«ԱՊԱՀՈՎԱԳՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎԱԳՐԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի  ապրիլի 9-ի ՀՕ-177-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 26-րդ եւ 27-րդ կետերով.
«26) ԱՊՊԱ՝ ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության  պարտադիր ապահովագրություն.
27) Բյուրո՝ «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ստեղծված Բյուրո:»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Բյուրոյին անդամակցումը չի կարող սահմանափակել ապահովագրական ընկերությունների կողմից ապահովագրական միություններ ստեղծելու եւ անդամակցելու իրավունքը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 58-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը «ապահովագրության» բառից հետո լրացնել «ձեւերի,» բառով.
2) 3-րդ մասի «եւ oրենքով» բառերը փոխարինել «, ինչպես նաեւ սույն օրենքով կամ այլ օրենքներով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 81-րդ հոդվածն 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) իրականացնել «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված այլ պարտականություններ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 87-րդ հոդվածի 3-րդ մասից «իրավաբանական անձը, անհատ ձեռնարկատերը կամ Ընկերության հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքած ֆիզիկական» բառերը հանել:
Հոդված 6. Օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձին» եւ «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո լրացնել համապատասխանաբար «կամ Բյուրոյին» եւ «կամ Բյուրոյի» բառերով, իսկ 2-րդ մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո լրացնել համապատասխանաբար «, Բյուրոյի» բառով:
Հոդված 7. Օրենքի 108-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ մասով.
«2.1. Ապահովագրական գաղտնիքի ապօրինի հրապարակում չի համարվում Բյուրոյի կողմից Բյուրոյի ինտերնետային կայքում «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված տեղեկատվության հրապարակումը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 108-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «իր հաճախորդից» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Բյուրոյից» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 110-րդ հոդվածի 1-3-րդ մասերը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը», «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի», «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձին», «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձինք»  բառերից հետո լրացնել համապատասխանաբար «եւ Բյուրոն», «եւ Բյուրոյի», «եւ Բյուրոյին» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 110-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն» բառերով, իսկ «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո` «, Բյուրոյի» բառով:
Հոդված 11. Օրենքի 111-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի,» բառերից հետո լրացնել «Բյուրոյի,», եւ «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձանց» բառերից հետո` «եւ Բյուրոյի» բառերով, իսկ «վերջիններիս հաճախորդների» բառերից հետո` «(Բյուրոյի անդամների հաճախորդների)» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 112-րդ հոդվածը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձն», «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը», «ապահովագրական գործունեություն իրականացնող անձին» եւ «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո լրացնել համապատասխանաբար «եւ Բյուրոն», «եւ Բյուրոյին», «եւ Բյուրոյի» բառերով, իսկ «իր հաճախորդներին» բառերից հետո` «(Բյուրոյի դեպքում` իր անդամների հաճախորդներին)» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 113-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «հաճախորդների» բառից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն՝ իր անդամների հաճախորդների» բառերով.
2) 2-րդ մասի առաջին պարբերությունը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն»  բառերով.
3) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «հաճախորդներին» բառից հետո լրացնել «եւ Բյուրոյին՝ իր անդամների հաճախորդներին,» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 114-րդ հոդվածի 1-ին մասը «հաճախորդների» բառից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն՝ իր անդամների հաճախորդների» բառերով, իսկ 2-րդ եւ 3-րդ մասերը` «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը» եւ «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո` համապատասխանաբար «կամ Բյուրոն» եւ «կամ Բյուրոյի» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 115-րդ հոդվածը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձն իր հաճախորդների» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն իր անդամների հաճախորդների» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի 117-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «Ապահովագրական միջնորդների» բառերից հետո լրացնել «, բյուրոյի» բառով.
2) 1-ին մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձինք» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն» բառերով, իսկ «հաճախորդների» բառից հետո «(Բյուրոն իր անդամների հաճախորդների)» բառերով.
3) 2-րդ մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձանց» բառերից հետո լրացնել  «եւ Բյուրոյի» բառերով, իսկ «հաճախորդների» բառից հետո` «(Բյուրոյի անդամների հաճախորդների)» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 118-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձն» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն» բառերով, «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձի» բառերից հետո` «կամ Բյուրոյի» բառերով, իսկ «իրենց հաճախորդի» բառերից հետո` «, իսկ Բյուրոն՝ իր անդամների հաճախորդների» բառերով.
2) 2-րդ մասը  «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձն» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի 119-րդ հոդվածը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձը» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոն» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 120-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ապահովագրական միջնորդություն իրականացնող անձանց» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոյի» բառերով:
Հոդված 20. Օրենքի 122-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «վերաապահովագրական ընկերությունների» բառերից հետո լրացնել «եւ Բյուրոյի» բառերով:
Հոդված 21. Օրենքի 123-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «ԱՊՊԱ-ի   վերաբերյալ պորտֆելը կարող է փոխանցվել միայն «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն ԱՊՊԱ իրականացնելու իրավունք ունեցող ապահովագրական ընկերությանը:»:
Հոդված 22. Օրենքի 126-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-րդ կետով.
«4.1) ստանձնող Ընկերությունն ապահովագրական պորտֆելում ընդգրկված որեւէ ապահովագրության դասով (ձեւով) ապահովագրություն իրականացնելու իրավունք չունի.»:
Հոդված 23. Օրենքի 153-րդ հոդվածը «նպատակով» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ ԱՊՊԱ իրականացնելու համար», «կարող է» բառից հետո` «լրացուցիչ պահանջներ», «վերահսկվողի» բառից հետո` «կամ նրա» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СТРАХОВАНИИ И СТРАХОВОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ”
Статья 1. Статью 3 Закона Республики Армения “О страховании и страховой деятельности” от 9 апреля 2007 года, ЗР-177-Н (далее - Закон) дополнить пунктами 26 и 27
“26) ОСАО – обязательное страхование ответственности за использование автотранспортных средств;
27) Бюро – Бюро, созданное согласно Закону Республики Армения “Об обязательном страховании ответственности за использование автотранспортных средств”.”.
Статья 2. Статью 5 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Членство в Бюро не может ограничивать право на создание страховыми Компаниями страховых союзов и членство в них.”.
Статья 3. В статье 58 Закона:
1) часть 2 после слов “могут устанавливаться по” дополнить словом “формам,”;
2) в части 3 слова “и других случаев, предусмотренных законом” заменить словами “, а также других случаев, предусмотренных настоящим Законом или иными законами”.
Статья 4. Часть 1 статьи 81 Закона дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) осуществлять другие обязанности, предусмотренные Законом Республики Армения “Об обязательном страховании ответственности за использование автотранспортных
средств”.”.
Статья 5. В части 3 статьи 87 Закона исключить слова “юридическое лицо, индивидуальный предприниматель или заключившее с Компанией трудовой договор физическое”.
Статья 6. Часть 1 статьи 108 Закона после слов “лицом, осуществляющим страховое посредничество,”, “лицу, осуществляющему страховое посредничество,”, “лица,
осуществляющего страховое посредничество,” дополнить словами “или Бюро”, а в части 2 после слов “лицом, осуществляющим страховое посредничество,”, “лицу,
осуществляющему страховое посредничество,” соответственно дополнить словом “Бюро”.
Статья 7. Статью 108 Закона дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Незаконным разглашением страховой тайны со стороны Бюро не считается опубликование на интерент-сайте Бюро информации, предусмотренной Законом Республики
Армения “Об обязательном страховании ответственности за использование автотранспортных средств”.”.
Статья 8. Часть 3 статьи 108 Закона после слов “и его клиента” дополнить словами “, а также Бюро”.
Статья 9. Части 1-3 статьи 110 Закона после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,”, “лица, осуществляющего страховое посредничество,”, “лица,
осуществляющие страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”.
Статья 10. Часть 4 статьи 110 Закона после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,”, дополнить словами “и Бюро”, а после слов  “лица, осуществляющего
страховое посредничество,” дополнить словом “, Бюро”.
Статья 11. Часть 2 статьи 111 Закона после слов “лица, осуществляющего страховое посредничество,” дополнить словом “Бюро,”, после слов “лиц, осуществляющх страховое
посредничество,” – словами “и Бюро”, а после слов “о клиентах последних” – словами “(о клиентах членов Бюро)”.
Статья 12. Статью 112 Закона после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,”, “лицу, осуществляющему страховое посредничество,” и “лица, осуществляющего
страховое посредничество,” соответственно дополнить словами “и Бюро”, а после слов “своих клиентов” – словами “(в случае Бюро – клиентов его членов)”.
Статья 13. В статье 113 Закона:
1) часть 1 после слов “о своих клиентах” дополнить словами “и Бюро – о клиентах своих членов,”;
2) абзац первый части 2 после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”;
3) абзац второй части 2 после слов “своих клиентов” дополнить словами “и Бюро – клиентов своих членов,”.
Статья 14. Часть 1 статьи 114 Закона после слов “о клиентах” дополнить словами “и Бюро – о клиентах своих членов,”, а части 2 и 3 после слов “лицо, осуществляющее страховое
посредничество,”, и “лица, осуществляющего страховое посредничество,” соответственно дополнить словами “или Бюро”.
Статья 15. Статью 115 Закона после слов “о своих клиентах” дополнить словами “и Бюро - о клиентах своих членов,”.
Статья 16. В статье 117 Закона:
1) название статьи после слов “ страховыми посредниками” дополнить словами “, Бюро”;
2) часть 1 после слов “лица, осуществляющие страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”, а после слов “о клиентах последних” – словами “(Бюро – о клиентах своих
членов)”;
3) часть 2 после слов “лиц, осуществляющих страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”, а после слов “о клиентах последних” – словами “(Бюро – о клиентах своих
членов)”.
Статья 17. В статье 118 Закона:
1) часть 1 после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”, после слов “лица, осуществляющего страховое посредничество,” - словами
“или Бюро”, а после слов “к своему клиенту” – словами “, а Бюро – к клиентам его членов”;
2) часть 2 после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”.
Статья 18. Статью 119 Закона после слов “лицо, осуществляющее страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”.
Статья 19. Часть 1 статьи 120 Закона после слов “лиц, осуществляющих страховое посредничество,” дополнить словами “и Бюро”.
Статья 20. Часть 3 статья 122 Закона после слов “перестраховочных Компаниях” дополнить словами “и Бюро”.
Статья 21. Часть 1 статьи 123 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Портфель ОСАО может передаваться только страховой Компании, имеющей
право осуществления ОСАО согласно Закону Республики Армения “Об обязательном страховании ответственности за использование автотранспортных средств”.”.
Статья 22. Часть 2 статьи 126 дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) принимающая Компания не имеет права осуществления страхования по какому либо классу (какой либо форме) страхования, включенного (включенной) в страховой
портфель;”.
Статья 23. Статью 153 Закона после слов “страховой посреднической деятельности” дополнить словами “, а также для осуществления ОСАО”, после слова “может
предусматривать” – словами “дополнительные требования,”, а слова “для страховых или других операций или их части, отдельных видов инвестиций  подконтрольного лица”
заменить словами “для подконтрольного лица или его страховых или других операций или их части, отдельных видов его инвестиций”.