Սոցիալական աջակցության մասին
«ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 20.12.2017
Հոդված 1.  «Սոցիալական  աջակցության  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-231-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնատար անձանց ներկայացված հետադարձ պահանջների բավարարումից ստացվող գումարների հաշվին (եթե վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասը հատուցվել է ֆոնդի միջոցների հաշվին):»:
Հոդված 2. Օրենքի 44-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ կետերով.
«4) սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասի հատուցման, իսկ ֆոնդի միջոցների անբավարարության դեպքում պատճառված վնասը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի կամ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի այլ միջոցների հաշվին հատուցվելու դեպքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի կամ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների վերականգնման համար.
5) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված այլ ուղղությունների համար:»:
Հոդված 3. Օրենքի 44-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Ֆոնդի միջոցների մուտքագրման եւ օգտագործման կարգը, ինչպես նաեւ օգտագործման առաջնահերթությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը»:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին սոցիալական ծառայություններ տրամադրող տարածքային մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասը հատուցելու մասին այն բոլոր ակտերը, որոնք ուժի մեջ են մտել 2015 թվականի հունվարի 1-ից հետո, ենթակա են կատարման ֆոնդի միջոցների հաշվին:

Социальное содействие
Статья 1. Часть 2 статьи 44 Закона Республики Армения "О социальном содействии" от 17 декабря 2014 года ЗР-231-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5) за счет сумм, получаемых  от удовлетворения обратных требований, представленных должностным лицам в установленном законом порядке.».
Статья 2. Часть 3  статьи 44 Закона дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4) на возмещение вреда, причиненного предоставляющими социальные услуги территориальными органами или их должностными лицами вследствие администрирования, а в случае возмещения вреда   за счет  резервного фонда Правительства Республики Армения или за счет иных средств государственного бюджета Республики Армения при нехватке средств Фонда -  на восстановление в установленном Правительстве Республики Армения порядке средств резервного фонда  Правительства Республики Армения или государственного бюджета Республики Армения;
5) на другие направления, установленные Правительством Республики Армения.".
Статья 3. Часть 5 статьи 44 Закона изложить в следующей редакции:
"5. Порядок зачисления и использования, а также приоритет в использовании средств Фонда устанавливается Правительством Республики Армения.".
Статья 4.  С момента вступления в силу настоящего Закона все вступившие в силу после 1-го января 2015 года акты о возмещении вреда, причиненного предоставляющими социальные услуги территориальными органами или их должностными лицами вследствие администрирования, подлежат исполнению за счет средств Фонда.