«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Ոստիկանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի ապրիլի 16-ի ՀՕ-177 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  2-րդ մասով.
«Հասարակական կարգի պահպանությունն ապահովելիս ոստիկանության ծառայողները պարտավոր են կրել սահմանված ձեւի համազգեստ, որի վրա տեսանելի մասում փակցվում են ոստիկանության ծառայողին անձնապես նույնականացնելու հնարավորություն տվող տարբերանշաններ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 29-րդ հոդվածում`
«Ոստիկանության ծառայողը որպես բացառիկ միջոց գործադրում է ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ եւ հրազեն` սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ կարգով, այնքանով, որքանով դա անհրաժեշտ է իր պարտականությունները կատարելու համար, եթե այլ միջոցներով այդ պարտականությունների կատարումը հնարավոր չէ ապահովել:».
2) 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանության ծառայողները պարտավոր են անցնել հատուկ պատրաստություն, որի շրջանակում սովորում են բանակցություններ վարելու եւ համոզելու հմտություններ` ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների եւ հրազենի գործադրումը սահմանափակելու նպատակով, ինչպես նաեւ պարբերաբար անցնել ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների եւ հրազենի գործադրման անհրաժեշտություն առաջացնող իրադրություններում գործելու ունակությունը որոշող ստուգումներ:».
3) 5-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) ձգտել, որ իրավախախտին պատճառվող վնաuը հաuցվի նվազագույնի.».
4) 5-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) ցուցաբերել կամ ապահովել մարմնական վնասվածքներ ստացած անձանց առաջին բուժօգնություն` բժշկական կազմակերպություններին անհապաղ հայտնելով մարմնական վնասվածքների ու մահվան բոլոր դեպքերի մասին.».
5)  5-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ, հրազեն գործադրելու (օգտագործելու) հետեւանքով վիրավորվածների կամ մահվան բոլոր դեպքերի, ինչպես նաեւ հատուկ միջոցներ (բացառությամբ ձեռնաշղթաների եւ ռետինե մահակի) եւ հրազեն գործադրելու (օգտագործելու) յուրաքանչյուր դեպքի մաuին անհապաղ զեկուցել վերադասության կարգով:».
6)  6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանությունը պարտավոր է սույն հոդվածի 8-րդ մասով նախատեսված դեպքերի մասին սեղմ ժամկետում հայտնել տուժածների մերձավոր ազգականներին:».
7)  8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոստիկանության պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը ոստիկանության ծառայողի կողմից ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ, հրազեն գործադրելու (օգտագործելու) հետեւանքով վիրավորվածների կամ մահվան բոլոր դեպքերի մաuին անհապաղ տեղեկացնում է դատախազին:».
8)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«Սույն հոդվածի 5-րդ մասի 3-րդ կետով, 8-րդ մասով եւ սույն օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքերում տեղեկացումը կատարվում է գրավոր` նշելով ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների, հրազենի գործադրման անհրաժեշտությունը փաuտող հանգամանքները եւ իրավական հիմքերը, այն անձանց շրջանակը, որոնց նկատմամբ գործադրվել են դրանք, գործադրված հատուկ միջոցների, հրազենի եւ ռազմամթերքի տեuակը եւ քանակը, մարմնական վնաuվածքներ uտացած անձանց առաջին բուժoգնությանն ուղղված միջոցառումները, մարմնական վնաuվածքներ uտացած անձանց կամ մահացածներին տեղափոխելու վայրերը, եթե տեղափոխումն իրականացրել են ոստիկանության ծառայողները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածից հանել «, անհնազանդություն ցուցաբերելու» բառերը, իսկ «հարկադրանք» բառը փոխարինել «ուժ» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 31-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «Ոստիկանության ծառայողներն» բառերից առաջ լրացնել նոր նախադասություն հետեւյալ բովանդակությամբ.
«Հատուկ միջոցները ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված եւ սույն օրենքով նախատեսված տեխնիկական միջոցները (սարքերը, սարքավորումները, առարկաները, նյութերը) կամ ծառայողական շներն են, որոնց հիմնական նշանակությունը մարդկանց նկատմամբ անմիջական ֆիզիկական կամ հոգեբանական կամ նյութական օբյեկտների նկատմամբ անմիջական ֆիզիկական ներգործությունն է:».
2) 1-ին մասի 2-րդ կետի «անհնազանդությունը հաղթահարելիu կամ դիմադրությունը խափանելիu» բառերը փոխարինել «դիմադրությունը խափանելիu կամ նրանց օրինական պահանջներին չենթարկվելու դեպքում» բառերով.
3) 1-ին մասի 5-րդ կետի «իրավախախտում թույլ տալու համար բռնված կամ իր անձը ներկայացնելուց հրաժարվող կամ ակնհայտ կեղծ տվյալներ ներկայացնող անձանց ոստիկանություն կամ ծառայողական այլ շինություն բերման ենթարկելիս» բառերը փոխարինել «իրավախախտում կատարած անձանց Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքով նախատեսված հիմքերով ոստիկանություն բերելիս կամ ձերբակալելիս, Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված հիմքերով ձերբակալելիս» բառերով, «անհնազանդություն ցուցաբերել կամ» բառերը հանել, իսկ նույն կետը «ծառայողին» բառից հետո լրացնել «կամ չենթարկվել նրա օրինական պահանջներին» բառերով.
4) 2-րդ մասի «բ» կետը «արցունքաբեր» բառից հետո լրացնել «, գրգռիչ» բառով, իսկ «գազ» բառից հետո` «, ծխաքողարկող միջոցներ, ռետինե գնդակներով փամփուշտներ» բառերով.
5) 2-րդ մասի «դ», «ե» եւ «է» կետերը «4-րդ» թվից հետո լրացնել «, 6-րդ» թվով.
6) 2-րդ մասի «զ» կետի «տրանսպորտի հարկադիր կանգնեցման միջոցներ» բառերը փոխարինել «մարդկանց եւ տրանսպորտային միջոցների հարկադիր կանգնեցման (արգելափակման) միջոցներ» բառերով.
7) 2-րդ մասի «թ» կետը «դեպքերում» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի առաջին մասի 7-րդ կետով նախատեսված դեպքում` ջրանետի միջոցով» բառերով.
8) 2-րդ մասի «ժ» կետը «շներ» բառից հետո լրացնել «(պահնորդական, հետախուզական, պարեկային)» բառերով.
9) 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Արգելվում է հատուկ միջոցները գործադրել հղիության նկատելի նշաններով կանանց, ակնհայտ հաշմանդամների եւ անչափահաuների նկատմամբ (բացառությամբ նրանց կողմից զինված հարձակում գործելու, զինված դիմադրության, մարդկանց կյանքին ու առողջությանն uպառնացող խմբակային հարձակման դեպքերի), դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունների տարածքներում (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հատուկ միջոցները գործադրվում են դրանց լիազոր ներկայացուցիչների խնդրանքով), ինչպեu նաեւ խաղաղ, առանց զենքի եւ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ անցկացվող հրապարակային միջոցառումները դադարեցնելու ժամանակ, եթե դրանք չեն խախտում տրանuպորտի, կապի եւ կազմակերպությունների աշխատանքը, իսկ մարտավարատեխնիկական բնութագրերով պայթյունավտանգ հատուկ միջոցները` այն շենքերում (շինություններում), որտեղ արտադրվում կամ պահվում են դյուրավառ կամ պայթուցիկ նյութեր:».
10) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ մասերով.
«Ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված հատուկ միջոցների ցանկը, ինչպես նաեւ դրանք սպառազինության մեջ ընդգրկելու, սպառազինությունից հանելու եւ ոչնչացնելու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Արգելվում է ոuտիկանության uպառազինության մեջ հատուկ միջոցների այնպիuի տեuակներ ընդգրկելը, որոնք, ըստ իրենց մարտավարատեխնիկական բնութագրերի, կարող են մարդու առողջությանը պատճառել ծանր վնաս կամ մարդու օրգանիզմում առաջացնել անդառնալի փոփոխություններ կամ մահ պատճառել կամ չհիմնավորված ռիuկի աղբյուր են: Մարդու նկատմամբ գործադրվող հատուկ միջոցների կիրառման համար թույլատրելի չափանիշները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարը` ոստիկանության ներկայացրած հատուկ միջոցների տեխնիկական կանոնակարգերի հիման վրա:
Հատուկ միջոցները գործադրելու եւ դրանք ոստիկանության ծառայողներին հատկացնելու, ինչպես նաեւ հատուկ միջոցները պահպանելու եւ դրանց պիտանելիությունը պարբերաբար ստուգելու կարգերը սահմանում է ոuտիկանության պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածում`
ա. 3-րդ կետը «պատանդներին» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ զավթված պետական պահպանության ենթակա օբյեկտները» բառերով,
բ. 5-րդ կետը «տարածքների,» բառից հետո լրացնել «պետական պահպանության ենթակա օբյեկտների,» բառերով,
գ. 6-րդ կետի «հանցագործության» բառը փոխարինել «կյանքի, առողջության, սեփականության դեմ ուղղված ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության» բառերով,
դ. 7-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 2-րդ մասի 3-րդ կետը «օգտագործելու» բառից հետո լրացնել «կամ գործադրելու» բառերով.
«Ոստիկանության ծառայողի կողմից հրազենի գործադրման յուրաքանչյուր դեպքի մասին ոստիկանության պետական կառավարման մարմնի ղեկավարը անմիջապես տեղյակ է պահում դատախազին:».
4) 5-րդ մասի «զինամթերքի» բառը փոխարինել «ռազմամթերքի» բառով, իսկ «չարդարացված» բառը` «չհիմնավորված» բառով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«Ոuտիկանության ծառայողին պահելու եւ կրելու իրավունքով հաշվեցուցակային զենք եւ ռազմամթերք հատկացնելու, ինչպես նաեւ հատկացված զենքը պահելու եւ կրելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ  մասով.
«Ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված անհատական պաշտպանության միջոցների ցանկը, ինչպես նաեւ դրանք սպառազինության մեջ ընդգրկելու, սպառազինությունից հանելու եւ ոչնչացնելու կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПОЛИЦИИ”
Статья 1. Статью 12 Закона Республики Армения “О полиции” от 16 апреля 2001 года, ЗР-177 (далее - Закон) дополнить частью 2 следующего содержания:
“При обеспечении общественного порядка служащие полиции обязаны носить форму установленного вида, на которой в ее видимой части прикрепляются отличительные знаки, дающие возможность идентификации личности служащего полиции.”.
Статья 2. В статье 29 Закона:
“Служащий полиции в предусмотренных настоящим Законом случаях и порядке применяет физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие в качестве исключительной меры постольку, поскольку это необходимо для исполнения своих обязанностей, если
другими средствами обеспечение исполнения этих обязанностей невозможно.”;
2) первое предложение части 2 изложить в следующей редакции: “Сотрудники полиции обязаны проходить специальную подготовку, в пределах которой обучаются навыкам ведения переговоров и убеждения в целях ограничения применения физической силы, специальных
средств и огнестрельного оружия, а также периодически проходить проверки определения их навыков  по действию в ситуациях, вызывающих применение физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия.”;
3) пункт 1 части 5 изложить в следующей редакции:    “1) стремиться к тому, чтобы причиняемый правонарушителю вред был сведен к минимуму;”;
4) пункт 2 части 5 изложить в следующей редакции:
“2) оказывать или обеспечивать первую медицинскую помощь лицам, получившим телесное повреждение, незамедлительно сообщая медицинским учреждениям о всех случаях телесных повреждений и смерти;”;
5) пункт 3 части 5  изложить в следующей редакции:
“3) незамедлительно сообщать в порядке подчиненности о раненных или всех случаях смерти вследствие применения (использования) физической силы, специальных средств, огнестрельного оружия, а также о каждом случае применения (использования) специальных
средств (за исключением наручников и резиновых дубинок) и огнестрельного оружия.”;
6) часть 6 изложить в следующей редакции:
“Полиция обязана в краткий срок сообщать о случаях, предусмотренных частью 8 настоящей статьи, близким родственникам пострадавших.”;
7) часть 8 изложить в следующей редакции:
“Руководитель органа государственного управления полицией незамедлительно ставит в известность прокурора о раненных или всех случаях смерти вследствие применения (использования) служащим полиции физической силы, специальных средств, огнестрельного
оружия.”;
8) статью дополнить частью 9 следующего содержания:
“В случаях, предусмотренных пунктом 3 части 5, частью 8 настоящей статьи и частью 4 статьи 32 настоящего Закона, извещение производится письменно с указанием обстоятельств и правовых оснований, аргументирующих необходимость применения физической силы,
специальных средств, огнестрельного оружия, круга лиц, в отношении которых они были применены, вида и количества примененных специальных средств, огнестрельного оружия и боеприпасов, мероприятий, направленных на оказание первой медицинской помощи
лицам, получившим телесные повреждения, мест, куда были перемещены лица, получившиу телесные повреждения, или умершие, если перемещение было осуществлено сотрудниками полиции.”.
Статья 3. В статье 30 Закона исключть слова “, проявления неповиновения”, а слова “физическое принуждение” заменить словами “физическую силу”.
Статья 4. В статье 31 Закона:
1) часть 1 перед словами “При выполнении служебных обязанностей” дополнить новым предложением следующего содержания:
“В качестве специальных средства на вооружении полиции состоят  предусмотренные настоящим Законом технические средства (устройства, оборудование, предметы, вещества) или служебные собаки, основным назначением которых является непосредственное физическое
или психологическое воздействие на людей либо непосредственное физическое воздействие на материальные объекты.”;
2) в пункте 2 части 1 слова “при преодолении неповиновения или пресечении сопротивления” заменить словами “при пресечении сопротивления или в случае неподчинения их законным требованиям”;
3) в пункте 5 части 1 слова “при приводе в полицию или иное служебное помещение лиц, захваченных за допущение правонарушения либо отказавшихся удостоверить свою личность или представляющих заведомо ложные данные” заменить словами “при приводе в
полицию или задержании совершивших правонарушение лиц по основаниям, предусмотренным Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях, их аресте по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики
Армения”, слова “проявить неповиновения или” исключить, а тот же пункт после слов “служащему полиции” дополнить словами “либо не подчиниться его законным требованиям”;
4) пункт “б” части 2 после слова “слезоточивый” дополнить словом “, раздражающий”, а после слова “газ” – словами “, дымо-маскирующие средства, партроны с резиновыми пулями”;
5) пункты “г”, “д” и “ж” части 2 после цифры “4” дополнить цифрой “, 6”;
6) в пункте “е” части 2 слова “средстава принудительной остановки транспорта” заменить словами “средства принудительной остановки (изоляции) людей и транспортных средств”;
7) пункт “и” части 2 после слов “настоящей статьи” дополнить словами “, а также посредством водомета – в случае, предусмотренном пунктом 7 части первой настоящей статьи”;
8) пункт “к” части 2 после слова “собак” дополниить словами “(сторожевые, розыскные, караульные)”;
9) часть 4 изложить в следующей редакции:
“Запрещается применение специальных средств в отношении женщин с заметными признаками беременности, заведомых инвалидов и несовершеннолетних (за исключением случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, угрожающего жизни и здоровью людей группового нападения), при прекращении публичных мероприятий на территории дипломатических и консульских представительств (за исключением случаев, когда специальные средства применяются по просьбе их уполномоченных представителей), а также мирных, без оружия и проводимых в нарушение установленного законом порядка публичных мероприятий, если они не нарушают работу транспорта, связи и организаций, а применение взрывоопасных специальных средств с тактико-техническими характеристиками – в зданиях (строениях), в которых производятся или хранятся легковоспламеняющиеся или взрывчатые вещества.”;
10) статью дополнить частями 6, 7 и 8 слежующего содержания:  “Перечень состоящих на вооружении полиции специальных средств, а также порядок их принятия на вооружение, снятия с вооружения и уничтожения утверждается Правительством Республики Армения.
Запрещается  принятие на вооружение полиции таких видов специальных средств, которые по своим тактико-технически характеристикам могут причинить тяжкий вред здоровью человека либо привести к возникновению в организме человека необратимых последствий или причиниить смерть либо которые являются источником неоправданного риска. Допустимые критерии применения к специальных средств, применяемых в отношении человека, устанавливаются министром здравоохранения Республики Армения на основании представленных полицией технических регламентов специальных средств.
Порядки применения специальных средств и их предоставления служащим полиции, а также хранения специальных средств и периодической проверки их годности устанавливаются руководителем органа государственного управления полицией.”.
Статья 5. В статье 32 Закона:
а. пункт 3 после слова “заложников” дополнить словами “, а также захваченных объектов, подлежащих государственной охране”,
б. пункт 5 после слова “территории” дополнить словами “объекты, подлежащие государственной охране,”,
в. В пункте 6 слово “преступления” заменить словами “тяжкого или особо тяжкого преступления, направленного против жизни, здоровья, собственности”,
г. пункт 7 признать утратившим силу;
2) пункт 3 части 2 после слова “использования” дополнить словами “или применения”;
“Руководитель органа государственного управления полицией незамедлительно ставит в известность прокурора о каждом случае применения служащим полиции огнестрельного оружия.”;
4) в части 5 слово “неоправданного” заменить словом “необоснованного”;
5) статью дополнить частью 6 следующего содержания:
“Порядок предоставления служащему полиции табельного оружия и боеприпасов с правом хранения и ношения, а также хранения и ношения предоставленного оружия устанавливается Правительством Республики Армения.”.
Статья 6. Статью 34 Закона дополнить частью 2 следующего содержания: “Перечень состоящих на вооружении полиции индивидуальных средств защиты, а также порядок их принятия на вооружение, снятия с вооружения и уничтожения утверждаются Правительством