«ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2008 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀO-5-Ն oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում եւ 69-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետում «զանգվածային» բառը փոխարինել «հանրային» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 65-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում «ժողովների, հանրահավաքների, երթերի, ցույցերի» բառերը փոխարինել «հավաքների» բառով, իսկ «այլ զանգվածային» բառերը` «հանրային» բառով:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 56.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 56.1. Համայնքի ղեկավարի գործառույթները հանրային միջոցառումների կանոնակարգման բնագավառում
1. Հանրային է հավաք չհամարվող այն միջոցառումը (տոնակատարություններ, մշակութային եւ մարզական միջոցառումներ եւ այլն), որը տեղի է ունենում բացօթյա վայրում (փողոց, մայթ, հրապարակ, այգի, պուրակ եւ այլն), կամ որին կարող են մասնակցել անձինք, որոնց շրջանակը անհատապես որոշված չէ հանրային միջոցառման կազմակերպչի կողմից:
2. Ծիսակատարությունների կազմակերպման եւ անցկացման կարգը սահմանվում է «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
3. Եթե ակնկալվում է, որ հանրային միջոցառման մասնակիցների թիվը գերազանցելու է երեք հարյուրը, ապա այդ հանրային միջոցառումն անցկացվում է համայնքի ղեկավարի տեղեկացմամբ: Տեղեկացումն իրականացնում է հանրային միջոցառման կազմակերպիչը հանրային միջոցառման անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 3 օր առաջ, կազմակերպչի նախընտրած հետեւյալ եղանակներից որեւէ մեկով` անձամբ, հեռախոսով կամ փոստի միջոցով:
4. Եթե ակնկալվում է, որ հանրային միջոցառման մասնակիցների թիվը չի գերազանցելու երեք հարյուրը, ապա տեղեկացում չի պահանջվում, սակայն հանրային միջոցառման կազմակերպիչը հանրային միջոցառման անվտանգությունն ու բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով կարող է հանրային միջոցառման անցկացման մասին տեղեկացնել համայնքի ղեկավարին:
5. Տեղեկացումը պետք է ներառի հետեւյալ տեղեկությունները.
1)  հանրային միջոցառման վայրը,
2)  հանրային միջոցառման սկզբի եւ ավարտի մոտավոր ժամանակը,
3) մասնակիցների սպասվող թիվը,
4) հանրային միջոցառման անցկացման համար օգտագործվելիք առարկաները կամ տեխնիկական միջոցները,
5) հանրային միջոցառման կազմակերպչի անունը, ազգանունը եւ առկայության դեպքում` հեռախոսահամարները։
6. Համայնքի ղեկավարը հանրային միջոցառումն անցկացնելու մասին տեղեկացումը քննարկում է հանրային միջոցառման մասին տեղեկացումը ստանալու պահից 24 ժամվա ընթացքում: Եթե պատասխանի ժամկետի վերջին օրը ոչ աշխատանքային օր է, ապա պատասխանը ներկայացվում է դրան հաջորդող աշխատանքային օրը:
7. Եթե համայնքի ղեկավարին ներկայացված տեղեկացումից կամ նրա տրամադրության տակ գտնվող այլ տեղեկություններից պարզ է դառնում, որ նախատեսված հանրային միջոցառման ժամանակը, վայրը կամ եղանակը անմիջականորեն կարող են հանգեցնել սույն հոդվածի 12-րդ մասում նշված վտանգների առաջացմանը, ապա լիազոր մարմինը հանրային միջոցառման անցկացման համար կարող է առաջադրել պայմաններ։ Դրանք կարող են վերաբերել բացառապես հանրային միջոցառման անցկացման ժամանակին, վայրին կամ եղանակին։
8. Պայմանների վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք բերվելու դեպքում դրանք արձանագրվում են եւ կցվում գործին։ Պայմանների վերաբերյալ համաձայնություն ձեռք չբերվելու դեպքում լիազոր մարմինը որոշում է կայացնում հանրային միջոցառման ժամանակի, վայրի կամ եղանակի նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու մասին։
9. Հանրային միջոցառման անցկացման համար սահմանվող սահմանափակումները չեն կարող աղավաղել հանրային միջոցառման նպատակը կամ հանրային միջոցառման մասնակիցների տարածքային մեկուսացման, ինչպես նաեւ հանրային միջոցառման անցկացման ժամանակի փոփոխության միջոցով էականորեն նվազեցնել դրա պոտենցիալ ներգործությունը կազմակերպիչների նախընտրած հանրային լսարանի վրա կամ որեւէ այլ ձեւով հանգեցնել հանրային միջոցառման փաստացի արգելմանը։
10. Այլ վայր առաջարկվելու դեպքում մասնավորապես պետք է ապահովվի տեղեկացման մեջ նշված՝ մաuնակիցների սպասվող թվով մաuնակցության հնարավորությունը, չպետք է առաջարկվեն կազմակերպիչների ընտրած համայնքի տարածքից դուրu վայրեր, իսկ առաջարկվող վայրը հնարավորինu պետք է մոտ լինի տեղեկացման մեջ նշված վայրին։
11. Հանրային միջոցառման մասին տեղեկացման մեջ հիշատակված ժամանակում եւ վայրում այլ հանրային միջոցառման անցկացումն ինքնին հիմք չէ հանրային միջոցառման նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու համար, եթե չկա դրանց մասնակիցների բախման անմիջական վտանգ։ Հակառակ դեպքում տեղեկացումն ավելի ուշ ներկայացրած հանրային միջոցառման հանդեպ կիրառվում են սույն հոդվածով սահմանված սահմանափակումները:
12. Եթե ներկայացվել են միեւնույն օրը միեւնույն վայրում հանրային հավաք եւ հանրային միջոցառում անցկացնելու դիմումներ, ապա նախապատվությունը տրվում է հանրային հավաքին:
13.   Եթե  միեւնույն օրը միեւնույն վայրում հանրային հավաք անցկացնելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացվել է ավելի ուշ, քան հանրային միջոցառում անցկացնելու վերաբերյալ դիմումը, նախապատվությունը տրվում է հանրային հավաքին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ`
1)  հանրային միջոցառումն ակնկալվող մասնակիցների թվով էականորեն գերազանցելու է հանրային հավաքի մասնակիցների թիվը, կամ
2) հանրային միջոցառումը նախօրոք պլանավորված է եղել, եւ դրա տեղափոխումն այլ վայր կառաջացնի անհամարժեք բարդություններ կամ ծախսեր, եւ հանրային հավաքի անցկացման համար հնարավոր է առաջարկվել այլընտրանքային վայր, որը չի հանգեցնի  հավաքի նպատակի աղավաղման  կամ հավաքի մասնակիցների տարածքային մեկուսացման, ինչպես նաեւ հավաքի անցկացման ժամանակի կամ վայրի փոփոխության միջոցով էականորեն չի նվազեցնի դրա պոտենցիալ ներգործությունը կազմակերպիչների նախընտրած հանրային լսարանի վրա կամ որեւէ այլ ձեւով չի հանգեցնի հավաքի փաստացի արգելմանը։
14. Համայնքի ղեկավարը կարող է արգելել հանրային միջոցառման անցկացումը, եթե դա անհրաժեշտ է`
1) անձանց կյանքի, առողջության կամ սեփականության պաշտպանության համար.
2) hանրության համար առաջացող էական անհարմարությունները կանխելու համար.
3) շրջակա միջավայրին անմիջականորեն սպառնացող էական վտանգը կանխելու համար:
15. Համայնքի ղեկավարը չի կարող արգելել հանրային միջոցառման անցկացումը, եթե միջոցառման անցկացման սահմանափակումների միջոցով հնարավոր է կանխել սույն հոդվածի 14-րդ մասում նշված վտանգները:
16. Եթե չեն առաջանում սույն հոդվածով սահմանված հանրային միջոցառումն արգելելու հիմքերը, ապա տեղեկացումը համարվում է ի գիտություն ընդունված: Տեղեկացումն ի գիտություն ընդունելու մասին համայնքի ղեկավարն անհապաղ տեղեկացնում է կազմակերպիչներին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոuտիկանությանը, ինչպեu նաեւ դրա մասին գրություն է փակցնում տեղական ինքնակառավարման մարմնի վարչական շենքում` բոլորի համար մատչելի ու տեuանելի տեղում։
17. Հանրային միջոցառման կազմակերպիչը`
1) որոշում է հանրային միջոցառման ընթացքը,
2) պարտավոր է ներկա լինել հանրային միջոցառմանը եւ հասանելի լինել ոստիկանության ներկայացուցչի համար,
3) հանրային միջոցառման ընթացքում պարտավոր է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել   հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքն ապահովելու համար, մասնավորապես հանրային միջոցառման մասնակիցների կողմից բռնի գործողությունները կանխելու, բռնությունից զերծ մնալու եւ ուժի կիրառմանը պատրաստ մասնակիցներից սահմանազատվելու կոչերի միջոցով,
4) իրավունք ունի դիմելու ոuտիկանության ծառայողներին` հանրային միջոցառման անցկացման վայրից հարկադիր դուրu բերելու այն անձանց, ովքեր կոպտորեն խախտում են հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքը,
5) պարտավոր է հավաքի մաuնակիցներին անմիջապեu տեղեկացնել հանրային միջոցառման բնականոն ընթացքն ապահովելու վերաբերյալ ոuտիկանության ծառայողների պահանջների մասին։»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ В ГОРОДЕ ЕРЕВАНЕ”
Статья 1. В пункте 1 части 2 статьи 61 и пункте 4 части 2 статьи 69 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении в городе Ереване” от 26 декабря 2008 года ЗР – 5-Н (далее – Закон) падежные формы слова “массовые” заменить соответствующими падежными формами слова “публичные”.
Статья 2. В пункте 4 части 1 статьи 65 Закона слова “собрания, митинги, шествия, демонстрации и другие массовые” заменить словами “собрания и публичные”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 56.1 следующего содержания:
Статья 56.1. Функции главы муниципалитета в сфере регламентирования публичных мероприятий
1. Публичным является не считающееся собранием мероприятие (празднества, культурные и спортивные мероприятия и прочие), которое проводится на открытом пространстве (улица, тротуар, площадь, парк, сквер и прочее), либо мероприятие, в котором могут участвовать лица, круг которых не персонифицирован организатором общественного мероприятия.
2. Порядок организации и проведения церемоний устанавливается в порядке, установленном статьей 7 Закона Республики Армения “О свободе совести и религиозных организациях”.
3. Если предполагается, что число участников публичного мероприятия превысит триста человек, то это публичное мероприятие проводится с уведомлением главы муниципалитета. Уведомление не позднее чем за 3 дня до проведения публичного мероприятия осуществляет организатор публичного мероприятия одним из следующих предпочитаемых организатором способов: лично, по телефону или почтой.
4. Если предполагается, что число участников публичного мероприятия не превысит триста человек, то уведомления не требуется, однако организатор публичного мероприятия в целях обеспечения безопасности и нормального хода публичного мероприятия может информировать главу муниципалитета о проведении публичного мероприятия.
5. Уведомление должно содержать следующие сведения:
1) место публичного мероприятия;
2) приблизительное время начала и окончания публичного мероприятия;
3) ожидаемое число участников;
4) используемые в ходе проведения публичного мероприятия предметы или технические средства;
5) имя, фамилию организатора публичного мероприятия и номера телефонов при их наличии.
6. Глава муниципалитета рассматривает уведомление о проведении публичного мероприятия в течение 24 часов с момента получения уведомления о проведении публичного мероприятия. Если последний день срока ответа является нерабочим днем, то ответ представляется на следующий за ним рабочий день.
7. Если из представленного главе муниципалитета уведомления либо из других имеющихся у него сведений становится ясно, что время, место или порядок предусмотренного публичного мероприятия могут непосредственно привести к возникновению угроз, предусмотренных частью 12 настоящей статьи, то уполномоченным органом могут быть выдвинуты условия к проведению публичного мероприятия. Они могут касаться исключительно времени, места или порядка проведения публичного мероприятия.
8. В случае достижения согласия относительно условий, они протоколируются и прилагаются к делу. В случае недостижения соглашения относительно условий уполномоченный орган выносит решение о применении ограничений к времени, месту или порядку публичного мероприятия.
9. Ограничения, устанавливаемые на проведение публичного мероприятия, не могут искажать цели публичного мероприятия или существенным образом уменьшать его потенциальное воздействие на предпочитаемую организаторами общественную аудиторию посредством территориальной изоляции участников публичного мероприятия, а также изменения времени проведения публичного мероприятия либо приводить к фактическому запрету публичного мероприятия каким-либо иным образом.
10. В случае предложения другого места, в частности, должна быть обеспечена возможность участия указанного в уведомлении ожидаемого числа участников, не должны предлагаться места, находящиеся за пределами муниципалитета, выбранного организаторами мероприятия, а предлагаемое место должно находиться по возможности близко к месту, указанному в уведомлении.
11. Проведение во время и в месте, указанных в уведомлении о публичном мероприятии, другого публичного мероприятия, само по себе не является основанием для установления ограничений на публичное мероприятие, если нет непосредственной угрозы столкновения между их участниками. В противном случае в отношении публичного мероприятия с более поздним уведомлением применяются органичения, установленные настоящей статьей.
12. Если заявления на проведение публичного собрания и публичного мероприятия представлены на один и тот же день, в том же месте, то предпочтение отдается публичному собранию.
13. Если заявление на проведение публичного собрания представлено позднее заявления на проведение публичного мероприятия - в тот же день, в том же месте, то предпочтение отдается публичному собранию, за исключением случаев, когда:
1) публичное мероприятие по числу предполагаемых участников значительно превышает число участников публичного собрания, или
2) публичное мероприятие было запланировано заранее и его перенесение в другое место приведет к возникновению неравноценных сложностей или расходов и для проведения публичного собрания возможно предложить альтернативное место, которое не повлечет искажения цели собрания или существенным образом не уменьшит его потенциальное воздействие на предпочитаемую организаторами общественную аудиторию посредством территориальной изоляции участников собрания, а также изменения времени или места проведения собрания либо не приведет к фактическому запрету собрания каким-либо иным образом.
14. Руководитель муниципалитета может запретить проведение публичного мероприятия, если это необходимо для:
1) защиты жизни, здоровья или собственности лиц;
2) предупреждения существенных неудобств, возникающих для общества;
3) предупреждения существенной опасности, представляющей непосредственную угрозу для окружающей среды.
15. Глава муниципалитета не может запретить проведение публичного мероприятия, если указанные в части 14 настоящей статьи угрозы возможно предупредить посредством ограничений на проведение мероприятия.
16. Если установленные настоящей статьей основания для запрета публичного мероприятия не возникают, то уведомление считается принятым к сведению. О принятии уведомления к сведению глава муниципалитета незамедлительно информирует организаторов и Полицию Республики Армения при Правительстве Республики Армения, а также вывешивает письменную информацию об этом в административном здании органа местного самоуправления, в доступном и обозримом для всех месте.
17. Организатор публичного мероприятия:
1) определяет ход публичного мероприятия;
2) обязан присутствовать на публичном мероприятии и быть доступным для представителя полиции;
3) обязан в ходе публичного мероприятия принимать необходимые меры для обеспечения нормального хода публичного мероприятия, в частности, пресекать насильственные действия участников публичного мероприятия посредством призывов к воздержанию от насилия и дистанцированию от участников, готовых к применению силы;
4) вправе обращаться к служащим полиции для принудительного удаления с места проведения публичного мероприятия лиц, грубо нарушающих нормальный ход публичного мероприятия;
5) обязан немедленно информировать участников собрания о требованиях служащих полиции, касающихся обеспечения нормального хода публичного мероприятия.”.