդ մասի «պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայության» բառերը փոխարինել « լիազոր մարմնի» բառերով։
Հոդված 16. Օրենքի 22-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Առանձին մասնագիտությունների, ինչպես նաեւ առանձին հիմնարկների եւ կազմակերպությունների աշխատողները մարդկանց առողջության պահպանման, վարակիչ եւ մասնագիտական հիվանդությունների կանխարգելման նպատակով ենթակա են նախնական եւ պարբերական բժշկական զննության:
Բժշկական զննությունների անցկացման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, բացառությամբ «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով սահմանված դեպքի։
Այն անձանց, որոնք չեն ենթարկվել նախնական եւ պարբերական բժշկական զննության, ինչպես նաեւ եթե բժշկական զննությամբ ախտորոշվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած հիվանդություններից որեւէ մեկը, ապա Տեսչական մարմնի համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման ղեկավարի որոշմամբ մինչեւ սահմանված կարգով բժշկական զննության ենթարկվելը, իսկ հիվանդության դեպքում մինչեւ առողջացումը չեն թույլատրում աշխատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»։
Հոդված 17. Օրենքի 23-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման բնագավառում պետական մարմինների կողմից հատուկ կարեւորության խնդիրների վերաբերյալ որոշումներ կարող են կայացվել միայն սանիտարահիգիենիկ փորձաքննության առկայության դեպքում:
Պարտադիր սանիտարահիգիենիկ փորձաքննություն է իրականացվում ատոմային էներգետիկայի, շրջակա միջավայրում քիմիական եւ կենսաբանական արտանետումներ եւ հոսքեր ունեցող օբյեկտների, ինչպես նաեւ էկոլոգիական աղետի կարգավիճակ ունեցող գոտիներում օբյեկտների տեղաբաշխման, վերակառուցման եւ ընդունման, նախադեպ չունեցող նոր տեխնոլոգիաների ներդրման եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված այլ դեպքերում:
Սանիտարահիգիենիկ փորձաքննություն է իրականացվում առողջապահության բնագավառում լիազորված մարմնի կամ պետական մարմինների հանձնարարությամբ, տեսչական մարմնի նախաձեռնությամբ, ինչպես նաեւ հասարակական, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների, բնակչության բարձրացրած սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցերի կապակցությամբ:
Փորձաքննության տվյալների հիման վրա տրված եզրակացությունները պետական մարմինները բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս քննարկում եւ հաշվի են առնում:»:
Հոդված 18. Օրենքի 24-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 24. Համաճարակաբանական դիտարկումը, հիվանդությունների կանխարգելումը, պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողությունը
Համաճարակաբանական դիտարկումը, հիվանդությունների կանխարգելումը Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի գործունեությունն են՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովմանը:
Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմինն իրականացնում է`
համաճարակաբանական դիտարկում` առողջության, հիվանդությունների եւ դրանց տարածման պատճառների ու պայմանների հետ կապված տվյալների շարունակական եւ համակարգված հավաքում, վերլուծություն, գնահատում, կանխատեսում եւ իր իրավասության շրջանակներում որոշումների ընդունում.
հիվանդությունների կանխարգելում` դրանց տարածման նվազեցման կամ բացառման ուղղությամբ գործունեության պլանավորում, համալիր միջոցառումների իրականացում եւ գնահատում.
բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման նպատակով անհրաժեշտ առաջարկությունների մշակում.
վարակիչ, զանգվածային ոչ վարակիչ հիվանդությունների եւ թունավորումների վարչական վիճակագրական հաշվառում:
Պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողությունը վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմնի գործունեությունն է Հայաստանի Հանրապետության սանիտարական օրենսդրության խախտումների հայտնաբերման, կանխարգելման միջոցով:
Տեսչական մարմնի կողմից պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողությունը ներառում է`
վերահսկողությունը հիմնարկների, կազմակերպությունների, քաղաքացիների կողմից սանիտարական կանոնների, հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացման նկատմամբ.
Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով պաշտոնատար անձանց եւ քաղաքացիների նկատմամբ համապատասխան միջոցների կիրառումը, այդ թվում՝ պատասխանատվության.
պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային վերահսկողության ապահովման նպատակով անհրաժեշտ առաջարկությունների մշակումը.
վարակիչ, զանգվածային ոչ վարակիչ հիվանդությունների եւ թունավորումների առաջացման, ինչպես նաեւ տարածման պատճառների ու պայմանների հայտնաբերումը.
վարակիչ, պրոֆեսիոնալ, զանգվածային ոչ վարակիչ հիվանդությունների եւ թունավորումների վիճակագրական տվյալների հավաքումը եւ վերլուծությունների իրականացումը:»:
Հոդված 19. Օրենքի 25-րդ հոդվածում «Հայաստանի Հանրապետության պետական հիգիենիկ եւ հակահամաճարակային ծառայությանը» բառերը փոխարինել «Տեսչական մարմնին» բառերով։

Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения
О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «ОБ ОБЕСПЕЧЕНИИ САНИТАРНО-ЭПИДЕМИОЛОГИЧЕСКОЙ БЕЗОПАСНОСТИ НАСЕЛЕНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ»
Статья 1. Статью 10 Закона Республики Армения «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» от 16 ноября 1992 года ЗР - 43 (далее - Закон) дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10) утверждает порядок предоставления заключений, установленных настоящим Законом.».
«Статья 6. Полномочия государственного уполномоченного органа управления в сфере здравоохранения Республики Армения в области обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения
Государственный уполномоченный орган управления в сфере здравоохранения Республики Армения осуществляет в пределах своей компетенции:
1) разработку государственной политики в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения и обеспечение ее реализации;
2) разработку политики в области охраны здоровья человека и общественного здоровья, укрепления здоровья населения, профилактики заболеваемости и обеспечение ее реализации;
3) разработку и утверждение санитарных правил;
4) проведение социально-гигиенических исследований и мониторинга воздействия факторов окружающей среды на здоровье населения;
5) методическое руководство организации обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения;
6) пропаганду медицинских и гигиенических знаний и здорового образа жизни.».
«Статья 7. Полномочия уполномоченного Правительством Республики Армения инспекционного органа, осуществляющего контроль в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения
Уполномоченный Правительством Республики Армения инспекционный орган, осуществляющий контроль в сфере обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения, (далее – Инспекционный орган) осуществляет:
государственный санитарно-гигиенический и противоэпидемический контроль на территории Республики Армения;
контроль за организацией санитарно-гигиенических и противоэпидемических мероприятий в целях предупреждения инфекционных и массовых неинфекционных заболеваний и отравлений;
методическое руководство по осуществлению санитарно-гигиенического и противоэпидемического контроля;
мониторинг за воздействием факторов окружающей среды на здоровье населения;
пропаганду медицинских и гигиенических знаний и здорового образа жизни.».
Статья 4. В названии и части 1 статьи 8 Закона грамматические формы слов «Исполнительные комитеты районных Советов депутатов и городских Советов депутатов городов республиканского подчинения» заменить соответствующими формами слов «государственных органов и органов местного самоуправления».
Статья 5. В части 2 статьи 9 Закона:
1) пункте 1 слова «производственный контроль» заменить словом «надзор»;
2) в пункте 3 слова «Государственную гигиеническую и противоэпидемическую службу Республики Армения» заменить словами «Инспекционный орган», а слова «местные власти» - словами «государственные органы и органы местного самоуправления».
Статья 6. В пункте 3 части 2 статьи 10 Закона слова «органов и должностных лиц Государственной гигиенической и противоэпидемической службы Республики Армения» заменить словами «должностных лиц Инспекционного органа».
Статья 7. Статью 11 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Гарантии реализации прав предприятий, учреждений, организаций и граждан
Действия или бездействие должностных лиц государственных органов или органов местного самоуправления, которые привели или могут привести к нарушению прав, предусмотренных статьями 9 и 10 настоящего Закона, могут быть обжалованы в установленном законодательством порядке - в административном или судебном порядке.».
1) в части 1 слова «городских, поселковых и сельских населенных пунктов Республики Армения» заменить словами «населенных пунктов»;
2) в части 2 слова «только при наличии положительного заключения соответствующего органа Государственной гигиенической н противоэпидемической службы Республики Армения»заменить словами «Инспекционным органом»;
«Положительное заключение по проектной и нормативной документации на строительство жилых зданий и строений, их реконструкцию и застройку предоставляется уполномоченным органом.».
Статья  9. Статью 13 признать утратившей силу.
Статья 10. В статье 14 Закона слова «соответствующего органа Государственной гигиенической и противоэпидемической службы» заменить словами «уполномоченного органа».
1) в части 2 слова «Государственной гигиенической и противоэпидемической службы Республики Армения об их соответствии санитарным правилам» заменить словами «уполномоченного органа»;
2) в части 3 слова «соответствующего главного государственного санитарного врача» заменить словами «Инспекционного органа».
Статья 12. В статье 16 Закона:
1) в части 1 слова «Жители городов и других населенных пунктов обеспечиваются питьевой водой в количестве, необходимом для удовлетворения бытовых и физиологических потребностей человека,» заменить словами «Муниципалитет обеспечивает население питьевой водой в количестве, необходимом для удовлетворения бытовых и физиологических потребностей,»;
2) в части 5 слова «исполнительными комитетами местных Советов депутатов» заменить словами «государственными органами и органами местного самоуправления »;
3) в части 6 слова «Государственной гигиенической и противоэпидемической службы Республики Армения» заменить словами «Инспекционного органа».
Статья 13. В части 1 статьи 18 Закона слова «Местные Советы депутатов, их исполнительные комитеты» заменить словами «Государственные органы и органы местного самоуправления ».
2) в части 3 исключить слова «при наличии положительного заключения Государственной гигиенической и противоэпидемической службы Республики Армения».
Статья 15. В статье 20 Закона:
1) часть 1 после слова «документов» дополнить словами «, в том числе санитарных правил»;
2) в части 2 слова «Государственной гигиенической и противоэпидемической службы» заменить словами «уполномоченного органа».
Статья 16. Текст статьи 22 Закона изложить в следующей редакции:
«Работники отдельных профессий, а также отдельных учреждений и организаций подлежат предварительному и регулярному медицинскому обследованию в целях охраны здоровья людей, предупреждения инфекционных и профессиональных заболеваний.
Порядок проведения медицинского обследования устанавливается Правительством Республики Армения, за исключением случая, установленного пунктом 7 части 2 статьи 19 Закона Республики Армения «О государственном контроле за продовольственной безопасностью».
Решением руководителя соответствующего территориального подразделения Инспекционного органа лица, не прошедшие предварительное и регулярное медицинское обследование, а также у которых при прохождении медицинского обследования выявлено одно из установленных Правительством Республики Армения заболеваний, в установленном Правительством Республики Армения порядке не допускаются к работе до прохождения ими медицинского обследования в установленном порядке, либо, при наличии у них заболевания, - до выздоровления.».
Статья 17. Текст статьи 23 Закона изложить в следующей редакции:
«Решения по особо важным вопросам в области обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения могут приниматься государственными органами только при наличии санитарно-гигиенической экспертизы.
Обязательная санитарно-гигиеническая экспертиза осуществляется в случаях размещения, реконструкции и приемки объектов атомной энергетики, объектов, имеющих химические и биологические выбросы и утечки, а также объектов в зонах со статусом экологического бедствия, при внедрении новых, не имеющих прецедентов технологий, и в других случаях, предусмотренных законодательством Республики Армения.
Санитарно-.гигиеническая экспертиза осуществляется также по поручению уполномоченного органа в области здравоохранения или государственных органов, по инициативе Инспекционного органа, а также по затронутым общественными, общественно-политическими организациями, населением вопросам, связанным с обеспечением санитарно-элидемиологической безопасности.
Заключения, выданные на основании данных экспертизы, рассматриваются и учитываются государственными органами при принятии решений по вопросам обеспечения санитарно-зпидемиологической безопасности населения.».
Статья 18. Статью 24 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 24. Противоэпидемиологический мониторинг, профилактика болезней, государственный гигиенический и противоэпидемический контроль
Противоэпидемиологический мониторинг, профилактика болезней – это деятельность, направленная на обеспечение санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения.
Государственный уполномоченный орган управления в сфере здравоохранения Республики Армения осуществляет:
противоэпидемиологический мониторинг – непрерывный и систематизированный сбор, анализ, оценку, прогнозирование данных, связанных со здоровьем, болезнями и причинами и условиями их распространения, принимает решения в пределах своей компетенции;
профилактику заболеваний – планирование деятельности, реализацию и оценку комплексных мероприятий по понижению или пресечению их распространения;
разработку необходимых рекомендаций для обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения;
административный статистический учет инфекционных, массовых неинфекционных заболеваний и отравлений.
Государственный гигиенический и противоэпидемиологический контроль – это деятельность осуществляющего контроль Инспекционного органа посредством выявления, предупреждения нарушений санитарного законодательства Республики Армения.
Государственный гигиенический и противоэпидемический контроль Инспекционного органа включает:
контроль за соблюдением учреждениями, организациями, гражданами санитарных правил, осуществлением ими гигиенических и противоэпидемических мероприятий;
применение в установленных законом Республики Армения случаях и порядке соответствующих мер, в том числе мер ответственности в отношении должностных лиц и граждан;
разработка необходимых предложений в целях обеспечения государственного гигиенического и противоэпидемического контроля;
выявление причин и условий возникновения, а также распространения инфекционных, массовых неинфекционных заболеваний и отравлений;
сбор и анализ статистических данных по инфекционным, массовым неинфекционным заболеваниям и отравлениям.».
Статья 19. В статье 25 Закона слова «Государственную гигиеническую и противоэпидомическую службу Республики Армения» заменить словами «Инспекционный орган».