Ընդունվել է 28.11.2011
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի  ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ժբ» կետը «19.2» թվից հետո լրացնել «, 19.4» թվով:
Հոդված 2.   Օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի 17-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 19.4-րդ հոդվածով.
«Հոդված 19.4.  Պետական սեփականություն հանդիսացող ընդերքի եւ օգտակար հանածոների օգտագործման (շահագործման) թույլտվության  տրամադրման  համար պետական տուրքի դրույքաչափերը
1) ազնիվ, գունավոր եւ հազվագյուտ մետաղների յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման  համար` տարեկան բազային տուրքի
10000-ապատիկի չափով
2) վառելիքաէներգետիկ հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման  համար` տարեկան բազային տուրքի
50-ապատիկի չափով
3) շինանյութերի արտադրության հումքի, այդ թվում` երեսպատման, շինարարական քարերի, լցանյութերի եւ բալաստային հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման համար` տարեկան բազային տուրքի
500-ապատիկի չափով
4) գունագեղ քարերի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման  համար` տարեկան բազային տուրքի
5) մետաղագործական, քիմիական, թեթեւ եւ արդյունաբերության այլ ճյուղերի հումքի յուրաքանչյուր հանքավայրի օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման  համար` տարեկան բազային տուրքի
6) հանքային ջրերի յուրաքանչյուր հանքավայրի կամ հանքահորի`
- արդյունաբերական (շշալցման) նպատակով օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման համար` տարեկան բազային տուրքի
5000-ապատիկի չափով
- արդյունաբերական (ածխաթթու գազ ստանալու) նպատակով օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման համար` տարեկան բազային տուրքի
-բուժական (ռեկրեացիոն) նպատակներով օգտագործման (շահագործման) թույլտվության տրամադրման համար` տարեկան բազային տուրքի

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Пункт “м” части 1 статьи 7 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 (далее – Закон) после цифр “19.2” дополнить цифрами “, 19.4”.
Статья 2. Пункт 17 части 1 статьи 19 Закона признать утратившим силу.
Статья 3. Закон дополнить статьей 19.4 следующего содержания:
Статья 19.4 Ставки государственной пошлины за предоставление
разрешения на использование (эксплуатацию) недр и
полезных ископаемых, являющихся государственной
собственностью
1) за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) каждого месторождения благородных, цветных и редких металлов - ежегодно
в 10000-кратном размере базовой пошлины
2) за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) каждого месторождения топливно-энергетического сырья- ежегодно
3) за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) каждого месторождения сырья для производства стройматериалов, в том числе облицовочного сырья, строительных камней, наполнителей и балластного сырья- ежегодно
4) за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) каждого месторождения декоративных камней - ежегодно
5) за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) каждого месторождения сырья для металлургической, химической, легкой и других отраслей промышленности - ежегодно
6) за каждое месторождение или каждый шахтный колодец минеральных вод:
- за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) в промышленных целях (бутилирование) - ежегодно
в 5000-кратном размере базовой пошлины
- за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) в промышленных целях (в целях получения углекислого газа) - ежегодно
- за предоставление разрешения на использование (эксплуатацию) в лечебных (рекреационных) целях - ежегодно