Ակտիվների արժեթղթավորման եւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մասին
«ԱԿՏԻՎՆԵՐԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱԿՏԻՎՆԵՐՈՎ ԱՊԱՀՈՎՎԱԾ ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 27.10.2016
Հոդված 1. «Ակտիվների արժեթղթավորման եւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի մայիսի 26-ի ՀO-96-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածի «ածանցյալ  արժեթղթերով կնքված գործարքների» բառերը փոխարինել «ածանցյալ ֆինանսական գործիքների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Արժեթղթավորման հիմնադրամի կառավարիչը կարող է կնքել ածանցյալ ֆինանսական գործիքներ բացառապես ակտիվների խմբի իրացվելիության ապահովման եւ ակտիվների խմբի մեջ մտնող ակտիվների սկզբնական արժեքի պահպանման նպատակով:
Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով կարող են սահմանվել արժեթղթավորման հիմնադրամի կողմից կնքվող ածանցյալ ֆինանսական գործիքների տեսակները եւ ածանցյալ ֆինանսական գործիքներում ներդրումների առավելագույն չափը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 37-րդ հոդվածում «ածանցյալ արժեթղթերի» բառերը փոխարինել «ածանցյալ ֆինանսական գործիքների» բառերով:

Секьюритизация активов и обеспечение активами ценных бумаг
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СЕКЬЮРИТИЗАЦИИ АКТИВОВ И ОБ ОБЕСПЕЧЕННЫХ АКТИВАМИ ЦЕННЫХ БУМАГАХ”
Принят 27.10.2016
Статья 1. В статье 7 Закона Республики Армения “О секьюритизации активов и об обеспеченных активами ценных бумагах” от 26 мая 2008 года ЗР-96-Н (далее – Закон) слова “по заключенным сделкам с производными ценными бумагами” заменить словами “с производными финансовыми инструментами”.
Статья 2. Часть 3 статьи 16 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Управляющий фондом секьюритизации может заключать производные финансовые инструменты исключительно в целях обеспечения ликвидности группы активов и сохранения первоначальной стоимости активов, входящих в группу активов.
Нормативными правовыми актами Центрального банка могут устанавливаться виды производных финансовых инструментов, заключаемых фондом секьюритизации, и максимальный размер инвестиций в производные финансовые инструменты.”.
Статья 3. В статье 37 Закона слова “производных ценных бумаг” заменить словами “производных финансовых инструментов”.