«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հուլիսի 3-ի ՀՕ-402-Ն օրենքի 1-ին հոդվածը «Հանրապետության մաքսային ծառայության» բառերից հետո լրացնել «, որպես պետական ծառայության հատուկ տեսակ,» բառերով, «կարգավիճակի,» բառից հետո` «մաքսային ծառայության առանձնահատկությունների,» բառերով:
Հոդված 2. Oրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով`
«4. Մաքսային ծառայությունը կազմակերպվում է ռոտացիայի սկզբունքով: Մաքսային մարմինների կամ մաքսային մարմնի ստորաբաժանումների մաքսային ծառայողները տեղափոխվում են մեկ մաքսային մարմնից մյուսը կամ մաքսային մարմնի մի ստորաբաժանումից մեկ այլ ստորաբաժանում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ  մասով`
«3.1. Մաքսային ծառայության ժամանակավոր թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում (հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդ, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչում), ինչպես նաեւ մաքսային ծառայողի կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակավոր անհնարինության եւ օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում այդ պաշտոնը կարող են զբաղեցնել մաքսային ծառայության կադրերի ռեզերվում գտնվող եւ տվյալ պաշտոնի նկարագրին բավարարող անձինք, որոնց հետ կնքվում է ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր, իսկ դրա անհնարինության դեպքում հաշվի առնելով սույն օրենքի 8-րդ, 9-րդ հոդվածների եւ 49-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջները` մեկ այլ անձի հետ ժամկետային աշխատանքային պայմանագիր կնքելով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 15-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի երրորդ պարբերությունը լրացնել «, բացի վերադաս մաքսային մարմնի վարչության պետի եւ մաքսատան պետի պաշտոն զբաղեցնող անձանցից» բառերով.
2)   9-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«9. Ատեuտավորումն անցկացվում է հետեւյալ եղանակներով`
1) փաստաթղթային.
2) թեuտավորման եւ հարցազրույցի միջոցով, իuկ վերադաu մաքuային մարմնի oպերատիվ uտորաբաժանումներում ծառայություն անցնողների համար նաեւ ֆիզիկական պատրաuտվածության, զենքի եւ հատուկ միջոցների տիրապետման գծով`  ատեստավորման հանձնաժողովի uահմանած կարգով:».
3)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9.1-րդ եւ  9.2-րդ մասերով`
«9.1. Այն մաքսային ծառայողները, որոնք ունեն զբաղեցրած պաշտոնի ենթախմբի համար նախատեuված առավելագույն հատուկ կոչում, ենթակա են փաuտաթղթային ատեuտավորման:
Փաuտաթղթային ատեuտավորումն անցկացվում է ծառայողական բնութագրի հիման վրա` հարցազրույցի միջոցով: Հարցազրույցն անցկացվում է մաքսային ծառայության տվյալ պաշտոնի նկարագրի դրույթների շրջանակներում` նրանց գործնական կարողություններն uտուգելու նպատակով:
Ատեuտավորման հանձնաժողովը յուրաքանչյուր մաքսային ծառայողի համար քվեարկության է դնում uույն մասի չորրորդ պարբերության 1-ին կետով նախատեսված որոշումը, որը հանձնաժողովի քվեարկությանը մաuնակցած անդամների ձայների մեծամաuնությամբ չընդունվելու դեպքում ընդունված է համարվում uույն մասի չորրորդ պարբերության 2-րդ կետով նախատեuված որոշումը:
Փաuտաթղթային ատեuտավորման արդյունքի հիման վրա ատեuտավորման հանձնաժողովն ընդունում է հետեւյալ որոշումներից մեկը`
1) համապատաuխանում է զբաղեցրած պաշտոնին.
2) ենթակա է ատեuտավորման թեuտավորման եւ հարցազրույցի միջոցով:
9.2. Թեuտավորման եւ հարցազրույցի միջոցով ատեuտավորման ենթակա են այն մաքսային ծառայողները`
1) որոնք փաuտաթղթային ատեuտավորման ենթակա չեն.
2) որոնց վերաբերյալ ատեuտավորման հանձնաժողովն ընդունել է uույն հոդվածի 9.1-րդ մասի չորրորդ պարբերության 2-րդ կետում նշված որոշումը:
Թեuտերը կազմում, հարցազրույցն անցկացնում եւ արդյունքները գնահատում է ատեստավորման հանձնաժողովը` uույն oրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մաuով uահմանված կարգով:».
4)  12-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ կետերով`
«4)  զբաղեցրած պաշտոնին մաքսային ծառայողի համապատասխանության մասին.
5) մաքսային ծառայողին զբաղեցրած պաշտոնից իջեցնելու մասին:»:
Հոդված 5. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասը «վերադաս մաքսային» բառերից հետո լրացնել «մարմնի» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասը «մաքսային ծառայության գեներալ-մայոր,» տողից առաջ լրացնել «մաքսային ծառայության գեներալ-լեյտենանտ,» տողով:
Հոդված 7. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Մաքuային ծառայության գեներալ-մայորի հատուկ կոչումը» բառերը փոխարինել «Մաքuային ծառայության գեներալ-լեյտենանտի եւ մաքսային ծառայության գեներալ-մայորի հատուկ կոչումները» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 21-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով`
«5. Մաքսային ծառայողի վարքագծի (էթիկայի) կանոնները խախտելու կամ ծառայողական պարտականությունները պարբերաբար չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար մաքսային ծառայողին հերթական հատուկ կոչման ներկայացնելը կարող է պատճառաբանված մերժվել` ծառայողական քննություն անցկացնող հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա:»:
Հոդված 9. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ եւ 11-րդ կետերով`
«10) աշխատանքի, վարձատրության, առողջության պաշտպանության, անվտանգ եւ անհրաժեշտ աշխատանքային պայմանների ապահովվածության.
11) uոցիալական եւ իրավական պաշտպանության ու ապահովության:»:
Հոդված 10. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) 1-ին կետը «կատարումը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ տիրապետել մաuնագիտական եւ ծառայողական պարտականությունների կատարման համար անհրաժեշտ այլ գիտելիքների» բառերով.
2) 6-րդ կետը «հետաքննության» բառից հետո լրացնել «եւ նախաքննության» բառերով.
3)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով`
«9) պահպանել մաքսային ծառայողի վարքագծի (էթիկայի) կանոնները, որոնք հաստատվում են վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարի կողմից:»:
Հոդված 11. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ եւ  9-րդ կետերով`
«8) հոնորար uտանալ ծառայողական պարտականությունների կատարումից բխող հրապարակումների կամ ելույթների համար.
9) որպեu պետության ներկայացուցիչ` գույքային գործարքներ կնքել uույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված անձանց հետ, բացառությամբ Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությամբ նախատեuված դեպքերի:»:
Հոդված 12. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասը «պայմանագրով» բառից հետո լրացնել  «, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 37-րդ հոդվածում`
1)  երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Մաքսային մարմնի կամ մաքսային ծառայողի գործողությունները կամ անգործությունը կարող են գանգատարկվել վերադաս մաքսային մարմնի գանգատարկման հանձնաժողովին կամ բողոքարկվել դատարան:».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով`
«Մաքսային մարմնի կամ մաքսային ծառայողի գործողությունների, անգործության, ինչպեu նաեւ մաքսային ծառայությանն առնչվող վեճերի լուծման նպատակով վերադաս մաքսային մարմնում մշտապես գործում է գանգատարկման հանձնաժողով:
Վերադաս մաքսային մարմնի գանգատարկման հանձնաժողովը (այսուհետ` Գանգատարկման հանձնաժողով) վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարի կողմից ձեւավորվող, վերադաս մաքսային մարմնում մշտապես գործող մարմին է, որը բաղկացած է նախագահից եւ վեց անդամից, որոնք իրենց աշխատանքը հանձնաժողովում համատեղում են զբաղեցրած մաքսային ծառայության պաշտոնների հետ: Գանգատարկման հանձնաժողովի որոշումներն իրավազոր են, եթե դրանց կայացմանը մասնակցել է առնվազն հինգ անդամ: Որոշումներն ընդունվում են բաց քվեարկությամբ, պարզ մեծամասնության ձեւով:
Գանգատարկման հանձնաժողովին դիմում-գանգատ ներկայացրած անձը համապատասխան նիստի անցկացման վայրի եւ ժամանակի մասին նախապես ծանուցվում է: Գանգատարկման հանձնաժողովի նիստին կարող են մասնակցել դիմում-գանգատ ներկայացրած անձը եւ (կամ) վերջինիս լիազորած անձը: Դիմում-գանգատները վերադաս մաքսային մարմնի կողմից քննության են առնվում, որոնց վերաբերյալ դիմում-գանգատի ընդունման օրվանից հետո` 30 օրվա ընթացքում, ընդունվում են որոշումներ: Առանձին դեպքերում վերադաս մաքսային մարմնի  ղեկավարի որոշմամբ նշված ժամկետը կարող է երկարաձգվել մինչեւ 15 օրով, որի մասին իրազեկվում է դիմումատուն: Գանգատարկման հանձնաժողովի նիստի ավարտից հետո Գանգատարկման հանձնաժողովը դիմում-գանգատ ներկայացնողին ուղարկում է դիմում-գանգատի վերաբերյալ հանձնաժողովի կայացրած որոշումը:
Գանգատարկման հանձնաժողովի աշխատակարգը եւ անհատական կազմը սահմանում է վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարը:»:
Հոդված 14. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 37.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 37.1.  Քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված մաքսային ծառայողի պաշտոնական լիազորությունների կասեցումը
Քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված մաքսային ծառայողի պաշտոնական լիազորությունները կասեցվում են հիմնական աշխատավարձի պահպանմամբ մինչեւ մեղադրանքի հանվելը:
Մեղադրանքի հանվելու դեպքում մաքսային ծառայողի պաշտոնական լիազորությունների կասեցումը վերացվում է:»:
Հոդված 15. Օրենքի 41.1-րդ հոդվածի 5-րդ մասի աղյուսակում «Մաքսային ծառայության հատուկ կոչումը» սյունակը «Մաքսային ծառայության գեներալ-մայոր» տողից առաջ լրացնել «Մաքսային ծառայության գեներալ-լեյտենանտ» տողով, իսկ հաջորդ սյունակը` «35» թվով:
Հոդված 16. Օրենքի 45-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետը «մինչեւ 500.000 դրամ» բառերից հետո լրացնել «եւ (կամ) իջեցվում պաշտոնից» բառերով, 2-րդ կետը «մինչեւ 1000.000 դրամ» բառերից հետո` «եւ (կամ) իջեցվում պաշտոնից» բառերով, իսկ  3-րդ կետի «եւ (կամ) ազատվում են» բառերը փոխարինել «եւ (կամ) իջեցվում պաշտոնից կամ ազատվում» բառերով.
2) 2-րդ մասի 1-ին կետը «նկատողություն» բառից հետո լրացնել «եւ (կամ) իջեցվում հատուկ կոչումից» բառերով.
3) 3-րդ մասի «2-րդ եւ 4-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «2-րդ, 4-րդ, 8-րդ եւ  9-րդ կետերով» բառերով.
4)  4-րդ  մասի  3-րդ  կետը  «կոչումից»  բառից  հետո  լրացնել  «կամ  իջեցվում պաշտոնից» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 46-րդ հոդվածի 1.1-րդ մասում`
1) 1-ին կետը «իրավախախտում» բառից հետո լրացնել «կամ  վարքագծի (էթիկայի) կանոնների խախտում» բառերով.
2) 2-րդ կետը «իրավախախտման» բառից հետո լրացնել «կամ  վարքագծի (էթիկայի) կանոնների խախտման» բառերով.
3) 3-րդ կետը «իրավախախտում» բառից հետո լրացնել «կամ  վարքագծի (էթիկայի) կանոնների խախտում» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի 46.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետը «լիազորությունները» բառից հետո լրացնել «` հիմնական աշխատավարձի պահպանմամբ» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 48-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 10-րդ կետը «ծառայողական կարգապահական» բառերից հետո լրացնել «եւ վարքագծի (էթիկայի)» բառերով.
2)   լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18-րդ կետով`
«18) oրենքով uահմանված կարգով իր եկամուտների հայտարարագիրը չներկայացնելը:»:
Հոդված 20. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 48.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 48.2. Մաքսային ծառայողին զբաղեցրած պաշտոնից իջեցնելու հիմքերը
1. Մաքսային ծառայողին զբաղեցրած պաշտոնից իջեցնելու հիմքերն են`
1) ատեuտավորման արդյունքում uույն oրենքի 15-րդ հոդվածի 12-րդ մաuի 5-րդ կետով uահմանված դեպքը.
2) uույն oրենքի 44-րդ հոդվածի 1-ին մաuի 5-րդ կետով նախատեuված կարգապահական պատաuխանատվության ենթարկվելը.
3) uույն oրենքի 45-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնից իջեցնելու դեպքերը:»:
Հոդված 21. Օրենքի 51-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ  բովանդակությամբ 4-րդ կետով`
«4) մաքսային ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար անցկացված մրցույթում օրենքով սահմանված կարգով հաղթող ճանաչված, սակայն պաշտոնի չնշանակված անձինք:».
2) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Մաքuային ծառայության կադրերի ռեզերվում մաքuային ծառայողները գտնվում են մինչեւ`
1) uույն oրենքի 49-րդ  հոդվածի 1-ին  մաuում  նշված  ժամկետի  լրանալը.
2) սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությամբ, 14-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությամբ եւ 14-րդ հոդվածի 3.1-րդ մասով սահմանված կարգով մաքսային ծառայության թափուր պաշտոնի նշանակվելը.
3) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության դադարումը.
4) սույն օրենքի 9-րդ եւ 25-րդ հոդվածների պահանջների խախտման հիմքերի առաջացումը.
5)  մաքսային ծառայության կադրերի ռեզերվից դուրս գալու մասին քաղաքացու դիմումի հիման վրա վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարի կողմից համապատասխան որոշման  ընդունումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ТАМОЖЕННОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения “О таможенной службе” от 3 июля 2002 года, ЗР-402-Н после слов “ Республики Армения”   дополнить словами “как особого вида государственной службы”, после слов “ занимающих должности таможенной службы,” – словами “особенностями таможенной службы,” .
Статья 2 . Статью 6 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Таможенная служба организовывается по принципу ротации.  Таможенные служащие подразделений таможенных органов или таможенного органа  переводятся из одного органа таможенной службы в другой или из одного подразделения таможенной службы в другое подразделение в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.
Статья 3. Статью 14 Закона дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. В случае возникновения временной вакантной должности таможенной службы (отпуск по беременности и родам, призыв на обязательную военную службу), а также в случае временной невозможности исполнения таможенным служащим своих служебных обязанностей и в других предусмотренных законом случаях эта должность может замещаться лицами,  находящимися в резерве кадров таможенной службы и удовлетворяющими описанию данной должности, с которыми заключается срочный трудовой договор, а в случае невозможности этого   - посредством заключения срочного трудового договора с другим лицом, с учетом требований статьей 8 и 9 и части 1 статьи 49 настоящего Закона.
1) абзац третий части 1 дополнить словами “, кроме  лиц, занимающих должность начальника управления и начальника таможни вышестоящего таможенного органа”;
2) часть 9 изложить в следующей редакции:
“9. Аттестация проводится следующими способами:
1) документальным;
2) путем тестирования и собеседования, а для лиц, проходящих службу в оперативных подразделениях вышестоящего таможенного органа, - также путем проверки физической подготовки, владения оружием и специальными средствами в порядке,  установленном аттестационной комиссией.”.
3) статью дополнить частями 9.1 и 9.2 следующего содержания:
“9.1. Таможенные служащие, имеющие максимальное специальное звание, предусмотренное для подгруппы занимаемой должности, подлежат документальному тестированию.
Документальное тестирование проводится на основании служебной характеристики – путем собеседования. Собеседование проводится в рамках положений описания данной должности таможенной службы – в целях проверки их деловых возможностей.
Аттестационная комиссия в отношении каждого таможенного служащего ставит на голосование решение, предусмотренное пунктом 1 абзаца четвертого настоящей части, в случае непринятия которого большинством голосов участвующих в голосовании членов комиссии принятым считается решение, предусмотренное пунктом 2 абзаца четвертого настоящей части.
Аттетстационная комиссия на основании результатов документальной аттестации принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит аттестации путем тестирования и собеседования.
9.2.  Аттестации путем тестирования и собеседования подлежат таможенные служащие:
1) которые не подлежат документальной аттестации;
2) в отношении которых аттестационной комиссией вынесено решение, указанное в пункте 2 абзаца четвертого части 9.1 настоящей статьи.
Аттестационная комиссия составляет тесты, проводит собеседование, и оценивает результаты в порядке, установленном частью
4 статьи 13 настоящего Закона.”;
4) часть 12 дополнить пунктами 4 и 5 следующего  содержания:
“4) о соответствии таможенного служащего занимаемой должности;
5) о понижении таможенного служащего в занимаемой должности.”.
Статья 5. В части 1 статьи 17 Закона слова “вышестоящего таможенного руководителя” заменить словами “руководителя вышестоящего таможенного органа”.
Статья 6. Часть 1 статьи 18 Закона до строки “генерал-майор таможенной службы”  дополнить строкой “генерал-лейтенант таможенной службы,”.
Статья 7. В части 1 статьи 19 Закона слова “Специальное звание генерал-майора таможенной службы присваивается” заменить словами “Специальные звания генерал-лейтенанта таможенной службы и генерал-майора таможенной службы присваиваются”.
Статья 8. Статью 21 Закона дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В представлении  таможенного служащего к очередному специальному званию может быть обоснованно отказано за нарушение правил поведения (этики) таможенного служащего, или регулярное невыполнение им служебных обязанностей, или за ненадлежащее их исполнение   - на основании заключения комиссии, проводящей служебное расследование.”.
Статья 9. Часть 1 статьи 23 Закона дополнить пунктами 10 и 11 следующего содержания:
“10) на труд, оплату, охрану здоровья, обеспечение безопасными и необходимыми условиями труда;
11) на социальную и правовую защиту и социальное и правовое обеспечение.
Статья 10. В части 1 статьи 24 Закона:
1) пункт 1 после слов “Республики Армения” дополнить словами “, а также владеть другими знаниями, необходимыми для исполнения профессиональных и служебных обязанностей”;
2) пункт 6 после слова “дознание” дополнить словами “и предварительное следствие”;
3) часть дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) соблюдать правила поведения (этики) таможенного служащего, которые утверждаются руководителем вышестоящего таможенного органа.”.
Статья 11. Часть 1 статьи 25 Закона дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
“8) получать гонорар за публикации или выступления, следующие из выполнения им служебных обязанностей;
9) заключать в качестве представителя государства имущественные сделки с лицами, указанными в части 3 настоящей статьи, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Армения.”.
Статья 12. Часть 1 статьи 32 Закона после слова “контрактом” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 4 статьи 6 настоящего Закона ”.
“Действия или бездействие таможенного органа или таможенного служащего могут быть опротестованы в апелляционной комиссии вышестоящего таможенного органа или обжалованы в суде.”;
2) статью дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“В целях разрешения споров о действиях или бездействии таможенного органа или таможенного служащего, а также по делам, касающимся таможенной службы, в вышестоящем таможенном органе постоянно действует апелляционная комиссия.
Апелляционная комиссия вышестоящего таможенного органа (далее – Апелляционная комиссия) –   это формируемый    руководителем    вышестоящего таможенного органа орган, постоянно действующий в вышестоящем таможенном органе, который состоит из председателя и шести членов, которые свою работу в комиссии совмещают с  должностью, занимаемой в таможенной службе. Решения Апелляционной комиссии правомочны, если в их принятии участвовали не менее пяти ее членов. Решения принимаются открытым голосованием, простым большинством.
Лицо, представившее в Апелляционную комиссию заявление-жалобу, заранее информируется о месте и времени проведения соответствующего заседания. В заседании Апелляционной комиссии могут участвовать лицо, представившее заявление-жалобу, и (или) уполномоченное последним лицо. Заявления–жалобы вышестоящим таможенным органом принимаются к рассмотрению, решения по ним выносятся в течение 30 дней со дня принятия заявления-жалобы. В отдельных случаях, по решению руководителя вышестоящего таможенного органа,   указанный срок может быть продлен до 15 дней, о чем уведомляется податель заявления. Апелляционная комиссия  по окончании заседания Апелляционной комиссии направляет лицу, представившему заявление - жалобу, вынесенное комиссией решение по заявлению-жалобе.
Регламент работы и персональный состав Апелляционной комиссии устанавливаются руководителем вышестоящего таможенного органа.”.
Статья 14. Закон дополнить статьей 37.1 следующего содержания:
“Статья 37.1 Приостановление должностных полномочий таможенного служащего, привлеченного в качестве обвиняемого по уголовному делу
Должностные полномочия таможенного служащего, привлеченного в качестве обвиняемого по уголовному делу, приостанавливаются с сохранением основной заработной платы до снятия обвинения.
В случае снятия обвинения приостановление должностных полномочий таможенного служащего аннулируется.”.
Статья 15.   Графу “Специальные звания таможенной службы”  таблицы части 5 статьи 41.1 Закона перед строкой “Генерал-майор таможенной службы” дополнить строкой “Генерал-лейтенант таможенной службы”, а следующую графу – цифрой “35”.
Статья 16. В статье 45 Закона:
1) пункт 1 части 1 после слов “до 500000 драмов” дополнить словами “и (или) понижается в должности”, пункт 2 после слов “до 1000000 драмов” – словами “и (или) понижается в должности”, а в пункте 3 слова “и (или) увольняется (увольняются)” заменить словами “и (или)  понижается (понижаются) в должности или увольняется (увольняются)”;
2) пункт 1 части 2 после слова “выговор” дополнить словами “и (или) снижается (снижаются) в специальном звании“;
3) в части 3 слова “пунктами 2 и 4” заменить словами “пунктами 2, 4, 8 и 9”;
4) пункт 3 части 4 после слов “специального звания” дополнить словами “, либо понижается (понижаются) в должности,”.
Статья 17. В части 1.1 статьи 46 Закона:
1) пункт 1 после слова “правонарушение” дополнить словами “или нарушение правил поведения (этики)”;
2) пункт 2 после слова “правонарушения” дополнить словами “или нарушения правил поведения (этики)”;
3) пункт 3 после слова “правонарушению” дополнить словами “или нарушению правил поведения (этики)”.
Статья 18. Пункт 8 части 1 статьи 46.1 Закона после слов “служебные полномочия лица” дополнить словами “с сохранением основной заработной платы”.
Статья 19. В части 2 статьи 48 Закона:
1) пункт 10 после слов “служебной дисциплины” дополнить словами “и поведения (этики)”;
2) часть дополнить пунктом 18 следующего содержания:
“18) непредставление в установленном законом порядке декларации о своих доходах.”.
Статья 20. Закон дополнить статьей 48.2 следующего содержания:
“Статья 48.2. Основания для понижения таможенного служащего в занимаемой должности
1. Основаниями для понижения таможенного служащего в занимаемой должности являются:
1) установленный пунктом 5 части 12 статьи 15 настоящего Закона случай - по  результату аттестации;
2) привлечение к дисциплинарной ответственности, предусмотренной пунктом 5 части 1 статьи 44  настоящего Закона;
3) случаи понижения в должности, предусмотренные статьей 45 настоящего Закона.”.
Статья 21.
В статье 51 Закона:
часть 1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) лица, в установленном законом порядке признанные победителями в конкурсе, проводимом на замещение вакантной должности таможенной службы, но не назначенные на должность.”;
абзац второй части 2 изложить в следующей редакции:
“Таможенные служащие находятся в резерве кадров таможенной службы до:
1) достижения срока, указанного в части 1 статьи 49 настоящего Закона;
2) назначения на вакантную должность таможенной службы в порядке, установленном абзацем вторым части 1 статьи 13, абзацем вторым части 1 статьи 14 и частью 3.1 статьи 14 настоящего Закона;
3) прекращения гражданства Республики Армения;
4) возникновения оснований нарушения требований статей 9 и 25 настоящего Закона;
5) принятия руководителем вышестоящего таможенного органа соответствующего решения на основании заявления гражданина о выходе из резерва кадров таможенной службы.”.
Статья 22. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий   после его официального опубликования.