«ՀԱՆՐԱՔՎԵԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի սեպտեմբերի 12-ի ՀՕ-225 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հանրաքվեն (համաժողովրդական քվեարկությունը, այսուհետ` հանրաքվե) ժողովրդի կողմից անմիջականորեն իշխանության իրականացումն է` Սահմանադրություն ընդունելու կամ դրանում փոփոխություններ կատարելու, օրենքներ ընդունելու,  ինչպես նաեւ պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքը բացահայտելու եղանակով:»:
Հոդված 2.  Օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի  4-րդ հոդվածի 1-ին մասը «օրենքներ ընդունելու» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքը բացահայտելու» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հանրաքվե չի կարող անցկացվել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում մինչեւ նորընտիր Նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումը, Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ավելի քան մեկ երրորդն ընդգրկող տարածքում արտակարգ եւ ռազմական դրություն հայտարարվելու դեպքում, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ կամ ռազմական դրությունը վերացվելուց հետո` երկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 5.   Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 8.1. Պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի բացահայտմանն ուղղված   հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնությամբ հանդես գալը եւ հանրաքվե նշանակելն ու անցկացնելը
1. Պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքի բացահայտմանն ուղղված հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնության իրավունք ունի կառավարությունը:
2. Հանրաքվե նշանակելու մասին կառավարության որոշման մեջ նշվում են այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ անհրաժեշտ է բացահայտել հասարակական կարծիքը:
3. Պետության արտաքին քաղաքականությանը, ռազմական եւ ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքը բացահայտելու համար հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը եւ հանրաքվեի դրվող հարցերը նախապես քննարկվում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հետ:
4. Հանրային իրազեկումն ապահովելու նպատակով հանրաքվե նախաձեռնելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումը հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 21 օր առաջ հրապարակվում է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում»: Նույն ժամկետում որոշման տեքստը հանձնվում է զանգվածային լրատվության միջոցներին:
5. Հանրաքվե անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման պաշտոնական հրապարակման օրվանից ոչ շուտ, քան 30, եւ ոչ ուշ, քան 40 օր հետո:
6. Հանրաքվեի տեղամասերը եւ տեղամաuային կենտրոնները կազմավորվում են հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 21 օր առաջ:
7. Զինվորական մասերի ղեկավարները համապատասխան համայնքի ղեկավարին, լիազոր մարմին եւ համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ ուշ, քան 21 օր առաջ ներկայացնում են զինվորական մասերում հաշվառված հանրաքվեի մասնակիցների թիվը:
8. Տեղամասային հանձնաժողովները կազմավորվում են Հայաuտանի Հանրապետության ընտրական oրենuգրքով` տեղամաuային ընտրական հանձնաժողովների կազմավորման համար uահմանված կարգով հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ շուտ, քան 16, եւ  ոչ ուշ, քան 19 օր առաջ:
9. Հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ցուցակները լիազոր մարմինը տեղամասային կենտրոններում` բոլորի համար տեսանելի տեղում, փակցնում է հանրաքվեի անցկացման օրվանից ոչ  ուշ, քան 20 օր առաջ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածում «իրականացվում է» բառերից հետո լրացնել «համապետական ընտրությունների համար» բառերով:
Հոդված  7. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասը «մեկ oր առաջ» բառերից հետո լրացնել «, իսկ պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքը բացահայտելու համար   անցկացվող   հանրաքվեի դեպքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու   oրվանից եւ ավարտվում քվեարկությունից մեկ oր առաջ»  բառերով.
2) 8-րդ մասը «հինգ oրվա ընթացքում,» բառերից հետո լրացնել «իսկ պետական կյանքի կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ հասարակական կարծիքը բացահայտելու համար անցկացվող հանրաքվեի դեպքում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու   oրվանից ոչ ուշ, քան հինգ oրվա ընթացքում,»  բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 27-րդ հոդվածի վերնագրից «Դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում քվեարկության նախապատրաստումն ու անցկացումը,» եւ տեքստից «Դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում քվեարկության նախապատրաստման եւ անցկացման,» բառերը հանել:
Հոդված 9. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ժ» կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10.  Օրենքի  32.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անճշտությունների չափը հաշվարկվում է «Ընտրություններ» ավտոմատացված համակարգի միջոցով:»:
Հոդված 11. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Հանրաքվեի դրված նախագիծը համարվում է ընդունված, եթե կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան ընտրական ցուցակներում ընդգրկված քաղաքացիների մեկ քառորդը:
Սույն օրենքի 8.1-րդ հոդվածով սահմանված հանրաքվեի արդյունքները համարվում են դրական (ընդունված), եթե դրան կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О РЕФЕРЕНДУМЕ”
Статья 1. Часть 1 статьи 1 Закона Республики Армения “О референдуме” от 12 сентября 2001 года, ЗР-225, (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“1. Референдум (всенародное голосование, далее - референдум) является непосредственным участием народа в осуществлении власти посредством принятия Конституции или внесения в нее изменений, принятия законов, а также выявления общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 3 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. Части 1 статьи 4 Закона после слов “о принятии законов” дополнить словами “, а также выявления общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни”.
Статья 4. Часть 1 статьи 5 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Референдум не может проводиться в случае вакансии должности Президента Республики Армения - до вступления в должность новоизбранного Президента, объявления чрезвычайного или военного положения на территории, охватывающей более чем одну треть населения Республики Армения, а также в двухмесячный срок после отмены в Республике Армения чрезвычайного или военного положения.”.
Статья 5. Закон дополнить статьей 8.1 следующего содержания:
“Статья 8.1. Выступление с инициативой проведения референдума, направленного на выявление общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни, назначение и проведение референдума
1. Право на инициативу по проведению референдума, направленного на выявление общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни, имеет Правительство.
2. В Постановлении Правителства о назначении референдума указываются вопросы, по которым необходимо выявление общественного мнения.
3. Необходимость проведения референдума для выявления общественного мнения относительно вопросов, относящихся к внешней политике, военной и национальной безопасности государства, и вносимые на референдум  вопросы предварительно обсуждаются с Президентом Республики Армения.
4. В целях обеспечения общественого осведомления Постановление Правительства Республики Армения об инициировании референдума опубликовывается в “Официальных ведомостях Республики Армения” не позднее чем за 21 день до дня проведения референдума. В тот же срок текст Постановления передается средствам массовой информации.
5. Референдум проводится не ранее чем через 30 и не позднее чем через 40 дней со дня официального опубликования Постановления Правительства Ресублики Армения.
6. Участки и участковые центры референдума формируются не позднее чем за 21 день до дня проведения референдума.
7. Руководители воинских частей не позднее чем за 21 день до дня проведения референдума представляют соответствующему главе муниципалитета, уполномоченному органу и в соответствующую окружную избирательную комиссию число участников референдума, состоящих на учете в воинских частях.
8. Участковые комиссии формируются в порядке, установленном Избирательным кодексом Республики Армения для формирования участковых комиссий, не ранее чем за 16 и не позднее чем за 19 дней до дня проведения референдума.
9. Списки граждан, имеющих право участия в референдуме, вывешиваются уполномоченным органом в участковом центре в видимом для всех месте не позднее чем за 20 дней до дня провендения референдума.”
Статья 6. Статью 14 Закона после слов “Избирательным кодексом Республики Армения” дополнить словами “для соответствующих выборов”.
1) часть 3 после слов “за день до голосования” дополнить словами “, а в случае референдума, проводимого для выявления общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни, - в день вступления в силу Постановления Правительства Республики Армения и заканчивается за день до голосования”;
2) часть 8 после слов “в течение пяти дней до назначения референдума” дополнить словами “, а в случае референдума, проводимого для выявления общественного мнения по важнейшим вопросам государственной жизни, - не позднее чем в течение пяти дней со дня вступления в силу Постановления Правительства Республики Армения”.
Статья 8. В статье 27 Закона в заглавии и тексте статьи исключить соответственно слова “Подготовка и проведение голосования в дипломатических и консульских представительствах;” и “Подготовка и проведение голосования в дипломатических и консульских представительствах,”.
Статья 9. Пункт “к” части 1 статьи 32 Закона признать утратившим силу.
Статья 10. Часть 2 статьи 32.1 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Мера неправильностей подсчитывается посредством автоматизированной системы “Выборы”.”.
Статья 11. Часть 2 статьи 35 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Проект, вынесенный на референдум, считается принятым, если в его пользу проголосовало более половины участников голосования, но не менее чем одна четверть граждан, включенных в избирательные списки.
Результаты референдума, установленного статьей 8.1 настоящего Закона, считаются положительными (принятыми), если в его пользу проголосовало  более половины участников голосования.”.