«ՀԱՎԱՏԱՐՄԱԳՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հավատարմագրման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2012 թվականի փետրվարի 8-ի ՀՕ-20-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին կետով.
«5.1) հաստատում է հավատարմագրման ազգային մարմնի եւ համապատասխանության գնահատման մարմնի միջեւ կնքված պայմանագրի հիման վրա հավատարմագրման ազգային մարմնի կողմից կատարված հավատարմագրման ծառայությունների, գնահատումների համար համապատասխանության գնահատման մարմնի կողմից իրականացվող վճարման, ինչպես նաեւ համապատասխանության գնահատման մարմնի եւ սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված համապատասխանության գնահատման մարմնի տարեկան անդամավճարի վճարման չափը եւ կարգը.»:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով միակողմանի ճանաչում է միջազգային ճանաչում ունեցող օտարերկրյա հավատարմագրման մարմիններին եւ հաստատում դրանց ցանկը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հավատարմագրման ազգային մարմինը Հայաստանի Հանրապետությունում համապատասխանության գնահատման մարմիններ հավատարմագրող միակ մարմինն է:»:
1) 1-ին մասի «շահագրգիռ 4 պետական կառավարման մարմինների» բառերը փոխարինել «4 շահագրգիռ պետական կառավարման մարմինների եւ (կամ) պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների» բառերով.
2) 3-րդ մասից հանել «Խորհրդի քարտուղարն է եւ» բառերը.
3) 8-րդ մասի 12-րդ եւ 13-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5 . Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) կազմակերպում է հավատարմագրման վերաբերյալ գիտաժողովներ, վերապատրաստման դասընթացներ եւ շնորհում համապատասխան վկայագրեր.»:
Հոդված 6. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Միջազգային ճանաչում ունեցող օտարերկրյա հավատարմագրման մարմինների միակողմանի ճանաչման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող, միջազգային ճանաչում ունեցող միակողմանի ճանաչված օտարերկրյա հավատարմագրման մարմինների կողմից հավատարմագրված համապատասխանության գնահատման մարմինները պետք է գրանցվեն հավատարմագրման ազգային մարմնում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 24-րդ հոդվածում`
1. «Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահին «Համապատասխանության գնահատման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-82-Ն եւ «Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի հոկտեմբերի 24-ի ՀՕ-204-Ն օրենքների համաձայն տրված հավատարմագրման վկայագրերը գործում են մինչեւ 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այն հավատարմագրման վկայագրերը, որոնց գործողության ժամկետը չի լրացել մինչեւ 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, գործում են մինչեւ դրանց գործողության ժամկետի ավարտը:».
«2. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո` մինչեւ 2016 թվականի մարտի 31-ը, համապատասխանության գնահատման յուրաքանչյուր մարմնի հավատարմագրումը մեկ անգամ կարող է իրականացվել վերապահումներով: Համապատասխանության գնահատման յուրաքանչյուր մարմնի վերապահումներով հավատարմագրումը հաստատվում է Խորհրդի որոշմամբ: Հավատարմագրման վկայագրում վերապահումների մասին կատարվում է համապատասխան նշում: Վերապահումով տրված հավատարմագրման վկայագիրը գործում է առավելագույնը մինչեւ 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Վերապահումները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հաստատված համապատասխանության գնահատման մարմինների հավատարամագրման կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ АККРЕДИТАЦИИ”
Статья 1. Часть 1 статьи 7 Закона Республики Армения “Об аккредитации” от 8 февраля 2012 года, ЗР-20-Н (далее - Закон) дополнить пунктом 5.1 следующего содержания:
“5.1) утверждает размер и порядок платежа, осуществляемого органом по оценке соответствия за выполненные Национальным органом по аккредитации услуги по аккредитации, оценки на основании договора, заключенного между Национальным органом по аккредитации и органом по оценке соответствия, а также выплаты годового членского взноса органом по оценке соответствия и указанным в части 3 статьи 13 настоящего Закона органом по оценке соответствия;”.
Статья 2. Пункт 5 части 1 статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
“5) в установленном Правительством Республики Армения порядке признает в одностороннем порядке иностранные органы по аккредитации, имеющие международное признание, и утверждает их перечень;”.
Статья 3. Часть 3 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Национальный орган по аккредитации является в Республике Армения единственным органом, аккредитующим органы по оценке соответствия.”.
1) в части 1 слова “4-х заинтересованных органов государственного управления” заменить словами “4-х заинтересованных органов государственного управления и (или) государственных некоммерческих организаций”;
2) в части 3 исключить слова “является секретарем Совета и”;
3) пункты 12 и 13 части 8 признать утратившими силу.
Статья 5. Пункт 4 части 1 статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
“4) организует научные конференции по аккредитации, курсы по переподготовке и выдает соответствующие свидетельства;”.
Статья 6. Часть 3 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Порядок одностроннего признания иностранных органов по аккредитации, имеющих международное признание, устанавливается Правительством Республики Армения.
Действующие в Республике Армения органы по оценке соответствия, аккредитованные одностронне признанными иностранными органами по аккредитации, имеющими международное признание, должны быть зарегистрированы в Национальном органе по аккредитации в порядке, установленном органом государственного управления, уполномоченном Правительством Республики Армения.”.
“1. На момент вступления в силу настоящего Закона аккредитационные свидетельства, выданные согласно Закону Республики Армения “Об оценке соответствия” от 26 мая 2004 года, ЗР-82-Н и Закону Республики Армения “О государственном регулировании технической безопасности” от 24 октября 2005 года, ЗР-204-Н действуют до 31 декабря 2013 года. Аккредитационные свидетельства, срок действия которых не истек до 31 декабря 2013 года, действуют до истечения срока их действия.”;
2) статью дополнить частью 2 слежующего содержания:
“2. После вступления настоящего Закона в силу аккредитация каждого органа по оценке соответствия до 31 марта 2016 года один раз может осуществляться с оговорками. Аккредитация каждого органа по оценке соответствия с оговорками утверждается решением Совета. В аккредитационном свидетельстве производится соответствующая отметка об оговорках. Выданное с оговоркой аккредитационное свидетельство действует максимум до 31 декабря 2016 года.
Оговорки устанавливаются в порядке, утвержденном Правительством Республики Армения для аккредитации органов по оценке соответствия.”.