Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին
«ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ ԱՐՏԱՀԱՆՄԱՆ ԵՎ ՆԵՐՄՈՒԾՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի դեկտեմբերի 6-ի ՀՕ-176-Ն օրենքի  (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-րդ կետով`
«6.1) հաստատում է սույն օրենքով նախատեսված մշակութային արժեքների փորձաքննություն անցկացնող մասնագետների հավատարմագրման կարգն ու չափորոշիչները.»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի  2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«2. Փորձաքննությունն իրականացնում են լիազորված պետական մարմնի կողմից հավատարմագրված մասնագետները:
Մշակութային արժեքների փորձաքննություն անցկացնող մասնագետների հավատարմագրման գործընթացն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:

Вывоз и ввоз культурных ценностей
О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВЫВОЗЕ И ВВОЗЕ КУЛЬТУРНЫХ ЦЕННОСТЕЙ”
Статья 1. Часть 1 статьи 7 Закона Республики Армения “О вывозе и ввозе культурных ценностей” от 6 декабря 2004 года, ЗР – 176-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 6.1 следующего содержания:
“6.1) утверждает порядок и стандарты аккредитации специалистов, проводящих предусмотренную настоящим Законом экспертизу культурных ценностей;”.
Статья 2.  Часть 2 статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Экспертизу осуществляют специалисты, акрредитованные государственным уполномоченным органом.
Процесс аккредитации специалистов, проводящих экспертизу культурных ценностей,  осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.