«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 28.04.2009
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության  2002 թվականի փետրվարի 20-ի ՀՕ-308 օրենքի  (այսուհետ՝ Օրենք) 18-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժէ1» եւ «ժը1» կետերով.
«ժէ1) հեռարձակման կարգավորող անկախ մարմնի անդամի թափուր տեղի ընտրության մրցութային հանձնաժողովի թեկնածուների առաջադրման առաջարկով գրավոր դիմում է խմբակցություններին եւ դրանց առաջարկությունների հիման վրա ձեւավորում մրցութային հանձնաժողով.
ժը1) սահմանում է  հեռարձակման կարգավորող անկախ մարմնի անդամի թափուր տեղի ընտրության մրցութային հանձնաժողովի գործունեության կարգը.»։
Հոդված 2. Օրենքի  97-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը  շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Սահմանադրության 83-րդ հոդվածի 4-րդ կետին համապատասխան` պաշտոնում ընտրելու համար թեկնածուի առաջադրման իրավունքը  պատկանում է խմբակցություններին եւ պատգամավորական խմբերին:».
2) 1-ին կետը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Սահմանադրության 83.2-րդ հոդվածի համապատասխան   հեռարձակվող  լրատվության միջոցների ազատության, անկախության եւ բազմազանության ապահովման նպատակներից ելնելով` օրենքով ստեղծվող կարգավորող անկախ մարմնի անդամների կեսին վեց տարի ժամկետով ընտրում է Ազգային ժողովը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի (այսուհետ` Ազգային հանձնաժողով) անդամի թափուր տեղ առաջանալու  դեպքում թափուր տեղում նշանակումը կամ ընտրությունը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության  Սահմանադրության 83.2-րդ հոդվածին համապատասխան՝ ապահովելով Ազգային հանձնաժողովի անդամների կեսի ընտրությունը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, իսկ մյուս կեսի նշանակումը  Հանրապետության Նախագահի կողմից։
Ազգային հանձնաժողովի անդամի թափուր տեղ առաջանալու դեպքում Ազգային հանձնաժողովի նախագահն այդ մասին հայտնում է  Ազգային ժողովի նախագահին։
Ազգային հանձնաժողովի անդամի թափուր տեղի ընտրության մրցութային հանձնաժողովի թեկնածուների առաջադրման առաջարկով Ազգային ժողովի նախագահը գրավոր դիմում է խմբակցություններին: Խմբակցությունների առաջարկությունների հիման վրա Ազգային ժողովի նախագահը 7-օրյա ժամկետում  ձեւավորում է մրցութային հանձնաժողով:
Մրցութային հանձնաժողովի կազմում ընդդիմադիր խմբակցության կամ խմբակցությունների կողմից առաջարկվում է երկու թեկնածու, իսկ մնացած խմբակցությունների կողմից` չորս թեկնածու: Մրցութային հանձնաժողովի կազմում առաջադրվում են  լրագրության, հեռահաղորդակցության, գործարարության, կառավարման, իրավագիտության, կրթության, մշակույթի, կրոնի բնագավառների հեղինակավոր գործիչներ եւ (կամ) այդ բնագավառներով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները, Հայաստանի Հանրապետություն կառավարության անդամները, Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի աշխատակիցները, պետական ծառայողները եւ քաղաքական կուսակցությունների ղեկավար մարմինների անդամները չեն կարող ընդգրկվել մրցութային հանձնաժողովի կազմում։
Մրցութային հանձնաժողովն իր կազմից ընտրում է հանձնաժողովի նախագահ եւ քարտուղար:
Մրցութային հանձնաժողովի գործունեությունը կարգավորվում է սույն օրենքով, Ազգային ժողովի նախագահի սահմանած համապատասխան կարգով, իսկ մրցույթի կազմակերպման եւ անցկացման  ընթացակարգային հարցերը կարգավորվում են մրցութային հանձնաժողովի  որոշումներով։
Մրցութային հանձնաժողովի նիստն իրավազոր է, եթե դրան մասնակցում է անդամների կեսից ավելին, իսկ որոշումներն ընդունվում են մասնակիցների ձայների մեծամասնությամբ։
Ազգային հանձնաժողովի անդամի թափուր տեղի համար թեկնածու կարող է առաջադրվել յուրաքանչյուր ոք՝  «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի պահանջների համաձայն։
Ազգային հանձնաժողովի անդամի թեկնածուների առաջադրման համար սահմանվում է առնվազն 10-օրյա ժամկետ։ Թեկնածուներն առաջադրվում են ինքնաառաջադրմամբ՝  ներկայացնելով երկու երաշխավորագիր  զանգվածային լրատվության եւ հեռահաղորդակցության բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության  օրենսդրությամբ սահմանված կարգով  գրանցված եւ տվյալ բնագավառում գործունեություն իրականացնող հասարակական կազմակերպություններից: Հավելյալ երաշխավորագիր  կարող է տալ նաեւ  Հանրային խորհուրդը։
Մրցութային հանձնաժողովը մրցույթ անցկացնելու մասին հայտարարությունը հրապարակում է մրցույթն անցկացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ ամիս առաջ՝  առնվազն երեք հազար տպաքանակ ունեցող մամուլի եւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներով՝ ապահովելով տեղեկատվության մատչելիության համապետական ընդգրկվածությունը։
Մրցութային հանձնաժողովը քաղաքացուն չի թույլատրում մասնակցել մրցույթի, եթե նա չի բավարարում  «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 41-րդ հոդվածով սահմանված պահանջները, կամ առկա է այդ օրենքի 45-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերից որեւէ մեկը։
Մրցույթն անցկացվում է, եթե մրցույթի համար դիմել է առնվազն մեկ մասնակից։
Մրցույթն անցկացվում է երկու փուլով՝  թեստավորման եւ հարցազրույցի։
Թեստավորումը կարող է անցկացվել համակարգչի միջոցով կամ գրավոր։
Թեստերը կազմում է մրցութային հանձնաժողովը` ստուգելու համար մասնակիցների  գիտելիքները՝
ա) Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության,
բ) «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի,
գ) «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի,
դ) «Զանգվածային լրատվության մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի,
ե) «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի,
զ) Եվրախորհրդի «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ։
Համակարգչում զետեղված հարցաշարը ոչ ուշ, քան մրցույթն անցկացնելուց մեկ ամիս առաջ պետք է հրապարակվի։
Թեստում յուրաքանչյուր հարց պետք է ունենա 3-4 ենթադրյալ պատասխան։ Յուրաքանչյուր հարց պետք է ունենա մեկ ճիշտ պատասխան։
Հարցազրույցի փուլին  մասնակցելու իրավունք են ստանում թեստավորման առաջադրանքների առնվազն 90%-ին ճիշտ պատասխանած մասնակիցները։
Մասնակիցների հետ հարցազրույց անցկացվում է հեռահաղորդակցության, լրագրության եւ արտահայտվելու ազատության կիրառման, ինչպես նաեւ  կրթության, մշակույթի բնագավառների, գովազդի իրականացման, սոցիալական խմբերին կամ անչափահասներին ուղղված հաղորդումներին, դրանց հիմնախնդիրներին ուղղված հեռուստատեսային ծրագրերի ստեղծման, լուսաբանման ուղղությամբ։
Մրցութային հանձնաժողովը հարցազրույցից հետո յուրաքանչյուր մասնակցի համար անցկացնում է քվեարկություն։
Եթե մրցույթի օրը մրցութային հանձնաժողովն իրավազոր չէ, ապա մրցույթը համարվում է չկայացած, եւ անցկացվում է կրկնակի մրցույթ: Կրկնակի մրցույթի ժամանակ մրցույթին մասնակցելու համար նոր դիմումներ չեն ընդունվում, եւ 10-օրյա ժամկետում անցկացվում է մրցույթ՝ ընդհանուր հիմունքներով։
Եթե մրցույթին մասնակցելու համար ոչ մի դիմում չի ներկայացվել, կամ ներկայացված բոլոր դիմումներում առկա է «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի  մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի 41-րդ հոդվածի կամ  45-րդ  հոդվածով  սահմանված  հիմքերից  որեւէ մեկը, ինչպես նաեւ մրցույթին մասնակցելու համար դիմում ներկայացրած անձանցից ոչ մեկը չի ներկայացել կամ ճիշտ  չի պատասխանել թեստավորման առաջադրանքների առնվազն 90%-ին, ապա մրցույթը համարվում է չկայացած, եւ անցկացվում է նոր մրցույթ։
Մրցույթի արդյունքները հրապարակվում են մրցույթն անցկացնելուց հետո՝  նույն օրը։
Մրցույթի արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ եզրակացությունը մրցութային հանձնաժողովի նախագահը գրավոր ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին։
Մրցույթի արդյունքների հիման վրա Ազգային հանձնաժողովի անդամի ընտրության  հարցը ներկայացվում է Ազգային ժողովի առաջիկա չորսօրյա  նիստերի օրակարգ։
Ազգային ժողովում Ազգային հանձնաժողովի անդամի ընտրության  հարցի քննարկման ժամանակ մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ եզրակացությունը ներկայացնում է նիստը նախագահողը, իսկ որպես թեկնածուներ դիտվում են մրցույթի հարցազրույցի փուլին մասնակցած անձինք:
Ազգային հանձնաժողովի անդամ է ընտրվում Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունն ստացած թեկնածուն։
Ազգային ժողովի կողմից Ազգային հանձնաժողովի անդամի ընտրության արդյունքների մասին տեղեկությունները Ազգային ժողովի նախագահը ընտրության հաջորդ օրը հրապարակում է մամուլում եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցներում։
Ազգային հանձնաժողովի անդամ նշանակողի (ընտրողի) կողմից Ազգային հանձնաժողովում իր կողմից նշանակվելիք հերթական անդամին չնշանակելը (չընտրելը) հիմք չէ Ազգային հանձնաժողովի մյուս անդամ նշանակողի (ընտրողի)՝  իր նշանակմանը (ընտրմանը) ենթակա հաջորդ թափուր տեղի համար անդամ չնշանակելու (չընտրելու) համար։
Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել Ազգային հանձնաժողովի անդամ։».
3) 2-րդ կետի «ա» ենթակետը  «առաջարկություն ներկայացնելու» բառերից հետո լրացնել «, իսկ Ազգային հանձնաժողովի անդամի ընտրության  հարցի քննարկման ժամանակ` մրցույթի արդյունքների վերաբերյալ եզրակացությունը ներկայացնելու» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ"
Статья 1. Часть 1 статьи 18 Закона Республики Армения ,,Регламент Национального Собрания" от 20 февраля 2002 года, ЗР-308 (далее - Закон) дополнить пунктами ,,с1" и ,,т1" следующего содержания:
,,с1) обращается письменно к фракциям с предложением о выдвижении кандидатов в конкурсную комиссию по избранию на вакантное место члена независимого органа, регулирующего телекоммуникацию, и на основании их предложений формирует конкурсную комиссию;
т1) устанавливает порядок деятельности конкурсной комиссии по избранию на вакантное место члена независимого органа, регулирующего телекоммуникацию;".
Статья 2. В статье 97 Закона:
1) абзац второй части 1 изложить в следующей редакции:
,,В соответствии с пунктом 4 статьи 83 Конституции право на выдвижение кандидата для избрания на должность принадлежит фракциям и депутатским группам.";
2) пункт 1 дополнить новыми абзацами следующего содержания:
,,В соответствии со статьей 83.2 Конституции Национальное Собрание исходя из целей обеспечения свободы, независимости и многообразия телекоммуникационных средств информации сроком на шесть лет избирает половину членов создаваемого законом независимого регулирующего органа.
В случае возникновения вакансии члена Национальной комиссии по телевидению и радио (далее – Национальная комиссия) назначение или избрание на вакантное место производится в соответствии со статьей 83.2 Конституции Республики Армения с обеспечением избрания половины членов Национальной комиссии Национальным Собранием Республики Армения, а назначения другой половины Президентом Республики.
В случае возникновения вакансии члена Национальной комиссии председатель Национальной комиссии уведомляет об этом Председателя Национального Собрания.
Председатель Национального Собрания письменно обращается к фракциям с предложением о выдвижении кандидатов в конкурсную комиссию по избранию на вакантное место члена Национальной комиссии. Председатель Национального Собрания на основании предложений фракций в 7-дневный срок формирует конкурсную комиссию.
В состав конкурсной комиссии от оппозиционной фракции или фракций предлагается два кандидата, а от остальных фракций - четыре кандидата. В состав конкурсной комиссии выдвигаются авторитетные деятели в области журналистики, телекоммуникации, предпринимательства, управления, юриспруденции, образования, культуры, религии и (или) представители организаций, занятых в этих областях.
В состав конкурсной комиссии не могут включаться депутаты Национального Собрания Республики Армения, члены Правительства Республики Армения, сотрудники Аппарата Президента Республики, государственные служащие и члены руководящих органов политических партий.
Конкурсная комиссия из своего состава избирает председателя и секретаря комиссии.
Деятельность конкурсной комиссии ругулируется настоящим Законом, соответствующим регламентом, установленным Председателем Национального собрания, а процедурные вопросы по организации и проведению конкурса регулируются решениями конкурсной комиссии.
Заседание конкурсной комиссии правомочно, если в нем участвет более половины членов, а решения принимаются большинством голосов его участников.
Кандидатом на вакантное место члена Национальной комиссии согласно требованиям Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио" может быть выдвинут каждый.
Для выдвижения кандидатов в члены Национальной комиссии устанавливается не менее чем 10-дневный срок. Кандидаты выдвигаются в порядке самовыдвижения с представлением письменной рекомендации общественной органзиции в области массовой информации и телекоммуникации, зарегистрированной в порядке, установленном законодательством Республики Армения и осуществляющей деятельность в данной области. Дополнительную письменную рекомендацию может давать и Общественный совет.
Конкурсная комиссия не позднее чем за месяц до проведения конкурса опубликовывает объявление о проведении конкурса в средствах печати с тиражом не менее три тысячи экземпляров или других средствах массовой информации, обеспечивая доступность охвата информации в общегосударственном масштабе.
Конкурсная комиссия не допускает гражданина к участию в конкурсе, если он не удовлетворяет требованиям, установленным статьий 41 Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио" или имеется одно из оснований, предусмотренных статьей 45 этого Закона.
Конкурс проводится, если для участия в конкурсе обратился не менее чем один участник.
Конкурс проводится в два этапа – тестирование и собеседование.
Тестирование может проводиться посредством компьютера или письменно.
Тесты составляются конкурсной комиссией для проверки знания участниками:
а) Конституции Республики Армения,
б) Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио",
в) Закона Республики Армения ,,О Национальной комиссии по телевидению и радио",
г) Закона Республики Армения ,,О массовой информации",
д) Закона Республики Армения ,,О свободе информации",
е) Конвенции Евросовета ,,О защите прав и основных свобод человека”.
Содержащийся в компьþтере вопросник должен быть опубликован не позднее чем за месяц до проведения конкурса.
Каждый вопрос в тесте должен иметь 3-4 предположительных ответа. Каждый вопрос должен иметь один правильный ответ.
Право на участие в собеседовании получаþт участники, ответившие правильно не менее чем на 90 процентов заданий тестирования.
Собеседование с участниками проводится по телекоммуникации, журналистике и применению свободы высказывания, а также в области образования и культуры, по осуществлению рекламы, по созданию, освещению телевизионных программ, относящихся к передачам о социальных группах или несовершеннолетних, их проблемах.
Конкурсная комиссия после каждого собеседования проводит голосование по каждому из участников.
Если конкурсная комиссия в день конкурса не правомочна, то конкурс считается несостоявшимся и проводится повторный конкурс. Во время повторного конкурса новые заявления для участия в конкурсе не принимаются и в 10-дневный срок проводится конкурс на общих основаниях.
Есля для участия в конкурсе ни одного заявление не подано или во всех поданых заявлениях содержится одно из оснований, установленных статьей 41 или статьей 45 Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио", а также ни одно из лиц, подавших заявление об участии в конкурсе, не явилось или не ответило не менее чем на 90 процентов заданий тестирования, то конкурс считается несостоявшимся и проводится новый конкурс.
Результаты конкурса опубликовываются после проведения конкурса – в тот же день.
Сразу же после опубликования результатов конкурса председатель конкурсной комиссии письменно представляет Председателю Национального собрания заключение о результатах конкурса.
На основании результатов конкурса вопрос об избрании члена Национальной комиссии вносится в повестку дня предстоящего четырехдневного заседания Национального собрания.
Во время обсуждения в Национальном собрании вопроса об избрании члена Национальной комиссии заключение о результатах конкурса представляет председательствующий на заседании, а в качестве кандидатов рассматриваются лица, участвовавшие в этапе собеседования конкурса.
Членом Национальной комиссии избирается кандидат, получивший большинство голосов от общего числа депутатов Национального собрания.
Председатель Национального Собрания на следующий день после выборов опубликовывает сведения о результатах выборов члена Национальной комиссии в печати и других средствах массовой информации.
Неназначение (неизбрание) очередного члена в Национальную комиссию назначающим (избирающим) члена Национальной комиссии не является основанием для неназначения (неизбрания) на следующее вакантное место члена назначающим (избирающим) другого члена Национальной комиссии, подлежащего назначению (избранию) им.
Одно и то же лицо не может быть избрано членом Национальной комиссии более чем дважды подряд.";
3) подпункт ,,а" пункта 2 после слов ,,или внесение предложения" дополнить словами ,, , а при обсуждении вопроса избрания члена Национальной комиссии – представления заключения о результатах конкурса,".