«ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-5-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 68-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 68. Քաղաքապետի լիազորությունները պաշտպանության կազմակերպման բնագավառում
1. Երեւան քաղաքում պաշտպանության կազմակերպման բնագավառում քաղաքապետն իրականացնում է հետեւյալ պարտադիր լիազորությունները.
1) օրենքով սահմանված կարգով վարում է համայնքի զինապարտների գրանցամատյան, նրանց վերաբերյալ ցուցակները, ինչպես նաեւ ըստ բնակության վայրի հաշվառումից հանվելու, աշխատանքի ընդունվելու եւ աշխատանքից ազատվելու վերաբերյալ տվյալները ներկայացնում է տարածքային զինվորական կոմիսարիատ.
2) oրենքով uահմանված դեպքերում եւ կարգով մաuնակցում է զորակոչի, զորահավաքի ու վարժական հավաքների կազմակերպմանը.
3) իրենց պարտականությունները խախտած զինապարտ քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկություններ ունենալու դեպքում այդ մասին անհապաղ գրավոր տեղեկատվություն է տրամադրում տարածքային զինվորական կոմիսարիատին:
2. Քաղաքապետը սույն բնագավառում իրականացնում է հետեւյալ կամավոր լիազորությունները.
1) աջակցում է քաղաքացիական պաշտպանության մարմինների գործունեությանը.
2) աջակցում է զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական պաշտպանվածության բարելավման, ինչպես նաեւ զինծառայությունից արձակվածների, պատերազմի վետերանների սոցիալական խնդիրների լուծմանը.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ В ГОРОДЕ ЕРЕВАНЕ”
Статья 1. Статью 68 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении в городе Ереване” от 26 декабря 2008 года, ЗР ­ 5 ­Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 68. Полномочия мэра в сфере организации обороны
1. В сфере организации обороны в городе Ереване мэр осуществляет следующие обязательные полномочия:
1) ведет в установленном законом порядке журнал регистрации военнообязанных лиц муниципалитета, списки по ним, а также представляет в территориальный военный комиссариат данные о снятии их с учета по месту жительства, поступлении на работу и об освобождении с работы;
2) участвует в установленных законом случаях и порядке в организации военного призыва, мобилизации и учебных сборов;
3) при наличии сведений о нарушивших свои обязанности военнообязанных гражданах незамедлительно предоставляет письменную информацию об этом в территориальный военный комиссариат.
2. В настоящей сфере мэр осуществляет следующие добровольные полномочия:
1) содействует деятельности органов гражданской обороны;
2) содействует улучшению социальной защиты семей военнослужащих, а также решению социальных проблем демобилизованных лиц, ветеранов войны;