Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 79-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 79.  Ավելացված արժեքի հարկի գումարի վճարման ժամկետի հետաձգումը
1. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ընտրված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում ապրանքների ներմուծման մասով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարների վճարման ժամկետը հետաձգվում է երեք տարի ժամկետով:
Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ընտրության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի կիրառության իմաստով` ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետի հետաձգման ժամանակաշրջանի սկիզբ է համարվում`
1) «Բաց թողնում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքների ներմուծման դեպքում` մաքսային մարմինների կողմից մաքսային հայտարարագրի գրանցման ամսաթիվը (օրը).
2) ԵՏՄ անդամ պետություններից Հայաստանի Հանրապետություն ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների ներմուծման դեպքում` ներմուծման հարկային հայտարարագրի ներկայացման ամսաթիվը (օրը), բայց ոչ ուշ, քան տվյալ ապրանքների ներմուծման (Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանը հատելու) օրն ընդգրկող ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան վճարման ժամկետը հետաձգված ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վճարման պետական բյուջե մինչեւ հետաձգման ժամկետը լրանալու օրը ներառյալ:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասին համապատասխան վճարման ժամկետը հետաձգված ԱԱՀ-ի գումարների (կամ դրանց մի մասի) վճարման ժամկետի հետաձգումը դադարեցվում է (ԱԱՀ-ի վճարման պարտավորությունն առաջանում է) մինչեւ այդ մասում նշված ժամկետի լրանալը, եթե հարկ վճարողը «Բաց թողնում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն կատարվող ներմուծումների մասով մաքսային մարմիններին, իսկ ԵՏՄ անդամ պետություններից կատարվող` ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների ներմուծումների մասով` հարկային մարմիններին, ներկայացնում է ԱԱՀ-ի գումարների (կամ դրանց մի մասի) վճարման ժամկետի հետաձգումը վաղաժամ դադարեցնելու մասին գրավոր հայտարարություն՝ հարկային եւ (կամ) մաքսային մարմնի սահմանած ձեւով: Սույն մասով սահմանված դեպքերում ԱԱՀ-ի գումարների (կամ դրանց մի մասի) վճարման ժամկետի հետաձգումը դադարեցվում է (ԱԱՀ-ի վճարման պարտավորությունն առաջանում է) հայտարարությունը ներկայացնելու օրվան հաջորդող օրը, եւ հայտարարությունում նշված չափով ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վճարման պետական բյուջե մինչեւ հայտարարության ներկայացման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը ներառյալ:
5. Եթե սույն հոդվածով սահմանված` ապրանքների ներմուծման մասով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարների վճարման ժամկետի հետաձգման հնարավորությունից օգտված հարկ վճարողը մինչեւ հետաձգման ժամկետի ավարտը լուծարվում է կամ հանվում է հաշվառումից, ապա վճարման ժամկետը հետաձգված ԱԱՀ-ի գումարները ենթակա են վճարման պետական բյուջե մինչեւ հարկ վճարողի լուծարումը կամ հաշվառումից հանումը:
6. Սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերով սահմանված ժամկետում ԱԱՀ-ի գումարները չվճարվելու դեպքում Օրենսգրքի 401-րդ հոդվածով սահմանված տույժերի հաշվարկումը եւ այդ գումարների նկատմամբ հսկողությունը «Բաց թողնում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքների մասով իրականացնում է մաքսային մարմինը, իսկ ԵՏՄ անդամ պետություններից ներմուծվող` ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների մասով` հարկային մարմինը:
Հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները եւ դրանք սահմանված ժամկետում չվճարելու դեպքերում դրանց նկատմամբ հաշվարկված տույժերը վճարվում են պետական բյուջե` որպես «Բաց թողնում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքների մասով մաքսային մարմին վճարվող գումարներ, իսկ ԵՏՄ անդամ պետություններից ներմուծվող` ԵՏՄ ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների մասով` հարկային մարմին վճարվող գումարներ:
7. Սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերի համաձայն պետական բյուջե վճարման ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներն արտացոլվում են պարտավորության առաջացման հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկում` որպես ներմուծված ապրանքների մասով պետական բյուջեի նկատմամբ պարտավորության գումարներ, որոնք հաշվետու ժամանակաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացված` ԱԱՀ-ով հարկման ենթակա գործարքների համար ԱԱՀ-ի պարտավորության ընդհանուր գումարի հաշվարկմանը չեն մասնակցում: Սույն մասով սահմանված՝ ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկները ներկայացվում են` անկախ սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերի համաձայն պետական բյուջե վճարման պարտավորություն առաջանալու պահին հետաձգման արտոնությունից օգտված հարկ վճարողի` ԱԱՀ վճարող համարվելու կամ չհամարվելու հանգամանքից:
8. Սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերի համաձայն պետական բյուջե վճարված ԱԱՀ-ի գումարները ԱԱՀ վճարողների կողմից Օրենսգրքով սահմանված կարգով ենթակա են հաշվանցման (հաշվարկված պարտավորություններից պակասեցման)` դրանց վճարման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով` որպես ներմուծված ապրանքների համար վճարված ԱԱՀ-ի գումարներ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անկախ սույն հոդվածի 1-ին մասի դրույթներից`
1) ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի եւ մշտական հաստատության միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն իրականացնող ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի հարկման բազայի որոշման նպատակով մինչեւ 50 հազար դրամ (ներառյալ) արժողությամբ հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների սկզբնական արժեքի չափով ծախսը համախառն եկամտից ամբողջությամբ նվազեցվում է այդ հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվները ձեռք բերելու հարկային տարվա ընթացքում.
2) Օրենսգրքի 79-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ ընտրված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում, ինչպես նաեւ Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ հավանության արժանացած գործարար ծրագրերի շրջանակներում սահմանված ցանկում ներառված` ներմուծվող կամ ձեռք բերվող (կառուցվող, մշակվող) հիմնական միջոցների ամորտիզացիոն նվազագույն ժամկետը սահմանվում է ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի հայեցողությամբ, բայց ոչ պակաս, քան մեկ տարի:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 207-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի «ա» եւ «բ» ենթակետերի աղյուսակներում «տրավերտիններ» բառից հետո լրացնել «, կվարցիտներ» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 457-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  5-րդ մասով.
«5. Օրենսգիրքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ հարկային մարմին  ցանցային կապի միջոցով օրվա ընթացքում իրականացված դրամական հաշվարկների հանրագումարի վերաբերյալ տեղեկություններ ուղարկող հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ չկիրառող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի եւ նոտարների համար այդ հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառումը պարտադիր է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ժամկետներում, բայց ոչ ուշ, քան մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը:»:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածը տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո կատարվող ներմուծումների վրա:
Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 2-րդ մասում լրացվող 2-րդ կետը տարածվում է 2018 թվականի հունվարի 1-ից հետո ներմուծվող կամ ձեռք բերվող (կառուցվող, մշակվող) հիմնական միջոցների վրա:

Статья 1. Статью 79 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
Статья 79. Отсрочка срока уплаты суммы налога на добавленную стоимость
1. Сроки уплаты сумм НДС, исчисленных отобранными постановлением Правительства Республики Армения организациями и индивидуальными предпринимателями в части ввоза товаров в рамках инвестиционных программ, отсрочивается сроком на три года.
Порядок отбора организаций и индивидуальных предпринимателей устанавливается Правительством Республики Армения.
2. По смыслу применения части 1 настоящей статьи началом периода отсрочки срока уплаты НДС считается:
1) дата (день) регистрации таможенными органами таможенной декларации – в случае ввоза товаров в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”;
2)дата (день) представления налоговой декларации на ввоз, но не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, включающим день ввоза (пересечения Государственной границы Республики Армения) данных товаров включительно, - в случае ввоза товаров со статусом товаров ЕАЭС в Республику Армения из государств-членов ЕАЭС.
3. Суммы НДС с отсроченным в соответствии с частью 1 настоящей статьи сроком уплаты подлежат уплате в государственный бюджет до истечения срока отсрочки включительно.
4. Отсрочка срока уплаты сумм НДС (или их части) с отсроченным в соответствии с частью 1 настоящей статьи сроком уплаты прекращается (возникает обязательство по уплате НДС) до истечения указанного в этой части срока, если налогоплательщикпредставляет письменное заявление о досрочном прекращении отсрочки срока уплаты сумм НДС (или их части) в части ввозов, производимых в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, в таможенные органы, а в части ввоза товаров со статусом товара ЕАЭС, производимого из государств-членов ЕАЭС,- в налоговые органы – по форме, установленной налоговым и (или) таможенным органом. В установленных настоящей частью случаях отсрочка срока уплаты сумм НДС (или их части) прекращается (возникает обязательство по уплате НДС) в день, следующий за днем представления заявления, и суммы НДСподлежат уплате в государственный бюджет в указанном в заявлении размере до десятого дня, следующего за днем представления заявления включительно.
5. Если налогоплательщик, который воспользовался установленной настоящей статьей возможностью отсрочки срока уплаты сумм НДС, исчисленных в части ввоза товаров, ликвидируется или снимается с учета, то суммы НДС с отсроченным сроком уплаты подлежат уплате в государственный бюджет до ликвидации или снятия с учета налогоплательщика.
6. В случае неуплаты сумм НДС в срок, установленный частями 3-5 настоящей статьи, начислениеустановленных статьей 401 Кодекса пеней и контроль за этими суммами в части товаров, ввозимых в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, осуществляеттаможенный орган, а в части товаров со статусом товара ЕАЭС, ввозимых из государств-членов ЕАЭС, - налоговый орган.
В случае неуплаты исчисленных сумм НДС и их неуплаты в установленный срок начисленные на них пени уплачиваются в государственный бюджет в качестве сумм, уплачиваемых в таможенный орган в части товаров, ввозимых в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, а в части товаров со статусом товара ЕАЭС, ввозимых из государств-членов ЕАЭС, в качестве сумм, уплачиваемых в налоговый орган.
7. Суммы НДС, подлежащие уплате в государственный бюджет согласно частям 3-5 настоящей статьи, отражаются в представляемом в налоговый орган едином расчете по НДС и акцизному налогу за отчетный период возникновения обязательства в качестве сумм обязательства перед государственным бюджетом в части ввезенных товаров, которые не участвуют в исчислении общей суммы обязательства по НДС за совершенные на территории Республики Армения в отчетный период сделки, подлежащие обложению НДС. Установленные настоящей частью единые расчеты по НДС и акцизному налогу представляются независимо от обстоятельства признания или непризнания плательщиком НДС налогоплательщика, пользовавшегося льготой по отсрочке на момент возникновения согласно частям 3-5 настоящей статьи обязательства по уплате в государственный бюджет.
8. Суммы НДС, уплаченные в государственный бюджет согласно частям 3-5 настоящей статьи, в установленном Кодексом порядке подлежат зачету (вычету из исчисленных обязательств) по представляемому в налоговый орган единому расчету по НДС и акцизному налогу за отчетный период, включающий день их уплаты, - в качестве сумм НДС, уплаченных за ввезенные товары.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 121 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2. Независимо от положений части 1 настоящей статьи:
1) расход в размере первоначальной стоимости основных средств и нематериальных активов стоимостью до 50 тысяч драмов (включительно) полностью вычитается из валового дохода в течение налогового года приобретения этих основных средств и нематериальных активов в целях определения налогооблагаемой базы плательщика налога на прибыль-резидента и плательщика налога на прибыль-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Армения через постоянное учреждение;
2) минимальный амортизационный срок включенных в установленный перечень основных средств, ввозимых или приобретаемых (строящихся, обрабатываемых) отобранными постановлением Правительства Республики Армения организациями и индивидуальными предпринимателями в рамках инвестиционных программ, установленных частью 1 статьи 79 Кодекса, а также в рамках одобренных постановлением Правительства Республики Армения бизнес-программ, установленных частью 1 статьи 127 Кодекса, определяется по усмотрению плательщика налога на прибыль-резидента, но не менее чем на один год.”.
Статья 3. В таблице подпункта “а” пункта 2 части 1 статьи 207 Кодекса после слова “травертины” дополнить словом “кварциты,” и в подпункте “б” после слова “травертины” – словом“, кварциты”.
Статья 4. Статью 457 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Для неприменяющих контрольно-кассовые аппараты организаций, индивидуальных предпринимателей и нотариусов, направляющих в налоговый орган сведения о совокупности произведенных в течение дня денежных расчетов посредством сетевой связи по состоянию на день вступления Кодекса в силу, применение этих контрольно-кассовых аппаратов является обязательным в срок, установленный Правительством Республики Армения, но не позднее чем до 1 января 2019 года.”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2018 года.
Статья 1 настоящего Закона распространяется на ввоз, производимый после 1 января 2018 года.
Пункт 2, дополняемый в части 2 статьи 121 Кодекса статьей 2 настоящего Закона, распространяется на основные средства, ввозимые или приобретаемые (строящиеся, обрабатываемые) после 1 января 2018 года.