«ՀԱՇՎԱՊԱՀԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հաշվապահական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-515-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5.1-ին հոդվածում «Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքին» բառերով:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Օրենքի 5.1-ին հոդվածով սահմանված՝ հաշվապահական հաշվառման ոլորտը կարգավորող օրենսդրության պահանջներին համապատասխան՝ հաշվապահական հաշվառում վարելու հնարավորություն ընձեռող համակարգչային ծրագրերով վարելու ժամանակացույցի կիրառման իմաստով 2018 թվականի համար հիմք է ընդունվում «Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան հաշվարկված՝ 2017 թվականի համախառն եկամտի չափը:

Статья 1.   В статье 5.1 Закона Республики Армения “О бухгалтерском учете”   от 26 декабря 2002 года ЗР–515–Н (далее – Закон) слова ՙ Законом Республики Армения “О налоге на прибыль” ՚ заменить словами “Налоговым кодексом Республики Армения”.
По смыслу применения установленного статьей 5.1 Закона графика ведения бухгалтерского учета посредством компьютерных программ, предоставляющих возможность его ведения в соответствии с требованиями законодательства, регулирующего сферу бухгалтерского учета,  основанием для 2018 года принимается размер валового дохода за 2017 год, рассчитанный в соответствии с Законом Республики Армения “О налоге на прибыль”