ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի   299-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Սույն հոդվածի 3-րդ կետի 1-ին ենթակետով սահմանված նոտարական վավերացման պահանջը չի տարածվում սույն օրենսգրքի 204.1, 211, 225, 263, 562, 572, 595, 610, 654, 662, 678, 686 կամ 959 հոդվածներով նախատեսված, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի միավորման կամ բաժանման մասին պայմանագրերի վրա, եթե դրանց բոլոր պայմանները շարադրված են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած օրինակելի պայմանագրերի պայմաններին համապատասխան, չեն պարունակում այլ պայմաններ եւ այդ պայմանագրերում կողմերի ստորագրությունների իսկությունը ճանաչվել է գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին օրենքով սահմանված կարգով:
Սույն կետով նախատեսված պայմանագրերի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած օրինակելի պայմանագրերի պայմանների համապատասխանությունը հաստատվում է գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին օրենքով սահմանված կարգով:ե:
Հոդված 2. Սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակումից հետո` մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 204.1-ին, 211-րդ, 225-րդ, 263-րդ, 562-րդ, 572-րդ, 595-րդ, 610-րդ, 654-րդ, 662-րդ, 678-րդ, 686-րդ կամ 959-րդ հոդվածներով նախատեսված, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի միավորման կամ բաժանման մասին պայմանագրերի օրինակելի ձեւերը, որոնք կիրառության մեջ են դրվում 2012 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. Статью 299 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4. Требование нотариального удостоверения, установленное подпунктом 1 пункта 3 настоящей статьи, не распространяется на договоры, предусмотренные статьями 204.1, 211, 225, 263, 562, 572, 595, 610, 654, 662, 678, 686 или 959 настоящего Кодекса, а также на договоры об объединении или разъединении недвижимого имущества, если все их условия изложены в соответствии с условиями утвержденных Правительством Республики Армения примерных договоров, не содержат другие условия и подлинность подписей сторон в этих договорах признана в порядке, установленном законом о государственной регистрации прав на имущество.
Соответствие условий предусмотренных настоящим пунктом договоров и утвержденных Правительством Республики Армения примерных договоров утверждается в порядке, установленном законом о государственной регистрации прав на имущество.
Статья 2. После официального опубликования настоящего Закона, до вступления настоящего Закона в силу Правительство Республики Армения утверждает примерные формы договоров, предусмотренных статьями 204.1, 211, 225, 263, 562, 572, 595, 610, 654, 662, 678, 686 или 959 настоящего Кодекса, а также договоров об объединении или разъединении недвижимого имущества, которые применяются с 1 января 2012 года.