Ընդունվել է 07.05.2015
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 38.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 38.1. Հաշտարարության արդյունքում հաշտության համաձայնություն կնքելու հիմքով դատարան վճարված պետական տուրքի վերադարձը
Այն դեպքում, երբ հաշտարարությունը նշանակված է դատարանի կողմից, եւ կողմերը դատարանի կողմից հաշտարարության համար սահմանված ժամկետում կնքում են հաշտության համաձայնություն, վճարված պետական տուրքը վերադարձվում է պետական տուրք վճարած կողմին հետեւյալ չափաբաժիններով.

Статья 1. Закон Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 дополнить статьей 38.1 следующего содержания:
“Статья 38.1. Возврат государственной пошлины, уплаченной в суд на основании заключения мирового соглашения в результате примирения
В случае, если примирение назначено судом и стороны заключают мировое соглашение в срок, установленный судом для примирения, уплаченная государственная пошлина возвращается стороне, уплатившей государственную пошлину, в следующих пропорциях:
а) 50 процентов, если примирение назначено судом первой инстанции;
б) 40 процентов, если примирение назначено судом апелляционной инстанции.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу через три месяца после дня его официального опубликования.