Ընդունվել է 13.11.2015
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 6.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 2-րդ կետի «դեպքում» բառը փոխարինել «կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման դեպքերում» բառերով.
2) 1-ին մասի 3-րդ կետի՝
ա. առաջին պարբերությունը «համար» բառից առաջ լրացնել «կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման» բառերով,
բ. երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Եթե տարեկան պետական տուրք վճարողն իրավունքի, թույլտվության, արտոնագրի, լիցենզիայի կամ որակավորման վկայականի գործողության դադարեցման (ուժը կորցրած ճանաչվելու) կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման համար դիմումը լիազոր մարմին ներկայացնում է հերթական տարեկան պետական տուրքի վճարման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետի վերջին օրվանից հետո, ապա դրա բավարարման դեպքում հերթական տարեկան պետական տուրքի վճարման համար սույն օրենքով սահմանված ժամկետի վերջին օրվանից (դիմումում դադարեցման ավելի ուշ ժամկետ նշված լինելու դեպքում` այդ օրվանից) սկսած հաշվարկվում է միայն տույժ` մինչեւ գործողության կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման (ուժը կորցրած ճանաչվելու) համար դիմումի ներկայացման օրը: Եթե դիմումում նշված է ավելի վաղ ժամկետ, քան դիմումի ներկայացման օրը, ապա տույժը հաշվարկվում է մինչեւ իրավունքի, թույլտվության, արտոնագրի, լիցենզիայի կամ որակավորման վկայականի գործողության դադարեցման (ուժը կորցրած ճանաչվելու) կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման համար դիմումի ներկայացման օրը:».
3) 1-ին մասի 4-րդ կետի բոլոր տեղերում «կամ որակավորման» բառերը փոխարինել «, որակավորման կամ ծանուցման» բառերով.
4) 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Արտոնագրի, թույլտվության, լիցենզիայի կամ որակավորման վկայականի գործողությունը կամ ծանուցված գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կասեցվելու դեպքում (բացառությամբ կասեցված լինելու ժամանակահատվածում դիմումի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ արտոնագրի, թույլտվության, լիցենզիայի կամ որակավորման վկայականի գործողության ուժը կորցրած ճանաչելու դեպքերի կամ ծանուցված գործունեության դադարեցման դեպքերի) հերթական տարեկան պետական տուրքերի գումարները ենթակա են վճարման անկախ արտոնագրի, թույլտվության, լիցենզիայի կամ որակավորման վկայականի գործողության կամ ծանուցված գործունեության կասեցման հիմքերից ու ժամկետներից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժգ» կետով.
«ժգ) օրենքով սահմանված դեպքերում ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար:»:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 6-րդ կետը, 18-րդ կետի 18.8-րդ, 18.8.1-ին, 18.10-րդ, 18.14-րդ, 18.14.1-ին, 18.14.2-րդ եւ 18.14.3-րդ ենթակետերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 20.1. Օրենքով սահմանված դեպքերում ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
1. Ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար պետական տուրքը գանձվում է հետեւյալ դրույքաչափերով.
1) հրագործական ապրանքների արտադրության, ներմուծման կամ առեւտրիիրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար՝
ֆիզիկական անձանցից
տարեկան բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով
իրավաբանական անձանցից
տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով
2) անասնաբուժության բնագավառում օգտագործվող կենսապատվաստուկների, շիճուկների եւ ախտորոշիչ միջոցների արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 200-ապատիկի չափով
3) անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար՝
4) բույսերի պաշտպանության քիմիական եւ կենսաբանական միջոցների արտադրության եւ (կամ) վաճառքի իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար՝
5) թորած ալկոհոլային խմիչքների (բացառությամբ «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների), ինչպեu նաեւ 2208 ծածկագրին դաuվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ խաղողի) թորված 40 տոկոu եւ ավելի uպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների) եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 15000-ապատիկի չափով
6) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220870 ծածկագրին դասվող լիկյորների եւ 220890 ծածկագրին դասվող մինչեւ 9 տոկոս սպիրտ պարունակող այլ սպիրտային խմիչքների արտադրությանիրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
7) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2208 ծածկագրին դասվող` միայն պտուղներից եւ հատապտուղներից (բացառությամբ` խաղողի) թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների արտադրությանիրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
8) գինու, խնձորի եւ պտղահատապտղային այլ գինիների արտադրությանիրականացման իրավունք ձեռք բերելուհամար
տարեկան բազային տուրքի 25-ապատիկի չափով
9) գարեջրի արտադրությանիրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
10) առեւտրի իրականացման վայրի կազմակերպման իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար՝
ա. Երեւան քաղաքում
տարեկանբազային տուրքի 1000-ապատիկի չափով
բ. մարզկենտրոններում
տարեկանբազային տուրքի 500-ապատիկի չափով
գ. Երեւան քաղաքից եւ մարզկենտրոններից դուրս
տարեկան բազային տուրքի 300-ապատիկի չափով
11) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 2208 ծածկագրին դասվող օղու ներմուծում իրականացնելու իրավունք ձեռք բերելու համար
12) թանկարժեք մետաղներից պատրաստված իրերի հարգորոշման եւ հարգադրոշմման իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար
տարեկան բազային տուրքի200-ապատիկի չափով:
2. Բացառությամբ սույն օրենքի 20.1-ին հոդվածի 1-ին կետի 10-րդ ենթակետում նշված ծանուցման ենթակա գործունեության տեսակի, մեկից ավելի յուրաքանչյուր վայրում եւս ծանուցման ենթակա նույն տեսակի գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար տարեկան տվյալ գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար՝ սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափի հիսուն տոկոսի չափով:
3. Ծ անուցման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց հաշվառման գրանցամատյանից այլ անձանց տեղեկություններ տրամադրելու համար՝ բազային տուրքի եռապատիկի չափով:
4. Եթե «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ծանուցում ներկայացրած անձը պարտավոր է ծանուցման ենթակա գործունեությունն իրականացնել միայն ծանուցման մեջ նշված վայրում, ապա մեկից ավելի վայրերում ծանուցման ենթակա նույն գործունեության իրականացման վերաբերյալ միաժամանակ ծանուցումներ ներկայացնելու դեպքում ծանուցումներ ներկայացրած անձը կարող է ինքնուրույն ընտրել այն ծանուցումը, որում նշված վայրում գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար սույն օրենքով սահմանված տարեկան պետական տուրքերը ենթակա են գանձման (վճարման) սույն հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված դրույքաչափերով: Ծանուցում ներկայացրած անձի կողմից ինքնուրույն չորոշելու եւ (կամ) «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված լիազոր մարմնին չհայտնելու դեպքում լիազոր մարմինն իր հայեցողությամբ որոշում է, թե վայրերից որում նույն գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար է սույն օրենքով սահմանված տարեկան պետական տուրքը ենթակա գանձման (վճարման) սույն հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված դրույքաչափերով:
5. Եթե ծանուցման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձը ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք է ձեռք բերել՝ վճարելով տարեկան պետական տուրքը սույն հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, ապա ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար սույն օրենքի այլ կետերով սահմանված կարգով վճարված պետական տուրքի հիման վրա ծանուցման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքի դադարեցման կամ սահմանված տարեկան հերթական պետական տուրքը սահմանված ժամկետում չվճարելու հիմքով կասեցված համարվելու օրվանից սույն հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն վճարած տուրքը եռօրյա ժամկետում ենթակա է լրավճարման այդ ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու որեւէ մեկի համար` սույն օրենքի այլ կետերով տվյալ գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափի 50 տոկոսի չափով: Եռօրյա ժամկետում լրավճարումը չկատարելու դեպքում սույն հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն վճարված տարեկան պետական տուրքի հիման վրա ծանուցման ենթակա գործունեություն իրականացնող անձանց ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքը (իրավունքները) համարվում է (են) կասեցված եռօրյա ժամկետին հաջորդող օրվանից:»:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերությամբ.
«Օրենքով սահմանված դեպքերում ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք ձեռք բերելու համար պետական տուրք սահմանված լինելու դեպքում համապատասխան ծառայության մատուցում կամ գործողության իրականացում է համարվում լիազոր մարմնի կողմից համապատասխան անձին հաշվառելը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 34-րդ հոդվածում՝
1) երրորդ պարբերությունը «տրման» բառից հետո լրացնել «կամ օրենքով սահմանված դեպքերում գործունեության որոշ տեսակներ իրականացնելու վերաբերյալ ծանուցում ներկայացրած անձանց հաշվառման» բառերով.
2) չորրորդ պարբերությունը բոլոր տեղերում «գործողությունը» բառից հետո լրացնել «կամ ծանուցման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 35-րդ հոդվածում՝
1) հինգերորդ պարբերությունը «պարտավորության ժամանակահատվածը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ օրենքով սահմանված դեպքերում գործունեության որոշ տեսակներ իրականացնելու վերաբերյալ ծանուցում ներկայացրած անձանց հաշվառման մասով միայն պարտավորության ժամանակահատվածը» բառերով.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В статье 6.1 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон):
1) пункт 2 части 1 после слов “являющихся объектом взимания годовой государственной пошлины” дополнить словами “, либо прекращения им уведомленной деятельности;”
2) абзац первый пункта 3 части 2 после слов “являющихся объектом взимания уполномоченным органом годовой государственной пошлины” дополнить словами “, либо прекращения им уведомленной деятельности,”
б.абзац второй изложить в следующей редакции:
Если заявление о прекращении (признании утратившим силу) действия права, разрешения, патента, лицензии или квалификационных свидетельств либопрекращении уведомленной деятельностиплательщиком годовой государственной пошлины в уполномоченный орган представляется после последнего дня срока, установленного настоящим Законом для уплаты очередной годовой государственной пошлины, то, в случае его удовлетворения, начиная с последнего дня срока, установленного настоящим Законом для уплаты очередной годовой государственной пошлины (в случае наличия в заявлении отметки о более позднем сроке прекращения – начиная с этого дня), исчисляется только пеня – до дня представления заявления для прекращения (признания утратившим силу) действия либоуведомленной деятельности. Если в заявлении указан более ранний срок, чем день представления заявления, то пеня начисляется до дня представления заявления о прекращении действия (признания утратившими силу) разрешения, патента, лицензии или квалификационного свидетельства либо подлежащей уведомлению деятельности;
3) во всех местах пункта 4 части 1 слова “или квалификации” заменить словами “, квалификации илиуведомлению”;
4) часть 2 изложить в следующей редакции:
“2. В случае приостановления действия патента, разрешения, лицензии или квалификационного свидетельства либо уведомленной деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Армения (за исключением случаев признания в период приостановления согласно заявлению действия патента, разрешения, лицензии или квалификационного свидетельства утратившими силу либо случаев признания прекращения уведомленной деятельности - в соответствии с законодательством Республики Армения), суммы очередной годовой государственной пошлины подлежат уплате независимо от оснований и сроков приостановления действия патента, разрешения, лицензии или квалификационного свидетельства либо уведомленной деятельности.".
Статья 2. Часть 1 статьи 7 Закона дополнить пунктом “н” следующего содержания:
“н) за приобретение права на занятие в установленном законом случае деятельностью, подлежащей уведомлению.”.
Статья 3. Пункт 5 статьи 9, подпункт 18.8,18.8.1,18.10, 18.14, 18.14.1, 18.14.2, и 18.14.3 пункта 18 признать утратившими силу.
Статья 4. Закон дополнить статьей 20.1 следующего содержания:
Статья 20.1. Ставка государственной пошлины за приобретение права на
занятие подлежащей уведомлению деятельностью в
установленных Законом случаях
1. Государственная пошлина за приобретение права на занятие подлежащей уведомлению деятельностью взимается по следующим ставкам:
1) за приобретение права на производство, ввоз пиротехнических товаров или осуществление торговли ими:
в 10-кратном размере годовой базовой пошлины
в 50-кратном размере годовой базовой пошлины
2) за приобретение права на производство биовакцин, сывороток и диагностических средств, используемых в сфере ветеринарии
в 200-кратном размере годовой базовой пошлины
3) заприобретение права на осуществление ветеринарно-санитарной экспертизы
4) за приобретение права на производство и (или) продажу химических и биологических средств защиты растений
физических лиц
5) за приобретение права на производство дистиллированных алкогольных напитков (за исключением ликеров под кодом 220870 и других содержащих до 9 процентов спирта спиртных напитков, классифицируемых под кодом 220890, а также дистиллированных только из плодов и ягод / кроме винограда/ алкогольных напитков, содержащих 40 процентов и более спирта, классифицируемых под кодом 2208 классификатора Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности /ТН ВЭД/) и этилового спирта, полученногоиз сброженных продуктов
в 15000-кратном размере годовой базовой пошлины
6) за приобретение права на производстволикеров под кодом 220870 и других содержащих до 9 процентов спирта спиртных напитков, классифицируемых под кодом 220890 классификатора Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности (ТН ВЭД)
в 1000-кратном размере годовой базовой пошлины
7) за приобретение права на производство алкогольных напитков, дистиллированных только из плодов и ягод ( кроме винограда), содержащих 40 процентов и более спирта, классифицируемых под кодом 2208 классификатора Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности (ТН ВЭД)
8) за приобретение права на производствовина, яблочного и других плодово-ягодных вин
в 25-кратном размере годовой базовой пошлины
9) за приобретение права на производствопива
в 500-кратном размере годовой базовой пошлины
10) за приобретение права на организацию места осуществления торговли
а. городе Ереван
б. в областных центрах
в. за пределами города Ереван и областных центров
в 300-кратном размере годовой базовой пошлины
11) за приобретение права на ввоз водки, классифицируемой под кодом 2208 классификатора Товарной номенклатуры внешне- экономической деятельности (ТН ВЭД)
12) за приобретение права на осуществление пробирования и маркировки изделий
2. За приобретение права на осуществление одного и того же видаподлежащей уведомлению деятельности в каждом более чем одном месте,- в размере пятидесяти процентов ставки государственной пошлины, установленной за приобретение права на осуществление данной деятельности на год, -за исключением видов подлежащей уведомлению деятельности, указанных в подпункте 10 пункта 1 статьи 20.1 настоящего Закона.
3. За предоставление другим лицам сведений из журнала учета лиц, осуществляющих подлежащую уведомлению деятельность, - в трехкратном размере базовой пошлины.
4. Если лицо, представившее уведомление в соответствии с Законом Республики Армения “Об уведомлении об осуществлении деятельности”, обязано осуществлять подлежащую уведомлению деятельность в указанном в уведомлении месте, тов случае одновременного представления уведмлений об осуществлении одной и той же подлежащей уведомлению деятельности в двух и более местах лицо, представившее уведомления, может самостоятельно выбрать то уведомление, в котором установленные настоящим Законом годовые государственные пошлины за приобретение права на осуществление деятельности в указанном месте подлежат взиманию (уплате) по ставкам, установленным пунктом 2 настоящей статьи. В случае нерешения представившим уведомление лицомсамостоятельно и (или) неуведомления уполномоченного органа в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об уведомлении об осуществлении деятельности”, уполномоченный орган по своему усмотрению решает, за приобретение права на которое из мест осуществления той же деятельности подлежит взиманию (уплате) по ставкам, установленным пунктом 2 настоящей статьи, годовая государственная пошлина, установленная настоящим Законом.
5. Если лицо, осуществляющее подлежащую уведомлению деятельность, приобрело право на занятие подлежащей уведомлению деятельности, уплатив годовую государственную пошлину согласно части 2 настоящей статьи, то со дня признания полученного на основании государственной пошлины, уплаченной в установленном другими пунктами настоящего Закона порядке, права лиц, осуществляющих подлежащую уведомлениюдеятельность, на занятие подлежащей уведомлению деятельностью, прекращенным или признания его приостановленным по основанию неуплаты очередной годовой государственной пошлины в установленной срок, уплаченная согласно части 2 настоящей статьи пошлина подлежит доплате в размере 50 процентов ставки государственной пошлины, установленной другими пунктами настоящего Закона за приобретение права на занятие данной деятельностью - за приобретение какого либо одного права на занятие подлежащей уведомлению деятельностью. В случае непроизведения доплаты в трехдневный срок право (права), лиц, осуществляющих подлежащую уведомлениюдеятельность, на занятие подлежащей уведомлению деятельностью, выданное (выданные) на основании годовой государственной пошлины, уплаченной согласно части 2 настоящей статьи, считается (считаются) приостановленным (приостановленными) со дня, следующего за трехдневным сроком.”
Статья 5. Статью 32 Закона дополнить третьим абзацем следующего содержания:
“В установленных законом случаяхв случае установления государственной пошлины за приобретение права на занятие подлежащей уведомлению деятельностью предоставлением соответствующих услуг или осуществлением деятельности считается постановка уполномоченным органом соответствующего лица на учет.
Статья 6. В статье 34 Закона:
Уплата установленной настоящим Законом очередной годовой государственной пошлины за каждый предстоящий год производится до начала предстоящего года, не позднее даты, указанной уполномоченным органом на документах (правах, разрешениях, патентах, лицензиях, квалификационных свидетельствах) - по результатам оказания услуг или выполнения действий, являющихся объектом взимания годовой государственной пошлины, либодатыучета документов (прав, разрешений, патентов, лицензий, квалификационных свидетельств) или лиц, представивших уведомление об осуществлении в установленных законом случаях определенных видов деятельности.";
2) абзац четвертый во всех позициях после слов “прекращения действия патента, разрешения илилицензии на деятельность” дополнить словами “или права на занятие подлежащей уведомлению деятельности”.
Статья 7. В статье 35 Закона:
1) абзац пятый после слов “периода обязательства” дополнить словами “, а в установленных законом случаях только периода обязательства в части учета лиц, представивших уведомление об осуществлении определенных видов деятельности”;
2) абзац шестой изложить в следующей редакции:
“6. За непроизведение платежей в установленные настоящим Законом сроки по уплате неуплаченной ранее очередной годовой государственной пошлины пени за просроченные дни не начисляются: в случае прекращения действия лицензий, патентов, разрешений и квалификационных свидетельств, уведомленной деятельности раньше сроков, установленных для них законодательством Республики Армения, - со дня прекращения их действия, уведомленной деятельности; в случае прекращения действия лицензии патентов, разрешений и квалификационных свидетельств, уведомленной деятельности на основе заявления линцензированного лица - со дня представления заявления (в случае указания в заявлении более позднего срока прекращения – с этого дня, а в случае указания в заявлении более раннего срока прекращения, чем день представления заявления, - со дня представления заявления), если это заявление в дальнейшем было удовлетворено, а в случае, установленном пунктом 4 части первой статьи 61 настоящего Закона, - начиная со дня вступления сооветствующего закона в силу.".
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.