Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հասարակական կազմակերպությունները վարչական դատարան կարող են դիմել նաեւ սույն օրենսգրքի 29.3-րդ գլխով նախատեսված դեպքերում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 5-րդ բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 29.3-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 29.3
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ՀԱՅՑՈՎ ԳՈՐԾԵՐԻ ՔՆՆՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 216.6. Հասարակական կազմակերպության կողմից հայց հարուցելը
1. Հասարակական կազմակերպությունը իր շահառուների օրինական շահերը դատարանում ներկայացնում է շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում։
2. Կազմակերպությունը սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ոլորտից բխող հարցերով կարող է հայց ներկայացնել, եթե`
1) հայցադիմումը բխում է կազմակերպության կանոնադրական նպատակներից եւ խնդիրներից եւ ուղղված է կազմակերպության շահառուների` կազմակերպության կանոնադրային նպատակների հետ կապված կոլեկտիվ շահերի պաշտպանությանը.
2) «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման եւ փորձաքննության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի շրջանակներում մասնակցել է հիմնադրութային փաստաթղթերի կամ նախատեսվող գործունեության վերաբերյալ հանրային քննարկումներին կամ հանրային քննարկումներին մասնակցելու հնարավորություն չի տրվել, եւ
3) հայց ներկայացնելու պահին նախորդող առնվազն 2 տարվա ընթացքում գործունեություն է ծավալել սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված ոլորտում:
Հոդված 216.7. Հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները եւ կցվող փաստաթղթերը
1. Սույն գլխով սահմանված գործերով ներկայացված հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով սահմանված պահանջների, պետք է պարունակի տեղեկություններ սույն օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքերի առկայության մասին, ինչպես նաեւ հայցադիմումին, ի լրումն սույն օրենսգրքի 74-րդ հոդվածով սահմանված փաստաթղթերի, պետք է կցվեն սույն օրենսգրքի 216.6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքերի առկայությունը հավաստող ապացույցներ:
Հոդված 216.8. Հայցադիմումը վերադարձնելը
1. Սույն գլխով սահմանված գործերով ներկայացված հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 79-րդ հոդվածով սահմանված հիմքերի, վերադարձվում է նաեւ սույն օրենսգրքի 216.7-րդ հոդվածով սահմանված պահանջները չպահպանելու դեպքում:»:

Статья 1. Статью 3 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее – Кодекс)  дополнить частью 1.1 следующего содержания:
«1.1. Общественные организации могут обращаться в административный суд также в случаях, предусмотренных главой 29.3 настоящего Кодекса.».
Статья 2. Раздел 5 Кодекса дополнить главой 29.3 следующего содержания:
«ГЛАВА 29.3
ПРОИЗВОДСТВО ПО РАССМОТРЕНИЮ ДЕЛ ПО ИСКАМ, ПОДАННЫМ ОБЩЕСТВЕННЫОЙ ОРГАНИЗАЦИЕЙ
Статья 216.6. Возбуждение иска общественной организацией
1. Общественная организация представляет законные интересы своих выгодоприобретателей в суде в сфере охраны окружающей среды.
2. Организация может подавать иск по вопросам, вытекающим из установленной частью 1 настоящей статьи сферы, если:
1) исковое заявление вытекает из уставных целей и задач организации и направлено на защиту коллективных интересов выгодоприобретателей организации, связанных с уставными целями и задачами организации;
2) она принимало участие в общественных слушаниях по основополагающим документами или предполагаемой деятельности в рамках Закона Республики Армения «Об оценке и экспертизе воздействия на окружающую среду» или ей не была предоставлена возможность участия в общественных слушаниях и
3) она в течение по крайней мере 2 лет, предшествующих моменту подачи иска, проводила деятельность в сфере, указанной в части 2 настоящей статьи.
Статья 216.7. Требования, предъявляемые к исковому заявлению, и прилагаемые к нему документы
1. Исковое заявление, подаваемое по делам, установленным настоящей главой, в дополнение к требованиям, установленным статьей 73 настоящего Кодекса, должно содержать сведения о наличии оснований, предусмотренных частью 2 статьи 216.6 настоящего Кодекса, а также к исковому заявлению в дополнение к документам, установленным статьей 74 настоящего Кодекса, должны быть приложены доказательства, подтверждающие наличие оснований, предусмотренных частью 2 статьи 216.6 настоящего Кодекса.
Статья 216.8. Возврат искового заявления
1. Исковое заявление, подаваемое по делам, установленным настоящей главой, в дополнение к основаниям установленным статьей 79 настоящего Кодекса, возвращается также в случае несоблюдения требований, установленных статьей 216.7 настоящего Кодекса.».