ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ «ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՏԵՍՉՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՆ ՈՒԺԸ ԿՈՐՑՐԱԾ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 34-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետում «աշխատանքի պետական տեսուչը» բառերը փոխարինել «աշխատանքի անվտանգության ապահովման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի ծառայողը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 119-րդ հոդվածում «աշխատանքի պետական տեսուչի» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել համապատասխանաբար «աշխատողների ներկայացուցչական մարմնի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 250-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «աշխատանքի պետական տեսչությանը» բառերը փոխարինել «աշխատանքի անվտանգության ապահովման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնին» բառերով, իսկ «Աշխատանքի պետական տեսուչը» բառերը` համապատասխան հոլովաձեւերով, համապատասխանաբար «Աշխատանքի անվտանգության ապահովման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի ղեկավարը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 260-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «աշխատանքի պետական տեսչությանը» բառերը փոխարինել «աշխատանքի անվտանգության ապահովման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնին» բառերով:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Աշխատանքի պետական տեսչության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի մարտի 24-ի ՀՕ-77-Ն օրենքը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И ПРИЗНАНИИ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ИНСПЕКЦИИ ПО ТРУДУ” УТРАТИВШИМ СИЛУ
Статья 1. Статью 34 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года (далее – Кодекс) признать утратившей силу.
Статья 2. В пункте 8 части 1 статьи 109 Кодекса слова “государственный инспектор по труду” заменить словами “служащий уполномоченного органа Правительства Республики Армения по вопросам обеспечения безопасности труда”.
Статья 3. В статье 119 Кодекса слова “государственного инспектора труда” в соответствующих падежных формах заменить словами “представительного органа работников” в соответствующих падежных формах.
Статья 4. В части 3 статьи 250 Кодекса слова “государственную инспекцию труда” заменить словами “уполномоченный орган Правительства Республики Армения по вопросам обеспечения безопасности труда”, а слова “Государственный инспектор труда”в соответствующих падежных формах -словами “Руководитель уполномоченного органа Правительства Республики Армения по вопросам безопасности труда” в соответствующих падежных формах.
Статья 5. В части 2 статьи 260 Кодекса слова “государственную инспекцию труда” заменить словами “уполномоченный орган Правительства Республики Армения по вопросам безопасности труда”.
2. С момента вступления настоящего Закона в силу признать утратившим силу Закон Республики Армения “О государственной инспекции труда” от 24 марта 2005 года, ЗР-77-Н.