Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին
«ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 5-ի ՀՕ-258-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) փրկարար ծառայության ստորաբաժանումների համալրում, լիակատար մարտական պատրաստականության փոխադրում եւ «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված միջոցառումների իրականացում.»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «արդարադատության եւ այլ պետական լիազոր մարմինների, Հայաստանի փրկարար ծառայության ուժերն ու միջոցները» բառերը փոխարինել «արդարադատության, քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների ու այլ պետական լիազոր մարմինների ուժերն ու միջոցները» բառերով.
2) 2-րդ մասի «արդարադատության պետական լիազոր մարմինների, Հայաստանի փրկարար ծառայության ուժերն ու միջոցները կիրառվում են հետեւյալ միջոցառումների իրականացման նպատակով» բառերը փոխարինել «արդարադատության, քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների բնագավառների պետական լիազոր մարմինների ուժերն ու միջոցները կիրառվում են հետեւյալ միջոցառումների իրականացման նպատակով» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի «գ» կետում «կիրառման կարգն ու նրանց խնդիրները» բառերը փոխարինել «, քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների լիազոր պետական մարմնի ուժերի կիրառման կարգն ու նրանց խնդիրները» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 11-րդ հոդվածի «դ» կետը «զորքերի» բառից հետո լրացնել «, քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների լիազոր պետական մարմնի ուժերի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածի «ա» կետը «զորքերի» բառից հետո լրացնել «, քաղաքացիական պաշտպանության եւ արտակարգ իրավիճակների լիազոր պետական մարմնի ուժերի» բառերով:

Правовой режим военного положения
Статья 1. Пункт “б” части 1 статьи 8 Закона Республики Армения “О правовом режиме военного положения” от 5 декабря 2006 года ЗР-258-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“б) укомплектование, приведение в полную боевую готовность подразделений спасательной службы и осуществление мероприятий, установленных Законом Республики Армения “О гражданской обороне”;”.
1) в части 1 слова “юстиции и других уполномоченных государственных органов Республики Армения, спасательной службы Армении” заменить словами “юстиции, по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям и других уполномоченных государственных органов”;
2) в части 2 слова “обороны, национальной безопасности, полиции, юстиции Республики Армения, спасательной службы Армении применяются в целях осуществления следующих мер” заменить словами “в областях обороны, национальной безопасности, полиции, юстиции, гражданской обороны и  чрезвычайных ситуаций применяются в целях осуществления следующих мер”.
Статья 3. Пункт “в” статьи 10 Закона после слов “и других войск,” дополнить словами “сил уполномоченного государственного органа по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям”.
Статья 4. Пункт “г” статьи 11 Закона после слов “и других войск” дополнить словами “, сил уполномоченного государственного органа гражданской обороны и по чрезвычайным ситуациям”.
Статья 5. Пункт “а” статьи 12 Закона после слов “и других войск” дополнить словами “, сил уполномоченного государственного органа по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям”.