«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 oրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Հայաuտանի Հանրապետությունում հանրակրթական եւ մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաuտատություններում սովորող կամ որպես մանկավարժ, դասախոս աշխատող օտարերկրյա անձի ծնողներին, ամուսնուն, զավակին, քրոջը կամ եղբորը Հայաստանի Հանրապետությունում կացության ժամանակավոր կարգավիճակ եւ կացության  քարտ տալու, կացության ժամանակավոր կարգավիճակի ժամկետը երկարաձգելու, ինչպես նաեւ հաշվառելու համար պետական տուրքը նվազեցվում է 60 տոկոսի չափով: Սույն մասով նախատեսված արտոնությունից օգտվելու համար պահանջվող` Հայաստանի Հանրապետությունում սովորող կամ որպես մանկավարժ, դասախոս աշխատող օտարերկրյա անձանց ծնող, ամուսին, զավակ, քույր կամ եղբայր հանդիսանալու փաստը հավաստող փաստաթղթերի ցանկը սահմանվում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:

Статья 1. Статью 26 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Государственная пошлина за предоставление временного статуса пребывания и выдачу карты пребывания родителям, супругу, ребенку, сестре или брату иностранного лица, обучающегося или работающего в качестве педагога, преподавателя в учебных заведениях, осуществляющих общеобразовательные и специальные образовательные программы в Республике Армения, за продление срока временного статуса пребывания, а также за их учет уменьшается на  60 процентов. Перечень требуемых для пользования предусмотренными настоящей частью льготами документов, удостоверяющих факт, что лицо является родителем, супругом, ребенком, сестрой или братом иностранных лиц, обучающихся или работающих в качестве педагога, преподавателя в Республике Армения, устанавливается постановлением Правительства Республики Армения.”.