ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի մայիսի 25-ի ընտրական օրենսգրքի (այuուհետ` Oրենuգիրք) 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Քվեարկության օրվան նախորդող 5 օրվա ընթացքում, ինչպես նաեւ քվեարկության օրը` մինչեւ քվեարկության ավարտը, քվեարկության օրը կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում իրենց ընդգրկելու մասին դիմում լիազոր մարմին ներկայացնելու իրավունք ունեն այն անձինք, որոնք`
1) հաշվառված են համապատասխան ընտրական տեղամասի նկարագրում ընդգրկված հասցեում, սակայն դուրս են մնացել այդ ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակից.
2) սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում լիազոր մարմին ներկայացրել են համապատասխան ընտրական տեղամասի ցուցակում ժամանակավորապես ընդգրկվելու մասին դիմում, դիմումը չի մերժվել, սակայն նրանք չեն ընդգրկվել համապատասխան ցուցակում:
Ընտրողների ցուցակներում ընդգրկվելու մասին դիմումների վերաբերյալ որոշումները կայացվում են այնպիսի ժամկետներում, որ ընտրողը հնարավորություն ունենա մասնակցելու քվեարկությանը: Քվեարկության օրը կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկելու մասին որոշում կայացնելու դեպքում լիազոր մարմինը տրամադրում է տեղեկանք:
Տեղամասային ընտրական հանձնաժողով ներկայացնելու ենթակա` քվեարկության օրը կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկվելու մասին լիազոր մարմնի տեղեկանքի ձեւը սահմանում է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը: Քվեարկության օրը կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկվելու մասին լիազոր մարմնի տեղեկանքի հիման վրա ընտրողների ցուցակում լրացում կատարում է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրը` սույն օրենսգրքի 15-րդ հոդվածով սահմանված կարգով? լրացուցիչ ցուցակ կազմելու միջոցով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 23-րդ հոդվածի վերնագրում եւ 1-ին մասում «Քաղաքական, հայեցողական, քաղաքացիական պաշտոններ զբաղեցնող, պետական կամ համայնքային ծառայող» բառերը փոխարինել «Հանրային ծառայող» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 31-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Մինչեւ հավատարմագրվելու համար դիմում ներկայացնելը Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված հասարակական կազմակերպությունները պարտավոր են ընդունել իրենց դիտորդների վարքագծի կանոններ, որոնք պետք է համապատասխանեն ընտրությունների դիտարկման միջազգային սկզբունքներին եւ սույն օրենսգրքի կանոնակարգումներին:
Սույն մասում նշված հասարակական կազմակերպություններն իրենց դիտորդների համար կազմակերպում եւ անցկացնում են ընտրական օրենսդրության ու կազմակերպության դիտորդների վարքագծի կանոնների ուսուցում:
Հավատարմագրվելու դիմումը պետք է նշում պարունակի կազմակերպության դիտորդների վարքագծի կանոնների ընդունման  եւ ուսուցման մասին:».
2) 4-րդ մասը «որոշման պահանջներին» բառերից հետո լրացնել «, կամ  դիմումը չի պարունակում նշում կազմակերպության դիտորդների վարքագծի կանոնների ընդունման կամ ուսուցման մասին» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 32-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը հանել.
2) 4-րդ մասի վերջին նախադասությունը հանել.
3) 5-րդ մասը «31-րդ հոդվածի 5-րդ մասով» բառերից հետո լրացնել «, 8-րդ մասով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի 5-րդ մասում`
1) առաջին նախադասության «եւ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված դիտորդական առաքելություն իրականացնելու ցանկություն ունեցող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների» բառերը հանել.
2) երկրորդ նախադասության «, հասարակական կազմակերպությունների» բառերը հանել:
Հոդված 6. Օրենսգրքի  46-րդ  հոդվածի  8-րդ  մասի  առաջին նախադասությունը «անձինք» բառից հետո լրացնել «, մասնագետը» բառով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի  48-րդ  հոդվածի  4-րդ  մասի  երկրորդ պարբերությունում, ինչպես նաեւ 14-րդ մասում «9.00-ից մինչեւ ժամը 9.30-ը» բառերը փոխարինել «9.00-ից մինչեւ ժամը 11.00-ն» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 50-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի վերջին պարբերությունում «9.00-ից մինչեւ ժամը 9.30-ը» բառերը փոխարինել «9.00-ից մինչեւ ժամը 11.00-ն» բառերով.
2) 6-րդ մասի «վերջնաժամկետի օրը` ժամը 12.00-ից» բառերը փոխարինել «վերջնաժամկետի օրը` ժամը 14.00-ից» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 21-րդ կետի «կամ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու» բառերը հանել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 66-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի առաջին նախադասությունը «լիազոր մարմնի կողմից,» բառերից հետո լրացնել «քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող ընտրողի անձը հաստատող փաստաթուղթը,» բառերով.
2) 2-րդ մասի վեցերորդ պարբերության «երբ ընտրողն ունի» բառերը փոխարինել «երբ տեխնիկական սարքավորումում առկա տեղեկություններից պարզվում է, որ ընտրողն ունի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետում`
1) առաջին պարբերությունը առաջին նախադասությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Տեղեկանքը պետք է պարունակի նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց գրանցման ժամանակ չի հաջողվել ճանաչել մատնահետքը, եւ գրանցումն իրականացվել է միայն անձը հաստատող փաստաթղթի հիման վրա:»:
2) երկրորդ պարբերության երկրորդ նախադասությունը «լուսանկարելու այն» բառերից հետո լրացնել «, որից հետո տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահը տեղեկանքն ստորագրում է եւ կնքում հանձնաժողովի կնիքով» բառերով.
3) երրորդ պարբերությունը «Վստահված անձանց» բառերից հետո լրացնել «դիտորդներին, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին» բառերով, իսկ նույն պարբերության «ընդհանուր 20 րոպե» բառերը փոխարինել «ընդհանուր 30 րոպե» բառերով.
4) չորրորդ պարբերության «9.00-ից մինչեւ ժամը 9.30-ը» բառերը փոխարինել «9.00-ից մինչեւ ժամը 11.00-ն» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 83-րդ հոդվածի 9-րդ մասում`
1) «այդ ընտրական տարածքի յուրաքանչյուր 15 000 ընտրողի հաշվարկով» բառերը փոխարինել «ըստ ընտրողների ռեգիստրի այդ ընտրական տարածքում ընդգրկված յուրաքանչյուր 15 000 քաղաքացու հաշվարկով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Նշված թիվը յուրաքանչյուր ընտրական տարածքի համար հաշվարկվում է` հիմք ընդունելով ընտրողների ռեգիստրի թիվը:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 3-րդ մասը 6-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն մասում նշված ընտրողների թիվը յուրաքանչյուր համայնքի համար հաշվարկվում է` հիմք ընդունելով ընտրողների ռեգիստրի թիվը:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն կետում նշված ընտրողների թիվը յուրաքանչյուր համայնքի համար հաշվարկվում է` հիմք ընդունելով ընտրողների ռեգիստրի թիվը:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 115-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածում նշված ընտրողների թիվը յուրաքանչյուր համայնքի համար հաշվարկվում է` հիմք ընդունելով ընտրողների ռեգիստրի թիվը:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 144-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը «համապատասխան» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամի ընտրությունների ժամանակ ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքը սահմանող դրույթների, որը կարգավորվում է սույն օրենսգրքով սահմանված դրույթներին համապատասխան» բառերով.
2) 3-րդ մասը երկրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Մինչեւ 2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ը Գյումրու, Վանաձորի ավագանիների, ինչպես նաեւ համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամի ընտրությունների ժամանակ ընտրողների ցուցակները կազմվում են 2011 թվականի մայիսի 26-ի Ընտրական օրենսգրքի` ընտրողների ցուցակներին ներկայացվող պահանջներին համապատասխան, որոնցում ընդգրկվում են սույն օրենսգրքով սահմանված` տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք:
Գյումրու, Վանաձորի ավագանիների, համայնքի ղեկավարի եւ ավագանու անդամների ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունների հավատարմագրումն իրականացվում է 2011 թվականի մայիսի 26-ի Ընտրական օրենսգրքի դրույթներին համապատասխան: Դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների դիտորդներից որակավորման վկայականներ չեն պահանջվում, իսկ սույն օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված պահանջը գործում է 2017 թվականի հունվարի 1-ից:».

Статья 1. Часть 2 статьи 14 Избирательного кодекса Республики Армения от 25 мая 2016 года (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
“2. Право подавать в уполномоченный орган заявление  о своем  включении в дополнительный список избирателей, составляемый в день голосования, в течение 5 дней, предшествующих дню голосования, а также в день голосования – до завершения голосования, имеют лица, которые:
1) состоят на учете по адресу, включенному в описание соответствующего избирательного участка, однако оказались вне списка избирателей этого избирательного участка;
2) подали в уполномоченный орган заявление о временном включении в список избирателей соответствующего избирательного участка в порядке и сроки, установленные настоящим Кодексом, их заявление не отклонено, однако они не включены  в соответствующий список.
Постановления по заявлениям о включении в списки избирателей выносятся в такие сроки, чтобы избиратель имел возможность участия в голосовании. В случае вынесения постановления о включении в дополнительный список избирателей, составляемый в день голосования, уполномоченный орган предоставляет справку.
Форма подлежащей представлению участковой избирательной комиссии справки уполномоченного органа о включении в дополнительный список избирателей, составляемый в день голосования,  устанавливается Центральной избирательной комиссией. Дополнение в список избирателей на основании справки уполномоченного органа о включении в дополнительный список избирателей, составляемый в день голосования, вносит участковая избирательная комиссия в день голосования посредством составления дополнительного списка в порядке, установленном статьей 15 настоящего Кодекса.”.
Статья 2. В заглавии и части 1 статьи 23 Кодекса слова “политические, дискреционные, гражданские должности, являющихся государственными или муниципальными служащими” заменить словами “публичными служащими”.
Статья 3. В статье 31 Кодекса:
1) часть 2 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“До подачи заявления об аккредитации зарегистрированные в Республике Армения общественные организации обязаны принять правила поведения  своих наблюдателей, которые должны соответствовать международным принципам наблюдения за выборами и регулированию настоящего Кодекса.
Указанные в настоящей части общественные организации организуют и проводят для своих наблюдателей обучение по законодательству и правилам поведения наблюдателей организации.
Заявление об аккредитации должно содержать указание относительно принятия правил поведения и обучения наблюдателей организации.”;
2) часть 4 в конце дополнить словами “, или заявление не содержит указание относительно принятия правил поведения и обучения наблюдателей организации”.
Статья 4. В статье 32 Кодекса:
1) исключить абзац второй пункта 1 части 1;
2) исключить последнее предложение части 4;
3) часть 5 после слов “частью 5” дополнить словами “, частью 8”.
Статья 5. В части 5 статьи 41 Кодекса:
1) в первом предложении исключить слова “и представителей зарегистрированных в Республике Армения общественных организаций, желающих осуществлять наблюдательную миссию”;
2) во втором предложении исключит слова “, общественными организациями”.
Статья 6. Первое предложение части 8 статьи 46 Кодекса после слова “лица” дополнить словом “, специалист”.
Статья 7. В абзаце втором части 4, а также части 14 статьи 48 Кодекса слова “с 9.00 до 9.30 часов” заменить словами “с 9.00 до 11.00 часов”.
Статья 8. В статье 50 Кодекса:
1) в последнем абзаце части 1 слова “с 9.00 до 9.30 часов” заменить словами “с 9.00 до 11.00 часов”;
2) в части 6 слова “для приема заявлений о пересчете, - с 12.00 часов” заменить словами “для приема заявлений о пересчете, - с 14.00 часов”.
Статья 9. В пункте 21 части 2 статьи 51 Кодекса исключить слова “или на осуществление наблюдательной миссии”.
Статья 10. В статье 66 Кодекса:
1) первое предложение части 1 после слов “выданные уполномоченным органом временные документы, заменяющие идентификационную карту или биометрический паспорт,” дополнить словами “документы, удостоверяющие личность избирателя, находящегося в уголовно-исправительном учреждении,”;
2) абзац шестой части 2 после слова “когда” дополнить словами “из сведений, имеющихся в техническом оборудовании, выясняется, что”.
Статья 11. В пункте 3 части 2 статьи 68 Кодекса:
1) абзац первый после первого предложения дополнить новым предложением следующего содержания: “Справка должна содержать указание относительно тех избирателей, при регистрации которых не удалось опознать отпечаток пальца, и их регистрации осуществлена только на основании документа, удостоверяющего личность.”;
2) второе предложение абзаца второго после слов “сфотографировать ее” дополнить словами “, после чего председатель участковой избирательной комиссии подписывает справку и заверяет ее печатью комиссии”;
3) абзац третий после слов “Доверенным лицам” дополнить словами “, наблюдателям, представителям средств массовой информации”, а слова “20 минут” в том же абзаце заменить словами “30 минут”;
4) в абзаце червертом слова “с 9.00 до 9.30 часов” заменить словами “с 9.00 до 11.00 часов”.
Статья 12. В части 9 статьи 83 Кодекса:
1) слова “из расчета на каждые 15000 избирателей этого избирательного округа” заменить словами “из расчета на каждые 15000 граждан, включенных в этот избирательный округ согласно регистру избирателей”;
2) часть дополнить новым предложением следующего содержания: “Указанное число для каждого избирательного округа исчисляется принимая за основу число в регистре избирателей.”.
Статья 13. Часть 3 статьи 105 Кодекса после пункта 6 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Указанное в настоящей части число избирателей для каждого муниципалитета исчисляется принимая за основу число в регистре избирателей.”.
Статья 14. Пункт 1 части 3 статьи 108 Кодекса  дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Указанное в настоящем пункте число избирателей для каждого муниципалитета исчисляется принимая за основу число в регистре избирателей.”.
Статья 15. Статью 115 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Указанное в настоящей статье число избирателей для каждого муниципалитета исчисляется принимая за основу число в регистре избирателей.”.
Статья 16. В статье 144 Кодекса:
1) часть 3 после слов “Избирательным кодексом Республики Армения от 26 мая 2011 года” дополнить словами “, за исключением положений, устанавливающих во время выборов главы муниципалитета и члена муниципального совета избирательное право и право на избрание, которые регулируются в соответствии с положениями, установленными настоящим Кодексом”;
2) часть 3 после абзаца второго дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“До 1 сентября 2017 года во время выборов в муниципальные советы Гюмри, Ванадзора, а также главы муниципалитета и члена муниципального совета списки избирателей составляются в соответствии с требованиями, предъявляемыми к спискам избирателей Избирательным кодексом Республики Армения от 26 мая 2011 года, в списки избирателей включаются установленные настоящим Кодексом лица, обладающие избирательным правом во время выборов в органы местного самоуправления.
Аккредитация общественных организаций, осуществляющих наблюдательную миссию на выборах в муниципальные советы Гюмри, Ванадзора, главы муниципалитета и членов муниципального совета, осуществляется в соответствии с проложениями Избирательного кодекса Республики Армения от 26 мая 2011 года. Квалификационные свидетельства от наблюдателей общественных организаций, осуществляющих наблюдательную миссию, не требуются, а требование, установленное частью 8 статьи 31 настоящего Кодекса, действуют с 1 января 2017 года.”;