ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 16.01.2018
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Դատական վարույթը կամ դրա մի մասը օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով դատարանի որոշմամբ կարող է անցկացվել դռնփակ` վարույթի մասնակիցների մասնավոր կյանքի, անչափահասների կամ արդարադատության շահերի, ինչպես նաեւ պետական անվտանգության, հասարակական կարգի կամ բարոյականության պաշտպանության նպատակով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հիմնական իրավունքների խախտմամբ ձեռք բերված կամ արդար դատաքննության իրավունքը խաթարող ապացույցների օգտագործումն արգելվում է: Դրանք ապացուցողական ուժ չունեն եւ չեն կարող դրվել դատական ակտի հիմքում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը «վերաբերյալ» բառից հետո լրացնել «, եթե ողջամտորեն ենթադրում է, որ այն հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ նրանց դեմ» բառերով:

Статья 1. Первое предложение части 2 статьи 8 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
«2. Судебное производство или одна из его частей в установленных законом случаях  по решению суда может быть проведена при закрытых дверях – в целях защиты частной жизни участников производства, интересов несовершеннолетних лиц или правосудия, а также государственной безопасности, общественного порядка или общественной нравственности.».
Статья 2. часть 3 статьи 26 Кодекса изложить в следующей редакции:
«3. Запрещается использование доказательств, полученных с нарушением основных прав или искажающих право на справедливое судебное разбирательство. Они не имеют доказательной силы и не могут быть положены в основу судебного акта.».
Статья 3. Пункт 1 части 3 статьи 33 Кодекса в конце дополнить словами «, если в разумной мере предполагается, что это впоследствии может быть использовано против него или них».