«ՀԱՇՎԱՊԱՀԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 10.12.2009
Հոդված 1. «Հաշվապահական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի  ՀՕ-515-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1.1-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«1.1. Խոշոր կազմակերպությունը պարտավոր է հրապարակել իր տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները:
Սույն օրենքի իմաստով խոշոր կազմակերպություն է համարվում այն կազմակերպությունը, որը բավարարում է հետեւյալ ցուցանիշներից առնվազն մեկին`
ա) հաշվետու տարվա (որի համար պետք է կազմվեն ֆինանսական հաշվետվությունները) գործունեությունից հասույթը գերազանցում է մեկ միլիարդ դրամը.
բ) հաշվետու տարվա (որի համար պետք է կազմվեն ֆինանսական հաշվետվությունները) վերջի դրությամբ ակտիվների հաշվեկշռային արժեքը գերազանցում է մեկ միլիարդ դրամը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ մասերով`
«5. Սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1.1-րդ կետի պահանջները վերաբերում են 2010 թվականի եւ դրանից հետո ընկած հաշվետու ժամանակաշրջանների ցուցանիշներին:
6. Այն կազմակերպությունները, որոնց 2009 թվականի գործունեությունից հասույթը գերազանցում է մեկ միլիարդ դրամը, պարտավոր են իրենց 2009 թվականի տարեկան ֆինանսական հաշվետվությունները հրապարակել մինչեւ 2010 թվականի հուլիսի 1-ը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БУХГАЛТЕРСКОМ УЧЕТЕ”
Статья 1.   Пункт 1.1 части 1 статьи 24   Закона Республики Армения “О бухгалтерском учете”   от 26 декабря 2002 года ЗР–515–Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“1.1. Крупная организация  обязана опубликовывать свою годовую финансовую отчетность.
По смыслу настоящего Закона крупной организацией считается организация, которая удовлетворяет как минимум одному из следующих критериев :
а) прибыль от деятельности за отчетный год (за который должна составляться финансовая отчетность) превышает один млрд драмов;
б) балансовая стоимость активов по состоянию на конец отчетного года (за который должна составляться финансовая отчетность) превышает один млрд драмов.”.
Статья 2. Статью 26 Закона дополнить частями 5 и 6 следующего содержания:
“5. Требования пункта 1.1 части 1 статьи 24 настоящего Закона касаются показателей 2010 года и следующих за ним отчетных периодов.
6. Организации, прибыль от деятельности за 2009 год которых превышает один млрд драмов, обязаны опубликовать свою финансовую отчетность за 2009 год до 1 июля 2010 года.”.
Статья 3 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.