«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ոստիկանությունում  ծառայության  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հուլիuի 3-ի ՀՕ-401-Ն օրենքի (այuուհետ` Օրենք) 2-րդ  հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Ոստիկանությունում ծառայությունը կազմակերպվում է նաեւ ոստիկանությունում ծառայողների ռոտացիայի սկզբունքով: Ռոտացիան ոստիկանության միեւնույն ստորաբաժանման ներսում ոստիկանությունում ծառայողների տեղափոխումն է հավասարազոր պաշտոններում` երեք տարին մեկ պարբերականությամբ:
Ռոտացիայի ենթակա ոստիկանությունում ծառայողների ցանկը եւ ռոտացիայի իրականացման կարգը սահմանվում են Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված  2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Ատեuտավորումն անցկացվում է ոuտիկանության ծառայողի անմիջական մաuնակցությամբ: Ոuտիկանության գլխավոր խմբի պաշտոն զբաղեցնող ոuտիկանության  ծառայողների ատեստավորումն անցկացվում է ծառայողական բնութագրի  հիման վրա` հարցազրույցի միջոցով: Ոստիկանության ավագ, միջին եւ կրտսեր խմբերի պաշտոններ զբաղեցնող ոuտիկանության ծառայողների ատեստավորումն անցկացվում է  ծառայողական բնութագրի  հիման վրա` թեստավորման եւ հարցազրույցի միջոցով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СЛУЖБЕ В ПОЛИЦИИ”
Статья 1. Часть 2 статьи 2 Закона Республики Армения “О службе в полиции” от 3 июля 2002 года, ЗР-401 (далее - Закон) дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“Служба в полиции организуется также по принципу ротации служащих полиции. Ротацией является перевод служащих полиции на равнозначные должности в одном и том же подразделении полиции с периодичностью раз в три года.
Перечень служащих полиции, подлежащих ротации, и порядок осуществления ротации устанавливаются решением Правительства Республики Армения.”.
Статья 2. Часть 5 статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
“5. Аттестация проводится при непосредственном присутствии служащего полиции. Аттестация служащих полиции, занимающих должность полиции главной группы, проводится посредством собеседования - на основании служебной характеристики. Аттестация служащих полиции, занимающих должности полиции старшей, средней и младшей групп, проводится посредством тестирования и собеседования - на основании служебной характеристики.”.