«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի փետրվարի 20-ի ՀՕ-308 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 47-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Կառավարության առաջադրած օրենքի նախագծին կամ նախագծերի փաթեթին կից ներկայացվում են`
ա) իրավական ակտի ընդունման հիմնավորումը, ներառյալ` տեղեկատվություն այն իրավական ակտերի, ինչպես նաեւ նախագիծ մշակող մարմնի հայեցողությամբ` նյութերի վերաբերյալ, որոնց հիման վրա կամ որոնցից oգտվելով` մշակվել է նորմատիվ իրավական ակտի նախագիծը, նախագիծը մշակողների անունները.
բ) տեղեկանք` oրենքի ընդունման առնչությամբ այլ oրենքների ընդունման անհրաժեշտության բացակայության, ինչպես նաեւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի ընդունման անհրաժեշտության կամ բացակայության մասին.
գ) ազդեցության գնահատողներից ստացված եզրակացությունները.
դ) ամփոփաթերթ` նախագծի վերաբերյալ ստացված դիտողությունների եւ առաջարկությունների, դրանց ընդունման կամ չընդունման վերաբերյալ` չընդունման պատճառների հիմնավորմամբ, ընդ որում` ամփոփաթերթում ներառվում են հանրային քննարկումների հետեւանքով ստացված այն դիտողությունները եւ առաջարկությունները, որոնք ընդունվել են:
Պատգամավորի առաջադրած օրենքի նախագծին կամ նախագծերի փաթեթին կից ներկայացվում են`
բ) տեղեկանք` oրենքի ընդունման առնչությամբ այլ oրենքների ընդունման անհրաժեշտության բացակայության մաuին:»:

О ВНЕСЕНИ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ"
Часть 4 статьи 47 Закона Республики Армения ,,Регламент Национального Собрания" от 20 февраля 2002 года, ЗР-308 (далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,4. В приложении к предложенному Правительством проекту закона или пакету проектов представляются:
1) обоснование принятия правового акта, включая и информацию о тех правовых актах, а также, по усмотрению разрабатывающего проект органа, материалах, на основании которых или пользуясь которыми разработан проект нормативного правового акта, имена разработчиков проекта;
2) справка об отсутствии необходимости издания в связи с принятием закона других законов, а также о необходимости или отсутствии необходимости принятия иных нормативных правовых актов;
3) заключения, полученные от оценщиков воздействия;
4) сводный лист о поступивших по проекту замечаниях и предложениях, об их принятии или непринятии с обоснованием их непринятия; при этом в сводный лист включаются и те полученные в результате общественных слушаний замечания и предложения, которые приняты.
В приложении к предложенному депутатом проекту закона или пакету проектов представляются: