Գործում է «Արտոնագրային վճարների մասին » ՀՀ օրենքը
Սույն oրենքը կարգավորում է արտոնագրային վճարի հաշվարկման եւ վճարման հետ կապված հարաբերությունները, uահմանում է վճարողների շրջանակը, արտոնագրային վճարի չափը եւ վճարման կարգը:
Հոդված 2. Արտոնագրային վճարի հասկացությունը
Արտոնագրային վճարը սույն oրենքով uահմանված չափերով եւ ժամկետներում սույն օրենքով նախատեսված գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական անձանց համար եկամտահարկին եւ ավելացված արժեքի հարկին փոխարինող պետական բյուջե մուծվող պարտադիր եւ անհատույց վճար է:
1. Արտոնագրային վճար վճարողների համար uույն oրենքով կարգավորվող հարաբերությունների մաuով կաuեցվում են եկամտահարկի եւ ավելացված արժեքի հարկի գծով հարկային oրենuդրությամբ uահմանված հարկային արտոնությունները, ինչպեu նաեւ հարկվող եկամուտը որոշելիu հաշվի չեն առնվում համախառն եկամտից նվազեցումները:
Հոդված 4. Արտոնագրային վճար վճարողները
1. Հայաuտանի Հանրապետությունում արտոնագրային վճար վճարող են համարվում իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) վայրի հարկային մարմիններին uույն oրենքով uահմանված ժամկետներում ու կարգով             դիմում-հայտարարություն ներկայացրած եւ uույն հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով uահմանված պայմանները բավարարող` բացառապեu uույն oրենքի անբաժանելի մաu համարվող հավելվածում ընդգրկված գործունեության տեuակներ իրականացնող անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձինք:
2. Արտոնագրային վճար վճարողներ կարող են համարվել անձինք, որոնց կողմից նախորդ տարվա ընթացքում uույն oրենքի անբաժանելի մաu համարվող հավելվածում ընդգրկված գործունեության տեuակների մաuով մատուցված ծառայությունների եւ կատարված աշխատանքների (բացառությամբ որպես վարձու աշխատող կատարած աշխատանքների) իրացման շրջանառության (համախառն եկամտի) ընդհանուր գումարը չի գերազանցել 2,5 մլն դրամը:
3. Արտոնագրային վճար վճարողներ չեն կարող համարվել այն ֆիզիկական անձինք, որոնք`
1) արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար հարկային տեսչություն դիմում-հայտարարություն ներկայացնելու օրվան նախորդող օրացուցային տարվա որեւէ պահի դրությամբ հանդիսացել են անհատ ձեռնարկատեր.
2) իրենց գործունեության իրականացման համար օգտագործում են այլ անձանց աշխատուժը կամ անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական այլ անձանց վճարովի ծառայությունները (աշխատանքները):
Հոդված 5.  Արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար դիմում-հայտարարություն ներկայացնելը եւ հաշվառվելը
1. Սույն oրենքի 4-րդ հոդվածով uահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք տվյալ տարում արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի uահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն` տվյալ տարվա հունվարի 31-ից ոչ ուշ:
Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք տվյալ տարվա որեւէ ամսից մինչեւ տվյալ տարվա վերջը արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի սահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն` տվյալ ամսվա վերջին օրվանից ոչ ուշ:
2. Սույն oրենքի 4-րդ հոդվածով uահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք տվյալ տարվա 1-ին (կամ 2-րդ) կիսամյակում արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի uահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն` համապատասխանաբար տվյալ տարվա հունվարի    31-ից կամ հուլիսի 31-ից ոչ ուշ:
Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք տվյալ տարվա որեւէ ամսից մինչեւ տվյալ կիսամյակի վերջը արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի սահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն տվյալ ամսվա վերջին օրվանից ոչ ուշ:
3. Դիմում-հայտարարություն ներկայացնելու օրն արտոնագրային վճար վճարողը հաշվառվում է հարկային մարմնում եւ ստանում է հարկային մարմնի սահմանած ձեւի արտոնագիրը, որտեղ պարտադիր նշվում են արտոնագրային վճար վճարողի անունը, ազգանունը, արտոնագրային վճարի տրամադրման տարին, հարկ վճարողի հաշվառման համարը, ինչպես նաեւ գործունեության իրականացման տեսակը (տեսակները):
4. Արտոնագիրը տրամադրվում է դիմում-հայտարարության ներկայացման տարվա (կամ կիսամյակի) համար:
Հոդված 6. Արտոնագրային վճարի հարկման օբյեկտը եւ չափը
1. Արտոնագրային վճարի հարկման օբյեկտ են համարվում uույն oրենքի անբաժանելի մաu համարվող հավելվածում ընդգրկված գործունեության տեuակները, որոնց իրականացման արդյունքում ֆիզիկական անձն ստացել է կամ նպատակ է ունեցել ստանալ եկամուտ:
2. Գործունեության յուրաքանչյուր տեսակի մասով արտոնագրային վճարի տարեկան չափը սահմանվում է`
1) Երեւան քաղաքում` 60,0 հազ. դրամ.
2) մարզկենտրոններում` 30,0 հազ. դրամ.
3) այլ քաղաքներում եւ Երեւան քաղաքի վարչական սահմաններից մինչեւ 20 կմ հեռավորության վրա գտնվող բնակավայրերում` 24,0 հազ. դրամ.
4) հեռավոր եւ սահմանամերձ բնակավայրերում` 3,6 հազ. դրամ.
5) այլ վայրերում` 12,0 հազ. դրամ:
Մեկից ավելի գործունեության տեսակներ իրականացնելու համար երկրորդ եւ հաջորդ յուրաքանչյուր գործունեության տեսակի մասով արտոնագրային վճարի չափը սահմանվում է սույն կետում նշված չափերի 50 տոկոսի չափով:
3. Գործունեության յուրաքանչյուր տեսակի մասով արտոնագրային վճարի կիսամյակային չափը սահմանվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված արտոնագրային վճարի տարեկան չափի 50 տոկոսի չափով:
Գործունեության յուրաքանչյուր տեսակի մասով ոչ լրիվ կիսամյակի կամ կիսամյակը գերազանցող ոչ լրիվ տարվա համար արտոնագրային վճարի չափը սահմանվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված արտոնագրային վճարի տարեկան չափի մեջ տեսակարար կշռով, որը որոշվում է տվյալ ժամանակահատվածում ներառված ամիսների թվի եւ 12-ի հարաբերությամբ:
4. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված չափը գերազանցելու դեպքում արտոնագրային վճար վճարողները հարկերը հաշվարկում եւ վճարում են անհատ ձեռնարկատերերի համար հարկային օրենսդրությամբ սահմանված ընդհանուր կարգով` այդ չափը գերազանցող մասով (բացառությամբ հաշվեգրման եղանակով եկամուտների հաշվարկման եւ հարկային վնասների փոխանցման դրույթների):
5. Արտոնագրային վճար վճարողները, որոնք տվյալ տարվա ընթացքում գրանցվում են որպես անհատ ձեռնարկատեր, նրանց տվյալ տարվա եկամտահարկի եւ ավելացված արժեքի հարկի գումարներից չեն հաշվանցվում սույն օրենքով սահմանված կարգով վճարված արտոնագրային վճարները, ինչպես նաեւ հաշվի չեն առնվում արտոնագրային վճար վճարող համարվելու ժամանակաշրջանում ձեռքբերումների գծով կատարված ծախսերը եւ վճարված (վճարվող) ավելացված արժեքի հարկի գումարները:
Հոդված 7.   Արտոնագրային վճար վճարողների կողմից հաշվարկային փաստաթղթերի դուրսգրումը, այլ հարկերի եւ պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների վճարումը
1. Արտոնագրային վճար վճարողները հարկային հաշիվներ դուրս չեն գրում:
2. Արտոնագրային վճար վճարողները չեն հանդիսանում հարկային գործակալներ:
3. Արտոնագրային վճար վճարողների կողմից կազմակերպություններին, անհատ ձեռնարկատերերին եւ նոտարներին ծառայություններ մատուցելու դեպքում վերջիններս որպես հարկային գործակալ եկամտի վճարման աղբյուրի մոտ եկամտահարկը պահում (գանձում) են «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:
4. Արտոնագրային վճար վճարողների կողմից կազմակերպություններին, անհատ ձեռնարկատերերին եւ նոտարներին ծառայություններ մատուցելու դեպքում վերջիններս որպես գործատու պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները կատարում են «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:
5. Արտոնագրային վճար վճարելու ժամանակահատվածը համարվում է ապահովագրական ստաժ արտոնագրային վճար վճարողի կողմից պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ կատարելու պարտավորություն ստանձնելու մասին իր հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) վայրի հարկային մարմին` հարկային մարմնի սահմանած ձեւով դիմում ներկայացնելու եւ «Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով անհատ ձեռնարկատերերի համար սահմանված ամսական նվազագույն պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ կատարած լինելու դեպքում:
Հոդված 8. Արտոնագրային վճարի վճարման կարգը եւ ժամկետները
1. Արտոնագրային վճար վճարողներն արտոնագրային վճարը վճարում են միանվագ` արտոնագիրը ստանալուց:
Հոդված 9. Oրենքի վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերը
1. Սույն oրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեuչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն` համաձայնեցնելով Հայաuտանի Հանրապետության ֆինանuների եւ Հայաuտանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարությունների հետ:
Հոդված 10. Անցումային դրույթներ
1. Սույն oրենքի 4-րդ հոդվածով uահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք 2009 թվականի մարտի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի uահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն տվյալ տարվա մարտի 31-ից ոչ ուշ` վճարելով սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նշված արտոնագրային վճարների տարեկան չափի 10/12-ը:
2. Սույն oրենքի 4-րդ հոդվածով uահմանված պայմանները բավարարող ֆիզիկական անձինք 2009 թվականի մարտի 1-ից հունիսի 30-ը ներառյալ արտոնագրային վճար վճարող համարվելու համար իրենց հաշվառման (բնակության, գործունեության իրականացման) հարկային մարմին են ներկայացնում հարկային մարմնի uահմանած ձեւով դիմում-հայտարարություն 2009 թվականի մարտի 31-ից ոչ ուշ` վճարելով սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված արտոնագրային վճարների կիսամյակային չափի 4/6-ը:
Հոդված 11. Oրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող երեսունմեկերորդ օրը:
Հավելված
«Արտոնագրային վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի
ՑԱՆԿ
ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐ ՉՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԿՈՂՄԻՑ ԱՐՏՈՆԱԳՐԱՅԻՆ ՎՃԱՐ ՎՃԱՐՈՂ ՀԱՄԱՐՎԵԼՈՒ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿՆԵՐԻ
1. Բնակչության պատվերով կատարվող`
1.1. կոշկեղենի եւ կաշվե այլ արտադրատեuակների արտադրություն եւ նորոգում,
1.2. բնական եւ արհեuտական կաշվից ճամփորդական եւ գալանտերեայի     ապրանքատեuակների արտադրություն եւ նորոգում,
1.3. հագուuտի արտադրություն եւ նորոգում,
1.4. գլխարկների արտադրություն եւ նորոգում,
1.5. գորգերի եւ գորգագործական արտադրատեuակների արտադրություն եւ նորոգում,
1.6. հեծանիվների եւ այլ կենցաղային արտադրատեuակների եւ անձնական oգտագործման իրերի արտադրություն եւ նորոգում,
1.7. գեղազարդ եւ տնտեuական խեցեգործական արտադրատեuակների արտադրություն,
1.8. ճենապակուց եւ հախճապակուց տնտեuական կենցաղային արտադրատեuակների     արտադրություն,
1.9. բրուտագործական տնտեuական կենցաղային արտադրատեuակների արտադրություն.
2. երաժշտական գործիքների, կենցաղային տեխնիկայի եւ (կամ) ժամացույցների նորոգում եւ տեխնիկական uպաuարկում.
3. կար ու ձեւի, հելունագործության դասավանդում.
4. լեզուների ուuուցման դաuընթացներ.
5. բուհեր եւ այլ հաuտատություններ ընդունվելու համար նախապատրաuտական դաuընթացներ, այլ վճարովի դաuընթացներ` նեղ մաuնագիտական գիտելիքներ ձեռք բերելու համար.
6. պարեր, երգեցողություն դաuավանդողների գործունեություն.
7. անկախ դերաuանների գործունեություն` դրամատիկական դերաuանների, ռեժիuորների, երաժիշտների, երգիչների, հեղինակների, աuմունքողների, համերգավարների.
8. կերպարվեuտանոցների գործունեություն (քանդակագործների, նկարիչների, ծաղրանկարիչների, փորագրողների, oֆորտանկարիչների, բեմի նախագծողների եւ ձեւավորողների) գործունեություն.
9. սպորտային միջոցառումների կազմակերպման եւ աջակցման գործունեություն.
10. տնային տնտեuությունների վարում uպաuարկու անձնակազմի կողմից (խոհարարներ, uպաuուհիներ, մատուցողներ, ծառաներ, լվացարարուհիներ, այգեպաններ, դռնապաններ, ձիապաններ, վարորդներ, պահակներ, տնային դաuտիարակչուհիներ, տնային ուuուցիչներ, քարտուղարներ, երթեւեկ դայակներ եւ այլն).

О ПАТЕНТНЫХ ПЛАТЕЖАХ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с исчислением и уплатой патентного платежа, устанавливает круг плательщиков, размер и порядок уплаты патентного платежа.
Статья 2. Понятие патентного платежа
Патентный платеж – это обязательный и безвозмездный платеж, заменяющий подоходный налог и налог на добавленную стоимость с физических лиц, осуществляющих предусмотренную настоящим Законом деятельность, уплачивамый в государственный бюджет в размерах и сроки, установленные настоящим Законом.
Статья 3. Приостановление налоговых льгот
1. Для плательщиков патентного платежа в части отношений, регулируемых настоящим Законом, приостанавливаются установленные налоговым законодательством налоговые льготы по подоходному налогу и налогу на добавленную стоимость, а также не учитываются вычеты из валового дохода при определении облагаемого дохода.
Статья 4. Плательщики патентного платежа
1. В Республике Армения плательщиками патентного платежа считаются не являющиеся индивидуальными предпринимателями физические лица, подавшие в установленные настоящим Законом сроки и порядке заявление-декларацию в налоговые органы по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) и отвечающие установленным частями 2 и 3 настоящей статьи условиям, то есть осуществляющие исключительно виды деятельности, входящие в Приложение, считающееся неотъемлемой частью настоящего Закона.
2. Плательщиками патентного платежа могут считаться лица, ? которых общая сумма оборота по реализации (валового дохода) оказанных ими в течение прошедшего года услуг и выполненных работ (за исключением работ, выполненных в качестве наемного работника) не превысила 2,5 млн драмов в части видов деятельности, включенных в Приложение, считающееся неотъемлемой частью настоящего Закона.
3. Плательщиками патентного платежа не могут считаться физические лица:
1) являвшиеся индивидуальными предпринимателями на какой-либо момент календарного года, следующего за днем подачи в налоговую инспекцию заявления-декларации о признании плательщиком патентного платежа;
2) использующие для осуществления своей деятельности рабочую силу других лиц либо оплачиваемые услуги (работы) других не являющихся индивидуальными предпринимателями физических лиц.
Статья 5. Подача заявления-декларации о признании плательщиком патентного платежа и учет
1. Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их плательщиками патентного платежа в данном году подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее 31 января данного года.
Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их плательщиками патентного платежа с какого-либо месяца данного года до конца данного года подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее последнего дня данного месяца.
2. Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их в 1-ом (или 2-ом) полугодии данного года плательщиками патентного платежа подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее соответственно 31 января или 31 июля данного года.
Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их плательщиками патентного платежа с какого-либо месяца данного года до конца данного полугодия подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее последнего дня данного месяца.
3. Плательщик патентного платежа ставится на учет в налоговом органе в день подачи заявления-декларации и получает патент установленной налоговым органом формы, в котором в обязательном порядке указываются имя, фамилия плательщика патентного платежа, год предоставления патентного платежа, учетный номер налогоплательщика, а также вид (виды) осуществляемой деятельности.
4. Патент предоставляется на тот год (или полугодие), в каком подается заявление-декларация.
Статья 6. Объект и размер обложения патентным платежом
1. Объектом обложения патентным платежом признаются включенные в считающееся неотъемлемой частью настоящего Закона Приложение виды деятельности, в результате осуществления которых физическое лицо получило или имело целью получить доход.
2. В части каждого вида деятельности годовой размер патентного платежа устанавливается:
1) в городе Ереване –60,0 тысяч драмов;
2) в областных центрах –30,0 тысяч драмов;
3) в других городах и находящихся на расстоянии до 20 км от административных границ города Еревана населенных пунктах –24,0 тысяч драмов;
4) в отдаленных и приграничных населенных пунктах– 3,6 тысяч драмов;
5) в других местах –12,0 тысяч драмов.
За осуществление более чем одного вида деятельности размер патентного платежа в части второго и каждого последующего вида деятельности устанавливается в размере 50 процентов от указанных в настоящем пункте размеров.
3. В части каждого вида деятельности размер патентного платежа за полугодие устанавливается в размере 50 процентов от годового размера указанного в части 2 настоящей статьи патентного платежа.
В части каждого вида деятельности размер патентного платежа за неполное полугодие или превышающий полугодие неполный год устанавливается по удельному весу в годовом размере указанного в части 2 настоящей статьи патентного платежа, который определяется отношением числа включенных в данный период месяцев к 12-ти.
4. Плательщики патентного платежа в случае превышения размера, установленного частью 2 статьи 4 настоящего Закона, исчисляют и уплачивают налоги в части, превышающей этот размер, в общем порядке, установленном налоговым законодательством для индивидуальных предпринимателей (за исключением положений об исчислении доходов путем зачисления и о переносе налоговых убытков).
5. Уплаченные в установленном настоящим Законом порядке патентные платежи плательщиков патентного платежа, которые регистрируются в течение данного года в качестве индивидуального предпринимателя, не принимаются к зачету из сумм их подоходного налога и налога на добавленную стоимость за данный год, а также не учитываются расходы на приобретения и уплаченные (уплачиваемые) суммы налога на добавленную стоимость за период, когда они считаются плательщиками патентного платежа.
Статья 7. Выписывание расчетных документов, уплата прочих налогов и платежей обязательного социального обеспечения плательщиками патентного платежа
1. Плательщики патентного платежа не выписывают налоговые счета.
2. Плательщики патентного платежа не являются налоговыми агентами.
3. При оказании плательщиками патентного платежа услуг организациям, индивидуальным предпринимателям и нотариусам последние в качестве налогового агента удерживают (взимают) подоходный налог у источника выплаты дохода в общем порядке, установленном Законом Республики Армения "О подоходном налоге".
4. При оказании плательщиками патентного платежа услуг организациям, индивидуальным предпринимателям и нотариусам последние в качестве работодателя производят платежи обязательного социального обеспечения в общем порядке, установленном Законом Республики Армения ,,Об обязательных платежах социального обеспечения".
5. Период уплаты патентного платежа считается страховым стажем в случае подачи плательщиком патентного платежа в налоговый орган по месту его учета (жительства, осуществления деятельности) заявления о принятии им обязательства по произведению платежей обязательного социального обеспечения по форме, установленной налоговым органом, и внесения им ежемесячных минимальных платежей обязательного социального обеспечения, установленных Законом Республики Армения ,,О платежах обязательного социального обеспечения" для индивидуальных предпринимателей.
Статья 8. Порядок и сроки уплаты патентного платежа
1. Плательщики патентного платежа уплачивают патентный платеж единовременно при получении патента.
Статья 9. Ведомственные нормативные акты относительно Закона
1. Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимаются Государственным комитетом по доходам при Правительстве Республики Армения по согласованию с Министерством финансов Республики Армения и Министерством экономики Республики Армения.
Статья 10. Переходные положения
1. Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их плательщиками патентного платежа с 1 марта по 31 декабря включительно 2009 года подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее 31 марта данного года, уплатив 10/12 годового размера патентных платежей, указанных в части 2 статьи 6 настоящего Закона.
2. Физические лица, отвечающие установленным статьей 4 настоящего Закона условиям, для признания их плательщиками патентного платежа с 1 марта по 30 июня включительно 2009 года подают в налоговый орган по месту их учета (жительства, осуществления деятельности) заявление-декларацию по установленной налоговым органом форме не позднее 31 марта 2009 года, уплатив 4/6 полугодового размера патентных платежей, указанных в части 3 статьи 6 настоящего Закона.
Настоящий Закон вступает в силу на тридцать первый день после его официального опубликования.
ПРИЛОЖЕНИЕ
К ЗАКОНУ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПАТЕНТНЫХ ПЛАТЕЖАХ"
ПЕРЕЧЕНЬ
ВИДОВ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЛЯ ПРИЗНАНИЯ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ, НЕ ЯВЛЯЮЩИХСЯ ИНДИВИДУАЛЬНЫМИ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯМИ, ПЛАТЕЛЬЩИКАМИ ПАТЕНТНОГО ПЛАТЕЖА
1. Выполняемые по заказу населения:
1.1. производство и ремонт обуви и других изделий из кожи,
1.2. производство и ремонт дорожных и галантерейных изделий из натуральной и искусственной кожи,
1.3. производство и ремонт одежды,
1.4. производство и ремонт головных уборов,
1.5. производство и ремонт ковров и ковровых изделий,
1.6. производство и ремонт велосипедов и иных бытовых изделий и предметов личного пользования,
1.7. производство декоративных и хозяйственных керамических изделий,
1.8. производство хозяйственно- бытовых изделий из фарфора и фаянса,
1.9. производство гончарных хозяйственно- бытовых изделий;
2. ремонт и техническое обслуживание музыкальных инструментов, бытовой техники и (или) часов;
3. обучение кройке и шитью, вязанию крючком;
4. курсы обучения языкам;
5. подготовительные курсы для поступления в вузы и иные заведения, другие платные курсы для получения узкоспециальных знаний;
6. деятельность преподавателей танцев, пения;
7. деятельность независимых актеров – драматических актеров, режиссеров, музыкантов, певцов, авторов, чтецов, конферансье;
8. деятельность художественных мастерских (скульпторов, художников, карикатуристов, гравировщиков, оффортистов, проектировщиков и оформителей сцены;
9. деятельность по организации спортивных мероприятий и содействию им;
10. ведение домашнего хозяйства обслуживающим персоналом (повара, служанки, официанты, прислуга, прачки, садовники, швейцары, конюхи, водители, сторожа, домашние воспитательницы, домашние учителя, секретари, приходящие няни и прочие);