Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի հուլիսի 6-ի մաքսային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 37-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետում`
1) երկրորդ եւ երրորդ պարբերություններն ուժը կորցրած ճանաչել.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող է թույլատրվել պետության կարիքների, գիտահետազոտական, կրթական, մշակութային, մարդկանց եւ կենդանիների առողջության պաշտպանության, շրջակա միջավայրի պահպանության նպատակներով, ինչպես նաեւ ընտրված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում ներմուծված, ներառյալ ֆինանսական վարձակալությամբ տրված ԱՏԳԱԱ 84-89-ը ապրանքային ծածկագրին դասվող, ապրանքների համար «ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը մեկ տարուց ավելի ժամկետով: Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ընտրության եւ ժամկետների երկարաձգման կարգն ու ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «բ» ենթակետում`
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող է թույլատրվել պետության կարիքների, գիտահետազոտական, կրթական, մշակութային, մարդկանց եւ կենդանիների առողջության պաշտպանության, շրջակա միջավայրի պահպանության նպատակներով, ինչպես նաեւ ընտրված կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում արտահանված, ներառյալ ֆինանսական վարձակալությամբ տրված ԱՏԳԱԱ 84-89-ը ապրանքային ծածկագրին դասվող, ապրանքների համար «ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը մեկ տարուց ավելի ժամկետով: Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի ընտրության եւ ժամկետների երկարաձգման կարգն ու ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

Статья 1. В подпункте “б” пункта 2 статьи 37 Таможенного кодекса Республики Армения от 6 июля 2000 года (далее – Кодекс):
1) абзацы второй и третий признать утратившими силу;
“Постановлением Правительства Республики Армения может быть разрешено продление срока таможенного режима ,,временный ввоз" на срок более одного года для ввезенных для государственных нужд, в научно-исследовательских, образовательных, культурных целях, в целях охраны здоровья людей и животных, защиты окружающей среды, а также ввезенных выбранными организациями и индивидуальными предпринимателями в рамках инвестиционных программ товаров, включая переданные в финансовую аренду товары, классифицируемые товарными кодами 84-89 ТН ВЭД. Порядок и сроки выбора организаций и индивидуальных предпринимателей и продления сроков устанавливаются Правительством Республики Армения.”
Статья 2. В подпункте “б” пункта 2 статьи 41 Кодекса:
“Постановлением Правительства Республики Армения может быть разрешено продление срока таможенного режима ,,временный вывоз" на срок более одного года для вывезенных для государственных нужд, в научно-исследовательских, образовательных, культурных целях, в целях охраны здоровья людей и животных, защиты окружающей среды, а также вывезенных выбранными организациями и индивидуальными предпринимателями в рамках инвестиционных программ товаров, включаяпереданные в финансовую аренду товары, классифицируемые товарными кодами 84-89 ТН ВЭД. Порядок и сроки выбора организаций и индивидуальных предпринимателей и продления сроков устанавливаются Правительством Республики Армения.