Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 34-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «պաշտոնատար անձի վրա» բառերից հետո լրացնել «, իսկ պետական տուրքի հաշվարկման եւ գանձման կարգի պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի կողմից պետական տուրք գանձող մարմնում ստուգմամբ հայտնաբերելու դեպքում (տարեկան պետական տուրքի գանձման օբյեկտ համարվող ծառայությունների կամ գործողությունների դեպքում` առաջին տարեկան պետական տուրքի մասով)` պետական տուրք գանձող մարմնի վրա» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 35-րդ հոդվածում`
1) «0,15» թիվը փոխարինել «0,075» թվով, իսկ «365» թիվը` «730» թվով.
2) առաջին պարբերությունը «նրանցից» բառերից հետո լրացնել «(իսկ պետական տուրքի հաշվարկման եւ գանձման կարգի պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի կողմից պետական տուրք գանձող մարմնում համալիր հարկային ստուգմամբ հայտնաբերելու դեպքում` պետական տուրք գանձող մարմնից)» բառերով.
3) երկրորդ պարբերությունը «անձինք» բառից հետո լրացնել «(պետական տուրք գանձող մարմինները)» բառերով, իսկ նույն պարբերության «ակտ ներկայացնելուց հետո` 10-օրյա ժամկետում» բառերը փոխարինել «ակտի ամսաթվին հաջորդող տասն օրվա ընթացքում» բառերով.
4) երրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Տարեկան պետական տուրք վճարողները սահմանված ժամկետում բյուջե չվճարված պետական տուրքի գումարները, ինչպես նաեւ դրանց համար սույն հոդվածին համապատասխան հաշվարկված տույժերը բյուջե են վճարում լիազորված մարմնի համապատասխան ակտի ամսաթվին հաջորդող տասն օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար Օրենքի 35-րդ հոդվածով սահմանված տույժը վճարվում է 0.075 տոկոսի չափով, այդ թվում` նաեւ այն դեպքում, երբ տույժերի հաշվարկն սկսվել է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը: Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն սկսված եւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ դեռեւս չավարտված տույժերի հաշվարկը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո շարունակվում է մինչեւ հաշվարկի 365-րդ օրը լրանալը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Абзац второй статьи 34 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон) после слов “ должностное лицо органа, взимающего государственную пошлину ” дополнить словами “, а в случае обнаружения при проведении уполномоченным Правительством Республики Арменияорганом в государственном взимающем пошлину органе проверки соблюдения порядка расчета и взимания государственной пошлины (в случае услуг или действий, считающихся объектом взимания годовой государственной пошлины – в части первой годовой государственной пошлины) – на орган, взимающий государственную пошлину”.
Статья 2. В статье 35 Закона:
1) число “0,15” заменить числом “0,075” а число 365 – числом “730”;
2) абзац первый после слов “с них” дополнить словами “(а в случае обнаружения при проведении уполномоченным Правительством Республики Арменияорганом в государственном взимающем пошлину органе комплексной налоговой проверки соблюдения порядка расчета и взимания государственной пошлины – с органа, взимающего государственную пошлину)”;
3) второй абзац после слов “ Должностные лица, взимающие государственную пошлину ” дополнить словами “(органы, взимающие государственную пошлину)”, а в том же абзаце слова “в 10-дневный срок после представления уполномоченным органом соответствующего акта”заменить словами “в течение десяти дней, следующих за датой акта уполномоченного органа”;
4) абзац третий дополнить новым предложением следующего содержания: “ Плательщики годовой государственной пошлины выплачивают в бюджет неуплаченные в установленный срок в бюджет суммы государственной пошлины, а также исчисленные для них в соответствии с настоящей статьей пени в течение десяти дней, следующих за датой соответствующего акта уполномоченного органа.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го января 2018 года.
За каждый просроченный день, следующий за днем вступления настоящего Закона в силу, установленные статьей 35 Закона пени выплачиваются в размере 0.075 процентов, в том числе также в том случае, когда исчисление пеней было начато до вступления настоящего Закона в силу. После вступления настоящего Закона в силу исчисление пеней, начатое до вступления настоящего Закона в силу и пока еще не завершенное по состоянию на день вступления настоящего Закона в силу,продолжается до истечения 365-го дня исчисления.