«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ OՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2002 թվականի մայիuի 7-ի ՀO-337 oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հայաuտանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման իրականացումը  կարգավորվում է Հայաuտանի Հանրապետության Uահմանադրությամբ, uույն oրենքով, այլ oրենքներով եւ  իրավական ակտերով:
2. Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման առանձնահատկությունները սահմանվում են «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հանել «Երեւանի թաղային համայնքում` թաղապետը,» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետից հանել «իuկ Երեւանում` Երեւանի քաղաքապետին,» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «, Երեւանում` Երեւանի քաղաքապետին» բառերը:
Հոդված 5. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ավագանու կողմից ընդունված Երեւանի գլխավոր հատակագծի նախագիծը Երեւանի քաղաքապետը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 6-րդ մասի վերջին պարբերությունից հանել «եւ Երեւանի խորհուրդը» բառերը:
Հոդված 7. Օրենքի 71-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հանել «, իսկ Երեւանում` Երեւանի քաղաքապետը,» բառերը:
Հոդված 8. Օրենքի 72-րդ հոդվածում`
1) վերնագրից հանել «, իսկ Երեւանում Երեւանի քաղաքապետի» բառերը.
2) 1-ին մասից հանել «, իuկ Երեւանում Երեւանի քաղաքապետի» բառերը.
3) 2-րդ եւ 3-րդ մասերից հանել «, իuկ Երեւանում Երեւանի քաղաքապետը» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «, Երեւանում` Երեւանի քաղաքապետի» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 77-րդ հոդվածի վերնագրից, 1-ին եւ 2-րդ մասերից հանել «եւ Երեւանի թաղային համայնքների» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքի 77.2-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «, իuկ Երեւան քաղաքում` Երեւանի քաղաքապետը (այuուհետ` մարզպետ),» բառերը:
Հոդված 12. Օրենքի 9-րդ գլխի վերնագրից հանել «, Երեւանի խորհուրդը» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 82-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 14. Օրենքի 84-րդ հոդվածի 4-րդ մասից հանել «(Երեւան քաղաքում` նաեւ Երեւանի քաղաքապետին)», «(Երեւան քաղաքի)» բառերը:
Հոդված 15. Օրենքի 85-րդ հոդվածի 1-ին մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 16. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում Երեւանի ավագանու առաջին ընտրությունների արդյունքով Երեւանի ավագանու անդամների ընտրվելու վերաբերյալ որոշման պաշտոնական հրապարակումից հետո` հաջորդ երկուշաբթի օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Текст статьи 2 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” от 7 мая 2002 года, ЗР-337-Н (далее-Закон) изложить в следующей редакции:
ՙ 1. Осуществление местного самоуправления в Республике Армения регулируется Конституцией Республики Армения, настоящим Законом, иными законами и правовыми актами.
2. Особенности местного самоуправления в городе Ереване устанавливаются Законом Республики Армения “О местном самоуправлении и территориальном управлении в городе Ереване”. ՚ .
Статья 2. В части 4 статьи 7 Закона исключить слова “ в окружном муниципалитете Еревана – мэр округа,”.
Статья 3. В пункте 9 части 1 статьи 16 Закона исключить слова “ , а в Ереване – мэру Еревана”.
Статья 4. В части 3 статьи 17 Закона исключить слова “ , в Ереване – мэру Еревана”.
Статья 5. Абзац второй пункта 1 части 1 статьи 37 Закона изложить в следующей редакции:
“Проект генерального плана Еревана, принятый муниципальным советом, мэр Еревана вносит на утверждение Правительства Республики Армения.”.
Статья 6. В абзаце последнем части 6 статьи 57 Закона исключить слова “и Ереванский Совет”.
Статья 7. В части 4 статьи 71 Закона исключить слова “, а в Ереване мэр Еревана”.
Статья 8. В статье 72 Закона:
1)в названии статьи исключить слова “, а в Ереване – мэра Еревана ”;
2) в части 1 исключить слова “, а в Ереване – мэра Еревана”;
3) в частях 2 и 3 исключить слова “, а в Ереване мэр Еревана ”.
Статья 9. В части 1 статьи 73 Закона исключить слова “, а в Ереване - мэра Еревана”.
Статья 10. В названии, частях 1 и 2 статьи 77 Закона исключить слова “и объединением окружных муниципалитетов Еревана” в их грамматических формах.
Статья 11. В части 1 статьи 77.2 Закона исключить слова “, а в городе Ереване - мэр Еревана (далее-губернатор),”.
Статья 12. В названии главы 9 Закона исключить слова “, Ереванский Совет”.
Статья 13. Статью 82 Закона признать утратившей силу.
Статья 14. В части 4 статьи 84 Закона исключить слова “( в Ереване и мэру - губернатору Еревана ) ”, “( города Еревана )”.
Статья 15. Часть 1 статьи 85 Закона признать утратившей силу.
Статья 16. Настоящий Закон вступает в силу в следующий понедельник после официального опубликования постановления об избрании членов Ереванского муниципального совета по результатам первых выборов Ереванского муниципального совета.