Հոդված 1. «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի մայիսի 14-ի ՀՕ-118 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 18-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 18. ԱԱՀ վճարող համարվող անձինք կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին ապրանք մատակարարելիս կամ ծառայություն մատուցելիս պարտավոր են դուրս գրել սույն օրենքի համաձայն հարկային հաշիվ համարվող հաշվարկային փաստաթուղթ, եթե այդ գործարքը ենթակա է ԱԱՀ-ի 20% (16.67%` հաշվարկային) դրույքաչափով հարկման: Հարկային հաշիվը դուրս է գրվում ապրանք մատակարարելու կամ ստացողի կողմից ծառայությունն ընդունելու օրը` մինչեւ այդ գործարքի մասով ԱԱՀ-ի պարտավորության ծագման պահը: Մանրածախ առեւտրի եւ բնակչությանը ծառայությունների մատուցման ոլորտներում հարկային հաշիվ դուրս է գրվում միայն գնորդ կազմակերպության կամ ֆիզիկական անձի պահանջով: Անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձը, սույն օրենքի համաձայն, ապրանքի մատակարարում համարվող եւ ԱԱՀ-ով հարկման ենթակա գործարքների մասով սույն օրենքով սահմանված կարգով կարող է դուրս գրել հարկային հաշիվ` միայն գնորդ կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ պահանջով, եւ եթե այդ ֆիզիկական անձն ունի հարկ վճարողի հաշվառման համար:
Հարկային հաշիվ է համարվում սույն օրենքի 20 հոդվածով սահմանված կարգով լրացված եւ դուրս գրված հաշվարկային փաստաթուղթը:
ԱԱՀ վճարող համարվող անձինք անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց (բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ֆիզիկական անձը հարկային հաշիվ ստանալու պահանջ է ներկայացրել) կամ պետական կառավարչական հիմնարկներին ապրանքներ մատակարարելիս կամ ծառայություններ մատուցելիս պարտավոր են դուրս գրել հարկային հաշիվ չհանդիսացող հաշվարկային փաստաթղթեր կամ օրենքով սահմանված դեպքերում տրամադրել հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կտրոններ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ, 5-րդ եւ 6-րդ ենթակետերով`
«4) այն գործարքների մասով, որոնց վրա չի տարածվում սույն օրենքի գործողությունը (ներառյալ` հաստատագրված վճարով հարկվող գործունեությանը վերաբերող գործարքները).
5) այն գործարքների մասով, որոնք, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի համաձայն, ազատվում են ԱԱՀ-ից.
6) պետական կառավարչական հիմնարկներին ապրանքների մատակարարման կամ ծառայությունների մատուցման գործարքների մասով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) առաջին պարբերությունը «հաշվարկային փաստաթղթում» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ կրճատ հաշիվ-ապրանքագրերի)» բառերով.
2) առաջին պարբերությունը «ԱԱՀ-ի դրույքաչափը եւ գումարը,» բառերից հետո լրացնել «հարկային հաշվի սերիան եւ համարը» բառերով.
3) երրորդ պարբերության`
- առաջին նախադասությունում «Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների նախարարության» բառերը փոխարինել «վերադաս հարկային մարմնի» բառերով, «տեղեկություններ» բառը` «տեղեկանք» բառով, իսկ «վերաբերյալ» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի)» բառերով,
- երկրորդ նախադասությունում «տեղեկություններում» բառը փոխարինել «տեղեկանքում» բառով.
4) երկրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով`
«Ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների օտարման դեպքերում գնորդի պահանջով հարկային հաշվում առանձնացվում է նաեւ ակցիզային հարկի գումարը:
Հարկային հաշիվներ կարող են դուրս գրվել`
1) էլեկտրոնային եղանակով` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով կամ
2) հարկային մարմնից ձեռք բերված հարկային հաշիվների ձեւերի լրացման միջոցով: Սույն մասում նշված հարկային հաշիվների ձեւերը ենթակա չեն այլ անձանց օտարման կամ պատճենահանման միջոցով բազմացման: Հարկային հաշիվների տրամադրման, դրանց լրացման, դուրսգրման, պահպանման, ստացված հարկային հաշիվների օգտագործման վերաբերյալ հաշվետվության ներկայացման, խոտանված, անվավեր ճանաչված եւ չօգտագործված հարկային հաշիվների վերադարձման կարգերը սահմանում է վերադաս հարկային մարմինը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է հարկային մարմնից հաշիվների ձեւերի գինը եւ ձեռքբերման կարգը, հարկային մարմնի կողմից տրամադրվող հարկային հաշիվների ձեւերի տպագրության, հարկային հաշվի սերիայի եւ համարի գեներացման, ինչպես նաեւ սույն հոդվածով ներկայացվող պահանջներին համապատասխանող հարկային հաշիվների դուրսգրումն ու հաշվառումն ապահովող այլ կարգերը:».
5) լրացնել հետեւյալ բավանդակությամբ նոր պարբերություններով`
«Դուրս գրված հարկային հաշիվների վերաբերյալ սույն հոդվածով սահմանված տեղեկությունները հարկային մարմին կարող են չներկայացվել այն հարկային հաշիվների մասով, որոնք դուրս են գրվել սույն հոդվածի երրորդ մասի 1-ին կետում նշված կարգով: Ընդ որում, սույն հոդվածի երրորդ մասի 1-ին կետում նշված կարգով դուրս գրված հարկային հաշիվների վերաբերյալ հարկային մարմին տեղեկություններ չեն ներկայացվում, եթե հարկ վճարողի կողմից հարկային մարմնին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով, կապի միջոցով կամ էլեկտրոնային տարբերակով տրամադրվել է տեղեկատվություն հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում դուրս գրված հարկային հաշիվների վերաբերյալ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 22-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 22. Հարկային հաշիվներ դուրս գրած անձինք պարտավոր են ժամանակագրական կարգով հաշվառել եւ առնվազն մինչեւ դուրսգրման տարվան անմիջապես հաջորդող երեք տարին լրանալը պահպանել իրենց տված բոլոր հարկային հաշիվները (այդ թվում` սահմանված ձեւով հաստատված էլեկտրոնային հարկային հաշիվները): Անձինք պարտավոր են առնվազն մինչեւ ստացման տարվան անմիջապես հաջորդող երեք տարին լրանալը պահպանել ստացած հարկային հաշիվները (այդ թվում` սահմանված ձեւով հաստատված էլեկտրոնային հարկային հաշիվները) կամ ապրանքների ներմուծման մաքսային հայտարարագրերը:
Հարկային հաշիվների, դրանց դիմաց վճարումը հաստատող փաստաթղթերի, մաքսային հայտարարագրերի պահպանման ժամկետները չեն կարող պակաս լինել` դուրս գրված հարկային հաշվով առաջացած պարտավորության կատարման տարվանը հաջորդող երեք տարուց,
ձեռք բերված ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների մասով հաշվանցումների դեպքում` ԱԱՀ-ի գծով պարտավորությունների, հաշվանցումների կամ վերադարձների հաշվին հարկային հաշվում կամ մաքսային հայտարարագրում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարի օրենքով սահմանված կարգով մարման ժամկետից:»:
Հոդված 5. Օրենքի  43.1-րդ հոդվածում`
1) «տեղեկություններում ապրանքների մատակարարման կամ ձեռքբերման եւ ծառայությունների մատուցման կամ ստացման գծով ԱԱՀ-ի գումարները» բառերը փոխարինել «տեղեկանքում ապրանքների մատակարարմանը կամ ձեռքբերմանը եւ ծառայությունների մատուցմանը կամ ստացմանը վերաբերող հարկային հաշիվների վերաբերյալ տեղեկություններ» բառերով.
2) «ներկայացված» բառից հետո լրացնել «կամ չներկայացված» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով`
«Ձեռք բերված ապրանքների եւ ստացված ծառայությունների գծով այն հարկային հաշիվներում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները, որոնք ներկայացվել են (ներառվել են տեղեկանքում) հարկային հաշվի ստացմանը հաջորդող որեւէ հաշվետու ժամանակաշրջանում, հաշվանցվում են տեղեկությունների ներկայացման ժամանակաշրջանի համար ներկայացվող ԱԱՀ-ի հաշվարկով:»:
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 43.2-րդ հոդվածով`
«Հոդված 43.2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված կարգի խախտմամբ կամ ապօրինի ձեռք բերված կամ պատճենահանված ձեւերի լրացմամբ հարկային հաշիվ դուրս գրելու դեպքում հարկային հաշիվ դուրս գրողը վճարում է տուգանք` հարկային հաշվի լրիվ արժեքով հատուցման գումարի (ներառյալ` ԱԱՀ-ի գումարը) կրկնակիի չափով, բայց ոչ պակաս 5 միլիոն դրամից:»:
Հոդված 7. Օրենքի 44.1-րդ հոդվածում`
1) հանել «կամ պարզեցված հարկով հարկվող» բառերը.
2) առաջին նախադասության «դուրս գրված» բառերը փոխարինել «մատակարարների  կողմից դուրս գրված կամ սույն օրենքի 43.2 հոդվածում կամ անապրանք փաստաթղթում նշված,» բառերով.
3) երրորդ նախադասությունը «վերաբերող» բառից հետո լրացնել «կամ սույն օրենքի 43.2 հոդվածում նշված» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2010 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված հոդվածների կամ կետերի:
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածը, 3-րդ հոդվածի 2-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերը, 6-րդ հոդվածը, 7-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ կետերն ուժի մեջ են մտնում 2010 թվականի հուլիսի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ”
Статью 18 Закона Республики Армения “О налоге на добавленную стоимость” от 14 мая 1997 года, ЗР-118 (далее - Закон) изложить в следующей редакции:
“Статья 18.
Лица, считающиеся плательщиками НДС, при поставке товара или оказании услуги организациям и индивидуальным предпринимателям обязаны выписывать расчетный документ, считающийся согласно настоящему Закону налоговым счетом, если эта сделка подлежит обложению по 20-процентной ставке НДС (расчетные 16,67 процентов). Налоговый счет выписывается в день поставки товара или принятия услуги получателем – до момента возникновения обязательства по НДС в части этой сделки. В сфере розничной торговли и оказания услуг населению налоговый счет выписывается только по требованию организации-покупателя или физического лица. Согласно настоящему Закону физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем, может в установленном настоящим Законом порядке выписывать налоговый счет в части считающейся поставкой товара и подлежащей обложению НДС сделки только по требованию организации-покупателя или физического лица и если это физическое лицо
имеет учетный номер налогоплательщика.
Налоговым счетом считается расчетный документ, заполненный и выписанный в порядке, установленном статьей 20 настоящего Закона.
Лица, считающиеся плательщиками НДС, при поставке товаров или оказании услуг физическим лицам, не считающимся индивидульными предпринимателями (за исключением случаев, когда физическое лицо предъявило требование на получение налогового счета), или государственным управленческим организациям обязаны выписывать расчетные документы, не считающиеся налоговым счетом, или в установленных законом случаях выдавать чеки контрольно-кассовых аппаратов.”.
Статью 19 Закона дополнить подпунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
“4) в части сделок, на которые не распространяется действие настоящего Закона (включая сделки, относящиеся к деятельности, облагаемой фиксированным платежом);
5) в части сделок, которые освобождаются от НДС согласно международным договорам Республики Армения;
6) в части сделок по поставке товаров и оказанию услуг государственным управленческим организациям.”.
В статье 20 Закона:
1) абзац первый после слов “в расчетном документе” дополнить словами “(за исключением сводной счет-фактуры)”;
2) абзац
первый
после
слов “ставка и сумма НДС” дополнить словами “, серия и номер налогового счета”;
3) в абзаце третьем:
- в первом предложении слова “Министерством государственных доходов Республики Армения” заменить словами “вышестоящим налоговым органом”, слово “сведения” – словом “справку”, а в конце предложение дополнить словами “(за исключением случаев, установленных настоящей статьей)”,
- во втором предложении слово “сведения” заменить словом “справки”;
4) после абзаца второго статью дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“В случае отчуждения товаров, подлежащих обложению акцизным налогом, в налоговом счете по требованию покупателя выделяется и сумма акцизного налога.
Налоговые счета могут выписываться:
1) электронным способом – в порядке, установленном Правительством Республики Армения, или
2) посредством заполнения форм налоговых счетов, полученных из налогового органа. Указанные в настоящей части формы налоговых счетов не подлежат отчуждению другим лицам или размножению посредством копирования. Порядок выдачи налоговых счетов, их заполнения, выписывания, хранения, представления отчетности об использовании полученных налоговых счетов, возврата забракованных, признанных недействительными и неиспользованных налоговых счетов устанавливается вышестоящим налоговым органом.
Правительство Республики Армения устанавливает цену и порядок получения форм счетов из налогового органа, другие порядки печати выдаваемых налоговым органом форм налоговых счетов, генерации серии и номера налогового счета, а также выписывания и обеспечения учета налоговых счетов, соответствующих требованиям, предъявляемым настоящей статьей.”;
5) статью дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Установленные настоящей статьей сведения о выписанных налоговых счетах могут не представляться в налоговый орган
в части тех налоговых счетов, которые были выписаны в порядке, указанном
в пункте 1 части третьей настоящей статьи. При этом, сведения о налоговых счетах, выписанных в порядке, указанном
в пункте 1 части третьей настоящей статьи, могут не представляться в налоговый орган, если налогоплательщиком в установленном Правительством Республики Армения порядке через средство связи или электронным способом представлена налоговому органу информация о выписанных в течение отчетного периода налоговых счетах.”.
Статью 22 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 22.
Лица, выписавшие налоговые счета, обязаны вести их учет в хронологическом порядке и хранить все выданные ими налоговые счета (в том числе и удостоверенные в установленном порядке электронные налоговые счета)
не менее чем до истечения трех лет, непосредственно следующих за годом их выписывания. Лица обязаны хранить полученные налоговые счета (в том числе и удостоверенные в установленном порядке электронные налоговые счета) или таможенные декларции на ввоз товаров не менее чем до истечения трех лет, непосредственно следующих за годом их получения.
Сроки хранения налоговых счетов, документов, удостоверяющих платеж по ним, таможенных деклараций не могут составлять менее:
трех лет, следующих за годом выполнения обязательства, возникшего по выписанному налоговому счету,
срока погашения в установленном законом порядке суммы НДС, выделенной в налоговом счете или таможенной декларации в счет обязательств, зачетов или возвратов по НДС, - в случае зачетов в части приобретенных товаров и полученных услуг.”.
В статье 43.1 Закона:
1) слова “сумм НДС по поставке или приобретению товаров и оказанию или получению услуг” заменить словами “ сведений о налоговых счетах относительно поставки или приобретения товаров и оказания или получения услуг в справку ”;
2) после слова “представленное” дополнить словами “или непредставленное”;
3) статью дополнить новым предложением следующего содержания:
“Выделенные в налоговых счетах суммы НДС по приобретенным товарам и полученным услугам, которые были представлены (включены в справку) в какой-либо отчетный период, следующий за получением налогового счета, зачитываются согласно расчету НДС, представляемому для периода представления сведений.”.
Закон дополнить статьей 43.2 следующего содержания:
“Статья 43.2.
В случае выписывания налогового счета с нарушением установленного Правительством Республики Армения порядка или заполнением незаконно приобретенных или копированных форм лицо, выписывающее налоговый счет,
уплачивает штраф в двойном размере суммы компенсации по полной стоимости налогового счета (включая сумму НДС), но не менее чем 5 миллионов драмов.”.
В статье 44.1 Закона:
1) исключить слова “или облагаемой упрощенным налогом”;
2) в первом предложении слово “выписанных” заменить словами “выписанных поставщиками либо указанных в статье 43.2 настоящего Закона или в бестоварных документах”;
3) третье предложение после слов “облагаемых фиксированным платежом” дополнить словами “или указанной в статье 43.3 настоящего Закона”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2010 года, за исключением статей или пунктов, указанных в части 2 настоящей статьи.
2. Статья 1, пункты 2, 4 и 5 статьи 3, статья 6, пункты 2 и 3 статьи 7 настоящего Закона вступают в силу с 1 июля 2010 года.