«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ՀՕ-9-Ն օրենքը (այսուհետ` Օրենք) լրացնել 9.1-ին եւ 9.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 9.1. Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգը եւ միասնական էլեկտրոնային գրանցամատյանը
1. Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործում է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, որը հասանելի է ՔԿԱԳ մարմիններին համացանցի միջոցով:
2. ՔԿԱԳ մարմինները սույն օրենքով նախատեսված բոլոր քաղաքացիական կացության ակտերը, ինչպես նաեւ գրանցումից հետո տրամադրվող բոլոր վկայականները պատրաստում են բացառապես էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջոցով:
3. Միասնական էլեկտրոնային գրանցամատյանը պաշտոնական էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որտեղ էլեկտրոնային եղանակով գրառվում եւ պահպանվում են սույն օրենքի համաձայն կատարվող բոլոր ակտային գրանցումներում գրանցման ենթակա՝ սույն օրենքով նախատեսված բոլոր տեղեկությունները, ինչպես նաեւ գրանցման համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթերի, տրամադրվող վկայականների եւ քաղաքացիական կացության ակտերի էլեկտրոնային պատճենները:
Հոդված 9.2. Քաղաքացիական կացության ակտերի համար դիմելը
Սույն օրենքով նախատեսված՝ ՔԿԱԳ մարմիններ դիմում ներկայացնելու պահանջը համարվում է կատարված, երբ դիմող անձը ՔԿԱԳ մարմնի աշխատակցին է տրամադրում դիմումը պատրաստելու համար անհրաժեշտ ամբողջ տեղեկատվությունը եւ ստորագրում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջոցով պատրաստված դիմումը:»:
Հոդված 2. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ին:
2. Մինչեւ 2018 թվականի հունվարի 1-ը էլեկտրոնային համակարգով փաստաթղթեր պատրաստելու տեխնիկական անհնարինության, ինչպես նաեւ գրանցումները միասնական էլեկտրոնային համակարգի միջոցով կատարելու տեխնիկական անհնարինության դեպքում ՔԿԱԳ մարմինը գրանցումը կատարում է թղթային տարբերակով եւ գրանցման տվյալները մուտքագրում է էլեկտրոնային կառավարման համակարգ ոչ ուշ, քան համապատասխան գրանցումը կատարելուց հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ АКТАХ ГРАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ”
Статья 1. Закон Республики Армения “Об актах гражданского состояния” от 8 декабря 2004 года, ЗР–9–Н (далее – Закон) дополнить статьями 9.1 и 9.2:
“Статья 9.1 Единая электронная система управления регистрацией актов  гражданского состояния и единый электронный регистрационный журнал
1. В Министерстве юстиции Республики Армения действует единая электронная система управления регистрацией актов гражданского состояния, которая доступна органам ЗАГСа при посредстве глобальной сети.
2. Органы ЗАГСа  изготавливают все предусмотренные настоящим Законом акты гражданского состояния, а также все свидетельства, предоставляемые после регистрации,  исключительно посредством системы электронного управления.
3. Единый электронный регистрационный журнал является официальным электронным документом, в котором электронным способом фиксируются и сохраняются электронные копии всех предусмотренных настоящим Законом сведений, а также являющихся основанием для регистрации документов, выдаваемых свидетельств и актов гражданского состояния, которые подлежат регистрации во всех производимых согласно настоящему Закону актовых записях.
Статья 9.2.  Обращение за актами гражданского состояния
Предусмотренное настоящим Законом требование подачи заявления в органы ЗАГСа считается выполненным, когда лицо-заявитель предоставляет сотруднику органа ЗАГСа всю необходимую для подготовки заявления информацию и подписывает заявление, изготовленное при помощи системы электронного управления.”.
Статья 2. Переходные и заключительные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу 30 сентября 2014 года.
2. При отсутствии технической возможности изготовления документов  посредством электронной системы, а также отсутствии  технической возможности произведения регистрации посредством единой электронной системы до 1 января 2018 года орган ЗАГС-а производит регистрацию в бумажном варианте и вводит данные регистрации в систему электронного управления не позднее чем в течение одной недели после произведения соответствующей регистрации.