ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի նոյեմբերի 28-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 31-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «կարող է» բառերից հետո լրացնել «սույն օրենսգրքի 93.1-ին հոդվածով սահմանված կարգով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 93.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 93.1. Դատարանի կողմից կիրառվող սանկցիաները
1. Դատարան ներկայանալուց չարամտորեն խուսափելու կամ դատավարական իրավունքներից անբարեխղճորեն օգտվելու կամ դատավարական պարտականություններն անհարգելի չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, դատավորի օրինական կարգադրությունները չկատարելու, դատական նիստի բնականոն ընթացքը խոչընդոտելու կամ նիստի կարգը խախտող այլ գործողություն կատարելու միջոցով դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու դեպքում դատարանն իրավունք ունի վարչական դատավարությանը մասնակցող անձանց, ներկայացուցիչների եւ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձանց նկատմամբ կիրառելու հետեւյալ սանկցիաները.
2) նիստերի դահլիճից հեռացնելը.
3) դատական տուգանք.
4) պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ դիմումով համապատասխանաբար գլխավոր դատախազին կամ Փաստաբանական պալատ դիմելը:
2. Սանկցիան պետք է համաչափ լինի արարքի ծանրությանը եւ հետապնդի դատարանի գործունեության բնականոն ընթացքը ապահովելու նպատակ:
Վարչական դատավարությանը մասնակցող անձանց նկատմամբ նիստերի դահլիճից հեռացումը կարող է կիրառվել ոչ ավելի, քան 36 ժամով, իսկ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձանց նկատմամբ` որոշակի ժամկետով կամ մինչեւ դատաքննության ավարտը:
Վարչական դատավարությանը մասնակցող` նիստերի դահլիճից հեռացված անձի փաստաբանի կամ այլ ներկայացուցչի հիմնավորված միջնորդությամբ դատարանն իրավունք ունի մինչեւ սանկցիայի կիրառման ժամկետի լրանալը վերականգնելու հեռացված անձի մասնակցությունը դատական նիստին:
3. Նախազգուշացումը եւ նիստերի դահլիճից հեռացնելը կիրառվում են նույն դատական նիստում կայացվող` դատարանի արձանագրային որոշմամբ:
4. Նիստերի դահլիճից հեռացումը չի կարող կիրառվել տվյալ պահին ցուցմունք տվող վկայի նկատմամբ: Հայցվորի նկատմամբ նիստերի դահլիճից հեռացում կիրառվելու դեպքում նիստը հետաձգվում է:
5. Նիստերի դահլիճից հեռացնելու մասին որոշումն անհապաղ կամովին չկատարելու դեպքում կատարվում է հարկադիր կարգով` Հայաստանի Հանրապետության դատական դեպարտամենտի միջոցով:
6. Դատական տուգանքը կիրառվում է վարչական դատավարությանը մասնակցող անձանց եւ փաստաբան չհանդիսացող ներկայացուցիչների նկատմամբ: Դատական տուգանքը կարող է կիրառվել մինչեւ 100.000 դրամի չափով: Դատական տուգանքի չափը որոշվում է դատարանի հայեցողությամբ, սակայն, բացի արարքի ծանրությունից, պետք է հաշվի առնվի նաեւ արարք կատարողի անձը: Դատական տուգանքը կիրառվում է նույն դատական նիստում կայացվող դատարանի առանձին որոշմամբ: Դատական տուգանք կիրառելու մասին որոշումը կամովին չկատարվելու դեպքում ենթակա է հարկադիր կատարման «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
7. Գործի քննությանը մասնակցող դատախազի եւ գործի քննությանը որպես կողմի ներկայացուցիչ մասնակցող փաստաբանի նկատմամբ կարող են կիրառվել սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով նախատեսված սանկցիաները: Գլխավոր դատախազին կամ Փաստաբանական պալատ դիմելը իրականացվում է նույն դատական նիստում կայացվող` դատարանի առանձին որոշմամբ: Սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով նախատեսված դատական սանկցիան պարտադիր հիմք է դատախազի կամ փաստաբանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար:
8. Դատական սանկցիա կիրառելու մասին դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից: Դատական տուգանք կիրառելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել հրապարակվելուց հետո` եռօրյա ժամկետում:
9. Եթե դատարանը գտնում է, որ գործին մասնակցող անձը, ներկայացուցիչը կամ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձը դատարանի նկատմամբ դրսեւորել է անհարգալից վերաբերմունք, որն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն, ապա դատավորը կարող է սույն հոդվածով սահմանված կարգով կարգազանց անձի նկատմամբ կիրառել դատական սանկցիա եւ պարտավոր է քրեական գործ հարուցելու միջնորդությամբ դիմել դատախազին:»:

Статья 1. Часть 2 статьи 31 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 28 ноября 2007 года (далее – Кодекс) после слова “штраф” дополнить словами “в порядке, установленном статьей 93.1 настоящего Кодекса”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 93.1 следующего содержания:
"93.1. Санкции, применяемые судом
1. В случае злостного уклонения от явки в суд, либо недобросовестного пользования процессуальными правами, либо неисполнения по неуважительной причине или ненадлежащего исполнения процессуальных обязанностей, неисполнения законных распоряжений судьи, препятствования нормальному ходу судебного заседания, либо проявления неуважительного отношения к суду путем совершения иного действия, нарушающего порядок, суд вправе применить в отношении лиц, представителей, участвующих в административном процессе, и других лиц, присутствующих в судебном заседании, следующие санкции:
2) удаление из зала заседания;
Удаление из зала заседания может  применяться в отношении лиц, участвующих в административном процессе, не более чем на 36 часов, а в отношении  других лиц, присутствующих в судебном заседании, - на определенное время или до окончания судебного разбирательства.
По ходатайству адвоката или иного представителя удаленного из зала заседания лица, участвующего в административном процессе, суд вправе восстановить участие в судебном заседании  удаленного лица до истечения срока применения санкции.
3. Предупреждение и удаление из зала заседания применяются протокольным определением суда, выносимом на том же судебном заседании.
4. Удаление из зала заседания не может применяться в отношении лица, дающего показания в данный момент. Заседание переносится в случае применения в отношении истца удаления из зала заседания.
5. В случае немедленного добровольного неисполнения определения об удалении из зала заседания оно совершается в принудительном порядке через Судебный департамент Республики Армения.
6. Судебный штраф применяется в отношении участвующих в административном процессе лиц и не являющихся адвокатами представителей. Судебный штраф может применяться в размере до 100000 драмов. Размер судебного штрафа определяется по усмотрению суда, однако кроме тяжести деяния должна учитываться также личность совершившего деяние. Судебный штраф применяется отдельным определением суда, выносимом на том же судебном заседании. В случае добровольного неисполнения определния о применении судебного штрафа оно подлежит принудительному исполнению в порядке, установленном Законом Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”.
7. В отношении прокурора, участвующего в рассмотрении дела, и адвоката, участвующего в рассмотрении дела в качестве представителя стороны, могут применяться санкции, предусмотренные пунктами 1 и 4 части 1 настоящей статьи. Обращение к Генеральному прокурору или в Палату адвокатов осуществляется отдельным определением суда, выносимом на том же судебном заседании. Судебная санкция, предусмотренная пунктом 4 части 1 настоящей статьи, является обязательным основанием для возбуждения дисциплинарного производства в отношении прокурора или адвоката.
8. Определение суда о применении судебной санкции вступает в силу с момента его опубликования. Определение суда о применении судебного штрафа может быть опротестовано в трехдневный срок после его опубликования.
9. Если суд сочтет, что участвующее в деле лицо, представитель или другое лицо, присутствующее в судебном заседании, проявили к суду неуважительное отношение, влекущее уголовную ответственность, то судья может применить в отношении лица, нарушившего порядок, судебную санкцию в порядке, установленном настоящей статьей, и обязан обратиться к прокурору с ходатайством о возбуждении уголовного дела.”.