«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ոստիկանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի ապրիլի 16-ի ՀՕ-177 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 10-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ  կետը  «տառապող» բառից հետո լրացնել  «կամ հոգեկան հիվանդությամբ տառապելու մեջ կասկածվող», իսկ «հոսպիտալացնելու» բառից հետո` «կամ հետազոտելու» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3.1-րդ  կետով.
«3.1) oրենքով սահմանված կարգով անգործունակ ճանաչված անձանց, ինչպես նաեւ անչափահասներին սահմանված կարգով հոգեբուժական հաստատություն հոսպիտալացնելու դեպքում այդ մասին տեղյակ պահել վերջիններիս օրինական ներկայացուցիչներին.»:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 2-րդ կետը «տառապող»  բառից հետո լրացնել «կամ հոգեկան խանգարումով տառապելու մեջ կասկածվող» բառերով.
2) 1-ին մասի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Անձին  օրենքով սահմանված կարգով ոստիկանության բաժին բերելուց հետո վերջինիս հոգեկան հիվանդությամբ տառապելու վերաբերյալ կասկածներ առաջանալու դեպքում ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանման ղեկավարը կամ նրա տեղակալը անձին հետազոտելու  կամ  հոսպիտալացնելու միջնորդությամբ դիմում է առողջապահական մարմիններ, եւ շտապ օգնության մեքենաների միջոցով ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ կազմակերպվում է տվյալ անձի տեղափոխումը համապատասխան առողջապահական կազմակերպություն:
Ոստիկանության համապատասխան  ստորաբաժանման ղեկավարի կամ տեղակալի կողմից անձին հետազոտելու կամ հոսպիտալացնելու միջնորդությամբ առողջապահական մարմիններ դիմելու եւ  դրա հետեւանքով  վերջիններիս կողմից համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու յուրաքանչյուր որոշակի դեպքում անձին անազատության մեջ պահելու ժամկետը չպետք է  գերազանցի 72 ժամը: Նշված ժամկետում անձի հոսպիտալացման անհրաժեշտության մասնագիտական հիմնավորվածությունը հաստատվելու դեպքում նրա հոգեբուժական հիվանդանոցային ոչ հոժարակամ (հարկադիր) բուժման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 30-րդ գլխով սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПОЛИЦИИ”
Статья 1. В статье 10 Закона Республики Армения “О полиции” от 16 апреля 2001 года, ЗР-177 (далее - Закон):
1) пункт 3 после слов “страдающими психическими заболеваниями” дополнить словами “или подозреваемыми в том, что они страдают психическом заболеванием”, а после слова “госпитализации” – словами “или об обследовании”;
2) статью дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:   “3.1) в случае госпитализации в психиатрическое учреждение в установленном порядке лиц, признанных недееспособными в установленном законом порядке, а также несовершеннолетних извещать об этом законных представителей последних.”.
Статья 2. В статье 22 Закона:
1) пункт 2 части 1 после слов “страдающих психическими расстройствами” дополнить словами “или подозреваемых в том, что они страдают психическом расстройством”;
2) пункт 2 части 1 дополнить новыми абзацами следующего содержания: “После привода лица в установленном законом порядке в отделение полиции в случае возникновения подозрений в том, что последний страдает психическим заболеванием, руководитель соответствующего подразделения полиции или его заместитель обращается в здравоохранительные органы с ходатайством об обследовании или о госпитализации лица и организуется перевод данного лица в соответствующую здравоохранительную организацию на машине скорой помощи в сопровождении служащих полиции.
В каждом конкретном случае обращения руководителя соответствующего подразделения полиции или его заместителя в здравоохранительные органы с ходатайством об обследовании или о госпитализации лица срок содержания:
“лица в несвободе не должен превышать 72 часа. В случае подтверждения в указанный срок специализированного обоснования необходимости госпитализации лица отношения, связанные с его недобровольным (принудительным) психиатрическим больничным лечением, регулируются в порядке, установленном главой 30 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения.”.